هواپیمای belluga XL

همین چند روز پیش شرکت ایرباس یکی از غول های هواپیما سازی جهان، از آخرین ساخته خود رونمایی کرد. هواپیمای غول پیکر belluga XL. نکته جالب این هواپیما این است که به شکل دلفین طراحی شده است و در آینده ای نزدیک به پروازهای تجاری لبخند میزند. با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این دلفین پرنده بدانید.

ایرباس شرکت هواپیماسازی اروپایی و سازنده بزرگترین هواپیمای جت مسافربری جهان است. دفتر مرکزی شرکت هواپیما سازی ایرباس در شهر تولوز، فرانسه قرار دارد و کارخانجات آن در سراسر اروپا گسترده می‌باشند. شرکت ایرباس هم‌اکنون به‌عنوان بازوی تولید هواپیماهای مسافربری گروه ایرباس فعالیت می‌نماید.

این شرکت دارای ۵۷٬۰۰۰ کارمند و ۱۶ دفتر در کشورهای آلمان، فرانسه، بریتانیا و اسپانیا است. مونتاژ نهایی هواپیماهای ایرباس در شهرهای تولوز در فرانسه، هامبورگ در آلمان، سویل در اسپانیا و تیانجین در چین انجام می‌پذیرد. این شرکت همچنین دارای شعباتی در کشورهای ایالات متحده آمریکا، ژاپن و جمهوری خلق چین است.

شرکت ایرباس از آغاز کار در سال‌های دهه ۱۹۷۰، توسعه و استفاده از تکنولوژی‌های نوین در صنعت هواپیمایی را به ابزار اصلی برتری خود در رقابت با شرکت‌های دیگر از جمله بوئینگ تبدیل کرد.

فناوری‌هایی مانند استفاده گسترده از موادکامپوزیت در سازهٔ هواپیما، کامپیوتریزه و دیجیتالی کردن بخش عمده‌ای از سامانه کنترل پرواز و نیاز به تنها دو نفر در کابین خلبان، نمونه‌هایی از تکنولوژی‌های توسعه داده شده توسط ایرباس هستند، که نه تنها به رشد این شرکت کمک کردند، بلکه هم‌اکنون بصورت استانداردهایی در صنعت هواپیمایی درآمده‌اند.

شرکت ایرباس سپس به صورت کنسرسیومی از تولیدکنندگان هوافضا بنیان گذاشته شد. در سال ۲۰۰۱ میلادی، این مؤسسه تبدیل به شرکتی با سهام مشترک گردید، که در آن ۸۰٪ درصد سهام متعلق به شرکت ای‌ای‌دی‌اس و ۲۰٪ درصد سهام آن نیز متعلق به شرکت بی‌ای‌ئی سیستمز در بریتانیا بود. در ماه اکتبر سال ۲۰۰۶ بی‌ای‌ئی سیستمز، تمامی سهام خود را به ای‌ای‌دی‌اس واگذار کرد.

نکاتی که در مورد این هواپیما باید بدانید . هواپیمای belluga XL دو طبقه می باشد و به تمام تجهیزات لازم برای پرواز و نجات مجهز می باشد. توان موتوری بالای این هواپیما از ۴ موتور جت تامین می شود. یکی از تولیدات این شرکت هواپیماسازی، هواپیمای ایرباس ۳۸۰ دارای مدل باری به نام A380- 800F نیز می باشد که بعد از هواپیمای آنتونوف ۲۲۵ به عنوان دومین هواپیمای باری بزرگ جهان شناخته می شود.

هواپیمای Beluga XL که بسیار شبیه یک دلفین خندان سفید رنگ می باشد، ۳۰ درصد بیش از هواپیمای مدل قبل از خود یعنی هواپیمای Beluga ST گنجایش دارد و در عین حال می ‌تواند ۵۳ تن بار را برای مسافت ۴۰۷۴ کیلومتری بدون هیچ توقفی حمل نماید. علت اصلی ساخت این هواپیما این بود که با آن قطعات هواپیما از سایت های مختلف تولید به خطوط مونتاژ در اروپا حمل شود .

منبع : ویکی پدیاایرباس

کلمه‌های کلیدی: