محله ی شیک و باکلاس ببک در استانبول

استانبول یکی از پرطرفدارترین شهرهای توریستی برای ایرانیان است. استانبول (قسطنطنیه) بزرگ‌ترین شهر، مرکز فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند.

استانبول یکی از محبوب ترین شهرهای توریستی است که در تمام فصول سال مسافران زیادی قصد سفر به این شهر را دارند، جشنواره های خرید و جاذبه های دیدنی هر کدام به عنوان یک قطب گردشگری در این شهر عمل می کنند و گردشگران را به سمت خود جذب می کنند. همانطور که گفتیم جاذبه های زیادی در این شهر وجود که یکی از آن ها محله ی ببک در استانبول می باشد، این منطقه چشم انداز بی نظیری را از تنگه ی بسفر به مسافران و بازدیدکنندگان ارائه می دهد.

محله ی شیک و باکلاس ببک در استانبول

همانطور که گفتیم محله ی ببک در استانبول یکی از محله های تاریخی و قدیمی در این شهر ترکیه ای است که چشم انداز بی نظیری را تنگه بسفر به شما ارائه می دهد، این محله یکی از بهترین جاهایی است که می‌توانید برای گشت ‌وگذار و خوردن یک غذای خوب بروید. ببک (bebek) محله ای در محدوده و مدیریت منطقه ای بشیکتاش است که در سواحل اروپایی بسفر قرار گرفت است و چندین محله ی دیگر آن را نیز احاطه کرده اند که به ترتیب نام آن ها «آرناووتکوی»، «اتیلر» و «روملی هیساری» می باشد. زمانی که استانبول توسط «فاتیح» فتح شد، ببک یک روستای کوچک ماهیگیران یونانی بود و قدمت محله ی ببک در استانبول به قرن ها پیش باز می گردد.

محله ی شیک و باکلاس ببک در استانبول

نکته ای که جالب است درباره ی محله ی ببک در استانبول بدانید این است که فلسفه ی دقیقی درباره اینکه نام این روستا و محله از کجا آمده نیز وجود ندارد و تنها ترجمه ای از کلمه ببک که به معنای کودک می شود از آن در کتب تاریخی وجود دارد. این نام به گفته ی برخی از کارشناسان به موقعیت جذاب محله در تنگه‌ی بسفر اشاره می‌کند که خلیج عمیق و آرام و چشم‌اندازی گسترده بر هر دو جهت بسفر دارد.

محله ی ببک در استانبول از زیبایی های بی نظیری برخوردار است که توجه عده ی زیادی از افراد را به خود جلب کرده است، به طوری که در ۱۹ اشراف عثمانی در این محله خانه های ییلاقی و کاخ های تابستانی بسیاری ساخنند اما متاسفانه در طول تاریخی این خانه ها از بین رفتند. از بهترین نمونه‌هایی که باقی مانده است، می‌توان به «کنسول‌گری مصر» اشاره کرد. این عمارت سفید رنگ هنر نوین، در اواخر قرن ۱۹ تکمیل شد و آخرین خدیو مصر دستور ساخت آن را داده بود. در ادامه در باره این جاذبه ی دیدنی در محله ی ببک در استانبول شرح می دهیم.

محله ی شیک و باکلاس ببک در استانبول

محله ی ببک در استانبول یک منطقه ی مسکونی محسوب می شود که تحت حکومت امپراطوری عثمانی بوده و این روزهای زندگی با تمام شور و نشاط خودش در آن جریان دارد؛ جمعیت این محله نشان ‌گر جامعه‌ ی متنوع زمان خود است و این امر هنوز هم در معماری تاریخی و سازه‌های معاصر آن مشهود است.

محله ی شیک و باکلاس ببک در استانبول

دانشگاهی به نام Bogazici در محله ی ببک در استانبول وجود دارد که دانشگاه دولتی این می باشد و در سال ۱۹۷۱ تاسیس شده است. این دانشگاه از موسسات برتر آموش عالی ترکیه به شمار می رود، دانشگاه بسفر در ساختمان و زمین‌های آموزش عالی «کالج رابرت» ساخته شده که یک موسسه ‌ی آموزشی آمریکایی تاریخی بود که توسط یک تاجر نیویورکی به نام کریستوفر رابرت ساخته شد. بعد از ادغام این دانشگاه با دانشگاه دخترانه این دانشگاه به «آرناووتکوی» نقل مکان کرد و هم ‌اکنون هم به فعالیت خود ادامه می ‌دهد.

محله ی شیک و باکلاس ببک در استانبول

ببک بهترین منطقه در ترکیه برای گذراندن یک روز تعطیل است! مردم استانبول عاشق محله ی ببک هستند و در روزهای تعطیل ترجیح می دهند که صبحانه خودشان را در اسکله ی محله ی ببک در استانبول میل کنند وبعد از آن یک پیاده روی آرام در کنار تنگه بسفر داشته باشند. اگر هم گشت و گذار در شب هستید میتوانید بعد از غروب آفتاب به محله ی ببک در استانبول بروید و یک شام یا عصرانه در کافه های این منطقه میل کنید و سپس به قدم زدم بپردازید، چرا که ببک یکی از مشهورترین مکان‌ها برای این کار است.

محله ی شیک و باکلاس ببک در استانبول

در اواسط قرن ۱۹ بود که ببک از یک  منطقه‌ی تابستانی به مکانی تفریحی چهار فصل تبدیل شد. در کتابی نوشته شده است که مسلمان‌ها اکثر جمعیت ببک را تشکیل می‌دادند اما انگلیسی‌ها، فرانسوی‌ها و آمریکایی‌ها هم در این منطقه زندگی می‌کردند. امروزه ببک یکی از مشهورترین و لوکس‌ترین محله‌های استانبول است. متاسفانه ببک قربانی موفقیت خود شده و در بیشتر ایام سال شلوغ است و آخر هفته‌ها هم این شلوغی به اوج خود می‌رسد.

کلمه‌های کلیدی: