جاذبه های گردشگری باکو را بشناسید

در این گزارش قصد داریم تا شما را با جاذبه های گردشگری و دیدنی شهر باکو آشنا سازیم. تا بتوانید در سفر به باکو از آنها دیدن کنید.

برجهای شعله باکو

برج های شعله باکو در شهر باکو پایتخت کشور جمهوری آذربایجان قرار دارند. برج های شعله سه ساختمان بلند هستند که طراحی آن ها شبیه به شعله های آتش است و جزو زیباترین آسمان خراش های دنیا محسوب می شوند، این برج ها از بلندترین ساختمان های باکو هستند. مدرنیزه شدن سبک زندگی و پیشرفت صنایع مختلف و بکارگیری تکنولوژی در همه ی ابعاد معاش، خود به خود تحولی اساسی در همه چیز حتی افکار و رفتار انسان ها به وجود آمده است، روز به روز به جمعیت کره ی زمین افزوده و ایده هایی نوین مطرح می شود.

جاذبه های گردشگری باکو

قلعه دختر باکو

قلعه دختر یکی از مهمترین مکان های باستانی کشور آذربایجان و شهر باکو به حساب می آید . به قدری این مکان مهم است که تصاویری از آن بر روی پول رایج این کشور و همین طور تمبر های پست مشاهده می شود . قلعه ی دختر در شهرباکو و در قسمت مرکزی این شهر قرار گرفته است . این قلعه ی باستانی در قرن ۱۲ ساخته شد و تاریخی بس کهن و جالب برای گفتن و تعریف کردن برای شما خواهد داشت . این قلعه که درون خود یک موزه نیز جای داده و می توان نام قلعه ای که موزه نیز هست را بر روی آن نهاد . زمانی که وارد قلعه می شوید با تمام جزئیات نیز آشنا می شوید و انگار پا به یک موزه نیز گذاشته اید . 

جاذبه های گردشگری باکو

ایچری شهر باکو

یادگار تمدن ایران در دل آذربایجان بافت شهری قدیمی باکو که در بین قرن 11 تا 19 میلادی ساخته شده است و یکی از مکان های دیدنی شهر پایتخت آذربایجان میباشد . در ایچری شهر یا همان شهر قدیمی که از زمان پارینه سنگی محل سکونت انساس های اولیه بوده است بعد ها میزبان فرهنگ ها و تمدن های مختلفی در قلب خود بوده است به عنوان مثال میشود به تمدن های ساسانیان ، زرتشتی ، شیروانی ، ایرانی ، عثمانی ، روسی و عربی اشاره کرد. ایچری شهر به چندین محله تقسیم شده بود که بعنوان تقسیمات اجتماعی نیز عمل میکردند.

جاذبه های گردشگری باکو

کاخ شروان‌شاهان باکو

کاخ شروان شاهان باکو یکی از آثار ثبت جهانی شده آذربایجان در میراث جهانی یونسکو است که در قرن پانزدهم (سال ۱۴۱۱) به دستور شروان شاهان شیخ ابراهیم اول ساخته شده است. البته در این سال عمارت اصلی کاخ ساخته شد و عملیات ساخت باقی قسمت ها تا ده ها سال به طول انجامید. کاخ شروان شاهان باکو یکی از جاذبه های گردشگری شهر باکو و شهر اینر بشمار می آید. این کاخ باشکوه مجموعه کاملی از عمارت اصلی کاخ،مقبره سید یحیی باکویی، حمام خانه و کفن و دفن خانه، مسجد شاه، دیوان خانه، مناره و دروازه مراد را شامل می شود .

جاذبه های گردشگری باکو

باغ وحش باکو

باغ وحش باکو، پارک جانورشناسی دولتی است که در باکو قرار دارد. این باغ وحش در سال ۱۹۲۸ تاسیس شده و قدیمی ترین باغ وحش آذربایجان است. باغ وحش باکو متعلق به وزارت فرهنگ و گردشگری آذربایجان و شهرداری شهر باکو است و  مساحت کلی آن، ۴٫۲۵ هکتار می باشد. این باغ وحش در سال ۱۹۲۸ در پارک لوناچارسکی تاسیس شد پارکی که بعدها به نام نیظامی تغییر نام داد. در سال ۱۹۴۲ ، با تخلیه باغ وحش روستوف، باغ وحش جدیدی در آن محل درست شد که مراسم افتتاحیه آن بعد از جنگ کبیر میهنی انجام شد. 

جاذبه های گردشگری باکو

آتشگاه باکو

آتشگاه باکو ساختمانی قلعه مانند در منطقه سوراخانی شهر باکو جمهوری آذربایجان می‌باشد.این محل از مجتمع پنجگانه‌ای تشکیل می‌شود که دارای یک حیاط است که توسط خانه‌های روحانیان زرتشتی محاصره شده‌است. در وسط حیاط محرابی وجود دارد که در قرن‌های ۱۷ و ۱۸ بنا شده‌است. این محل در سال ۱۸۸۳ هنگامی که تاسیسات نفت و گاز طبیعی در مجاورت آن تاسیس شد، بحال متروکه درآمد.
جاذبه های گردشگری باکو

موزهٔ فرش باکو

یکی از صنایع دستی که در کشور آذربایجان مهم می باشد فرش و صنعت تولید فرش است که به دلیل ارزش برای این کالا موزه ای به نام موزه فرش باکو در پایتخت آذربایجان باکو در نظر گرفته شده است که این مکان تا به امروز در جذب گردشگر بسیار موفق بوده است. این موزه قبلا به موزه لنین معروف بوده است و امروزه به عنوان موزه فرش مطرح است که نشان دهنده تاریخ و ارزش فرش در این کشور می باشد. با بازدید از این مکان خواهید دید که تعداد 1000 قالیچه دست بافت و نادر که شامل مواردی با طرح های زیبای آذری، ایرانی و داغستانی می باشد. 

جاذبه های گردشگری باکو

موزه ملی تاریخ جمهوری آذربایجان

موزه ملی تاریخ جمهوری آذربایجان بزرگترین موزه این کشور می باشد که در شهر باکو قرار دارد. این موزه در عمارت سابق نیکوکار و خیر آذربایجانی، زین‌العابدین تقی یف در سال ۱۹۲۰ میلادی بنا گردید و در سال ۱۹۲۱ بر روی بازدید کنندگان و گردشگران گشایش یافت. این موزه شامل 3 بخش می شود؛ بخش اول مربوط به دوران ماقبل تاریخ که  شامل اشیای قرون وسطی از جمله اشیا نظامی به همراه استخوان‌های انسان و مقبره‌ها است. بخش دوم اموال شخصی افراد مشهور آذربایجان را در بر می گیرد و در بخش سوم نیز اموال خانواده‌ی تقی‌یف به نمایش در آمده است. 

جاذبه های گردشگری باکو

موزهٔ کتاب‌های مینیاتوری باکو

موزه کتاب های مینیاتوری باکو آذربایجان در شهر قدیمی باکو واقع شده است و تنها موزه در جهان است که به نسخه های مینیاتوری کتاب اختصاص دارد. این کتابخانه کوچک نتیجه 30 سال زندگی Zarifa Salahova است که توسط شخص او جمع آوری شده است و امروزه به تنها موزه اختصاصی کتاب های مینیاتوری جهان تبذیل شده است.در سال 2002 وقتی که  درب های موزه به روی عموم و گردشگران تور باکو باز شد،او کلکسون خود را با دیگران به اشتراک گذاشت. 

جاذبه های گردشگری باکو

منبع : ایلیاگشت

کلمه‌های کلیدی: