فرودگاه بین المللی برلین تگل

برلین یا برلن در شمال شرق آلمان و پایتخت این کشور که چه از نظر مساحت و چه از نظر جمعیت بزرگترین شهر آلمان محسوب می‌شود. فرودگاه بین المللی برلین تگل | Berlin Tegel Airport محور گزارش امروز ایلیاگشت است . همچنین مقام دوم را در اتحادیه اروپا دارد. برلین یکی از ایالات 16 گانه آلمان و بزرگترین و مهمترین آن‌ها به‌شمار می‌رود.

فرودگاه بین المللی برلین تگل

تاریخچه ی فرودگاه بین المللی برلین تگل

فرودگاه بین المللی برلین تگل در مرکز پایتخت فدرال آلمان قرار گرفته است. طبق آمار، فرودگاه برلین با داشتن بیش از ۲۰٫۷ میلیون نفر مسافر در سال ۲۰۱۴، به عنوان چهارمین فرودگاه شلوغ و پر تردد کشور آلمان و شهر برلین شناخته شد. در سال ۲۰۱۴ نیز این فرودگاه پذیرای ۲۰٫۵ میلیون نفر مسافربوده است. فرودگاه بین المللی برلین تگل ،قطب اصلی ایرلاین هایی همچون: یورو وینگز و ایزی جت است. پرواز هایی که از این فرودگاه انجام می شود، هم مقاصد داخلی و هم مقصد های بین المللی و بین قاره ای را  در بر می گیرد. مکان جغرافیایی دقیق این فرودگاه در ۸ کیلومتری شمال غربی شهر برلین است. لازم است بدانید که با توجه به تعطیلی فرودگاه براندبورگ برلین، آینده ی این فرودگاه نیز نامعلوم است اما به هر حال نمی توانیم از نقش آن در این که دروازه ای است که پروازهای هوایی به برلین را مدیدت می کند، نادیده گرفت.

فرودگاه بین المللی برلین تگل

البته ناگفته نماند که برای بازسازی فرودگاه برلین تگل برنامه هایی ارائه شده است و به احتمال زیاد، ان فرودگاه مورد بازسازی و توسعه قرار می گیرد. در حال حاضر این فرودگاه بیش از ۱۷ هزار و ۵۰۰ کارمند دارد. شاید برایتان عجیب باشد اما باید بگوییم که این فرودگاه علاوه بر این که در اختیار هواپیمایی است، برای مقاصد علمی هم در خود پایگاه دارد. یک مرکز دانشگاهی و یک پارک علم و فناوری در این فرودگاه وجود دارد!

طرح اولیه ی ساخت فرودگاه بین المللی برلین تگل در سال ۱۹۰۶ داده شد. منطقه ای که امروزه این فرودگاه در آن قرار دارد، در واقع روزگاری جز جنگلی در اطراف شهر برلین به نام Jungfernheide بوده است و از آن در طول قرن ۱۹، به عنوان شکارگاه سلطنتی استفاده می شده است. زمانی که پروازهایی از ایالات متحده به مقصد برلین انجام شد، به سرعت مشخص گشت که باندهای پرواز فرودگاه قدیم برلین، گنجایش قبول هواپیماهای جدید را ندارد.

فرودگاه بین المللی برلین تگل

بنابراین ساخت و توسعه ی فرودگاه جدید به جای فرودگاه قدیم با باندی به پهنای ۴۲۲۸ متر در تاریخ ۲۴ ژوئن سال ۱۹۴۸ داده شد. باندی که در این فرودگاه ساخته شد در آن زمان طولانی ترین باند در اروپا شناخته می شد. از تاریخ ۱۷ نوامبر همان سال، هواپیماهای شرکت هواپیمایی داکوتا و همچنین هیستینگز، به صورت پروازهای منظم و روزانه به این فرودگاه پرواز داشتند. حمل بار به آمریکا و بالعکس نیز از ۱۴ دسامبر سال ۱۹۴۸ آغاز گشت. در هنگام جنگ، کاربری این فرودگاه به آموزش نظامی تغییر پیدا کرد.

فرودگاه بین المللی برلین تگل

این فرودگاه دارای اهمیت بسیاری در صنعت هوایمایی کشور آلمان است زیرا به دلیل اهمیت جایگاه ویژه ی برلین در حوزه های مهمی همچون اقتصاد، صنعت و گردشگری این شهر به جز برلین تگل که یکی از مهم ترین فرودگاه های برلین است، چندین فرودگاه بین‌المللی دیگر نیز برای تردد مسافران و گردشگران داخلی و خارجی در این شهر موجود است.

از جمله شرکت های هواپیمایی که به این فرودگاه پرواز دارند می توان به: آدریا ایر ویز، ایژین ایرلاینز، ایر لینگاس، ایر بالتیک، ایر برلین، ایر فرانس، ایر مالتا، ایر صربیا، آلیتالیا، آستریا ایر، بلو ایر، بریتیش ایر ویز، بلغاریا ایر ویز…، و بسیاری از ایرلاین های اروپایی و بین المللی دیگر در این فرودگاه فعالیت می کنند. گفتنی است که در حال حاضرهیچ پروازی به این فرودگاه در برنامه شرکت‌های هوایی داخلی ایران  ثبت نشده است  و مسافرانی که می خواهند به کشور آلمان و شهر برلین سفر کنند، می‌توانند از پروازهای شرکت‌های خارجی همچون قطر ایرویز، برلین ایر یا الاتحاد برای سفر به فرودگاه بین المللی برلین تگل استفاده کنند.

فرودگاه بین المللی برلین تگل

اطلاعات فرودگاه بین المللی برلین تگل

نام فرودگاه بین المللی برلین تگل: Berlin Tegel Airport

کد یاتا: TXL

کد ایکائو: EDDT

کاربری: عمومی

فاصله از دریا: ۳۷ متر

ترمینال ها: ۵ پایانه ی مجزا

ترمینال های فرودگاه بی المللی برلین تگل

فرودگاه بین المللی برلین تگل، در مجموع دارای ۵ ترمینال مجزا است. ترمینال A، دارای یک ساختمان  با طراحی  ۶ ضلعی است و به عنوان ترمینال اصلی فرودگاه برلین محسوب می گردد. ساختمان این ترمینال به خاطر موقعیت قرارگیریش در نقشه، باعث کاهش مسافت بین هواپیما تا خروجی ترمینال به کمتر از ۳۰ متر شده است و در اغلب موارد برای هواپیماهای پهن پیکری همچون بوئینگ ۷۶۷ و یا حتی هواپیمای ایرباس A330 استفاده می گردد. ترمینال  Bنیز به افتخار رادلف نبل، به این نام اسم گذاری شده و در همسایگی ساختمان ۶ ضلعی ترمینال A قرار گرفته است. ترمینال C در سال ۲۰۰۷ به دلیل تکمیل ظرفیت دو ترمینال دیگر به مجموعه ی فرودگاه اضافه شد و در حال حاضر برای پروازهای برلین ایر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

فرودگاه بین المللی برلین تگل

ترمینال D از سال ۲۰۰۱ در فرودگاه تگل ساخته شد و  آغاز به کار کرد. این قسمت قبلا برای پارکینگ خودروها استفاده می‌شد. این ترمینال دارای سیستم  حمل و نقل اتوبوس و ۲ راهروی مخصوص برای سوار شدن به هواپیما است. این ترمینال تنها بخش فعال فرودگاه تگل در زمان شب است. و در آخر می رسیم به ترمینال E که عنوان کوچک ‌ترین بخش ورودی در فرودگاه تگل را نیز دارا است. این ترمینال  تنها دارای ۲ درب خروجی است و آن هم اغلب در مواقع خاص استفاده می‌شود.

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی برلین تگل

اگر مایل هستید که از تاکسی استفاده کنید می توانید ازبزرگراه A111 به شبکه راه‌های برلین متصل شوید و به راحتی با استفاده از خودروهای شخصی و یا تاکسی در طول مدت زمانی برابر با ۲۵ دقیقه به مرکز شهر برسید. همانطور که در سطور قبل تر توضیح دادیم، فرودگاه برلین تگل به قطار و مترو دسترسی ندارد اما برخلاف شبکه ی ریلی، فرودگاه بین المللی برلین تگل، به شبکه ی اتوبوسرانی BVG متصل است و مسافران می‌توانند به راحتی به اغلب نقاط شهر با استفاده از آن ها دسترسی پیدا نمایند.

فرودگاه بین المللی برلین تگل

امکانات فرودگاه بین المللی برلین تگل

دراین فروگاه می توانید از امکاناتی همچون: حمل و بسته بندی بار مسافران، هتل های اطراف فرودگاه برای اقامت، خدمات سیم کارت و اپراتورهای مختلفی، فروشگاه ها، رستوران ها و کافه های مختلف، … و دیگر امکانات این فرودگاه استفاده نمایید.

منبع : وب سایت فرودگاه بین المللی برلین تگل:www.berlin-airport.de

کلمه‌های کلیدی: