با قدیمی ترین متروی اروپا آشنا شوید

شهر بوداپست بزرگترین شهر و پایتخت کشور مجارستان است. این شهر مرکز فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و صنعتی مجارستان است. مترو بوداپست که به آن  HEV نیز گفته می‌شود قدیمی ترین سیستم ریلی زیرزمینی در قاره اروپا و سومین سیستم قطار الکتریکی در جهان است. بیشتر نقاط شهر را به متصل می کند. مسیر معروف برای گردشگران از Batthyány به Szentendre است.

مترو بوداپست قدیمی ترین متروی اروپا

خط ۱ مترو بوداپست که با اسامی خط زرد و قطار زیرزمینی هم شناخته می شود در سال ۱۸۹۶ تکمیل و ساخته شده است و یکی از قدیمی ترین خطوط مترو در جهان است. این مترو در  در ۲ ماه می ۱۸۹۶ توسط فرانتس جوزف و به عنوان بخشی از جشن هزاره تاسیس و شکل گیری مجارستان افتتاح شد. خط ۱ متروی بوداپست که با اسامی خط زرد و قطار زیرزمینی هم شناخته می شود در سال ۱۸۹۶ تکمیل و ساخته شده است و یکی از قدیمی ترین خطوط مترو در جهان است. 

با قدیمی ترین متروی اروپا آشنا شوید

متروی بوداپست قدیمی ترین سیستم قطار زیرزمینی الکتریکی در اروپاست و دربوداپست، پایتخت مجارستان فعالیت می کند. این مترو در سال ۱۸۹۶ افتتاح شده و در سال ۲۰۰۲ در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است. شبکه متروی بوداپست از چهار خط تشکیل شده که با شماره و همین طور رنگ های زرد، قرمز، آبی و سبز مشخص شده اند.

خط ۱ یا  M1 قدیمی ترین و اولین خط متروی بوداپست است و امروزه هم با واگن های قدیمی و زردرنگش مشخص است. خط شماره ۱ در سال ۱۸۹۴ ساخته شده و به مروز خطوط دیگر هم به قدیمی ترین متروی اروپا اضافه شده است. در سال های اخیر زیرسازی ها و اقدامات متعددی انجام شده تا پنجمین خط مترو (خط بنفش) هم به شبکه مترو بوداپست اضافه شود.

با قدیمی ترین متروی اروپا آشنا شوید

گسترش خط مترو بوداپست

برای سالیان سال خط ۱ مترو تنها خط فعال متروی بوداپست بود. تا این که تصمیم گرفته شد شبکه متروی این شهر گسترش پیدا کند. خط دوم قرار بود در سال ۱۹۵۵ ساخته شود، اما به دلیل مشکلات سیاسی و مالی این امر تا سال ۱۹۶۳ به تعویق افتاد. خط ۲ متروی بوداپست به کمک متخصصین و مهندسین شوروی سابق انجام شد و سرانجام در سال ۱۹۷۰ لا هفت خط به طور رسمی افتتاح شد. این مسیر از شرق به غرب بوداپست حرکت می کرد و کلتی در شرق را به دلی در غرب شهر متصل می کرد.

با قدیمی ترین متروی اروپا آشنا شوید

بیشینه ی مترو بوداپست

شهر بوداپست در دوران حکومت پادشاهی اتریش-مجارستان (۱۸۶۷-۱۹۱۸) به یک کلانشهر بزرگ و پیشرفته تبدیل شد. این شهر در اواخر قرن نوزده و در آستانه آغاز قرن ۲۰ در کنار پایتخت های مشهور اروپای آن زمان یعنی پاریس و وین قرار داشت و در حال تبدیل شدن به شهرهایی افسانه ای و پیشرفته بودند. متروی بوداپست در ادامه همین ساخت و سازها به وجود آمد و برای کاهش حجم ترافیک رو به فزونی در سطح شهر در سال ۱۸۹۴ ساخته شد.

با قدیمی ترین متروی اروپا آشنا شوید

متروی بوداپست در ۲ ماه می ۱۸۹۶ توسط فرانتس جوزف و به عنوان بخشی از جشن هزاره تاسیس و شکل گیری مجارستان افتتاح شد. در مراسم افتتاحیه رژه سلطنتی انجام شد و واگن های سلطنتی ویژه ای که برای شاه ساخته شده بود به طور نمادین مسیر ابتدا تا انتهای ریل را پیمودند. مسیر ریلی زیرزمینی منطقه پست را به پارک شهر متصل می کرد. مسیر خط شماره ۱ از زیر بلوار اصلی پایتخت، یعنی خیابان آندراسی عبور می کند.

این خیابان در دهه ۱۸۷۰ ساخته شده و چندین سال قبل از ساخت متروی بوداپست و در سال ۱۸۷۶ افتتاح شده است. این خیابان مشهور و توریستی مملو از ساختمان ها و قصرهای باشکوه به سبک نئوکلاسیک است و بسیاری از ساختمان های نمادین از جمله ساختمان اپرا، آکادمی موسیقی، تالار هنر قدیمی و مدرسه طراحی سلطنتی مجارستان را در بر می گیرد.

با قدیمی ترین متروی اروپا آشنا شوید

جاذبه های مترو بوداپست

در سفر به بوداپست علاوه بر این که می توانید تجربه سوار شدن به قدیمی ترین متروی اروپا را داشته باشید می توانید به موزه قطار زیرزمینی مراجعه کنید و سفری به گذشته و تاریخ پر فراز و نشیب ساخت متروی بوداپست داشته باشید. این موزه زیر میدان Deák Ferenc و درست در کنار مرکز اطلاعات قرار دارد و تصاویری بی نظیر از مراحل ساخت متروی بوداپست را به بازدیدکنندگان ارائه می کند.

این موزه در یکی از پلتفرم های اصلی مترو خط ۱  قرار گرفته که از سال ۱۹۵۵ آغاز به کار کرده است. بازدیدکنندگان می توانند در این موزه تجربه ای مشابه تجربه مسافران در اواخر قرن ۱۹ را داشته باشند و از واگن های تاریخی و قدیمی که اولین بار در متروی بوداپست استفاده می شدند دیدن کنند.

با قدیمی ترین متروی اروپا آشنا شوید

این واگن های قدیمی در فضای موزه به نمایش گذاشته شده اند و کاشیکاری های قدیمی، سکوها و همه چیز درست مثل همان موقع حفظ شده اند. تصاویر متعددی از مراحل ساخت متروی بوداپست، حفر تونل ها، ریل گذاری و افتتاح مترو در موزه به نمایش گذاشته شده است و بازدیدکنندگان را تا حد زیادی با تاریخ قدیمی ترین متروی اروپا آشنا می کند. موزه در روزهای سه شنبه تا یکشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر باز است.

با قدیمی ترین متروی اروپا آشنا شوید

اهمیت راه اندازی این مترو به گونه ای بود که در مراسم افتتاحیه آن رژه سلطنتی انجام  شد و واگن های سلطنتی ویژه شاه به طور نمادین مسیر ابتدا تا انتهای ریل را پیمودند. این مترو  در سال ۲۰۰۲ در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید. 

منبع: welovebudapest.com

 

کلمه‌های کلیدی: