خیابان بغداد استانبول

با خیابان بغداد استانبول آشنا شوید

استانبول یکی از پرطرفدارترین شهرهای توریستی برای ایرانیان است. استانبول (قسطنطنیه) بزرگ‌ترین شهر، مرکز فرهنگی و اقتصادی کشور ترکیه است. این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند. 

خیابان بغداد که در بین ترک ها به اختصار «خیابان» هم نامیده می شود یکی از خیابان های لوکس و معروف استانبول است. این خیابان در بخش آسیایی قرار گرفته و یکی از بهترین خیابان های خرید در استانبول به شمار می رود. از آن جا که اکثر توریست ها صرفا وقتشان را در بخش اروپایی می گذرانند، لازم دیدیم که در مورد خیابان بغداد استانبول که اتفاقا در بخش آسیایی قرار دارد صحبت کنیم و شما را با این خیابان رویایی و لوکس بیشتر آشنا کنیم.

خیابان بغداد کجای استانبول است ؟

خیابان بغداد استانبول در بخش آسیایی شهر قرار گرفته و حدود ۱۴ کیلومتر طول دارد که در موازات دریای مرمره کشیده شده است. این خیابان یکی از باکلاس ترین و قدیمی ترین خیابان های استانبول است و سرتاسر این خیابان مملو از کافه، رستوران و برندهای مشهور و بین المللی است. اکثر مسافرانی که به استانبول سفر می کنند بیشتر نام خیابان استقلال را شنیده اند و برای خرید به آن جا می روند. با این حال، باید بدانید که یکی از بهترین خیابان های خرید در بخش آسیایی قرار دارد و آنقدر جذاب و تماشایی است که ارزشش را دارد سوار کشتی بشوید و به بخش آسیایی شهر بیایید. اگر می خواهید زندگی شبانه استانبول را از نزدیک لمس کنید به خیابان بغداد بیایید، چرا که این خیابان همیشه پرشور و سرزنده است و همیشه جمعیت زیادی مشغول خرید و تفریح و گشت و گذار هستند.

خیابان بغداد استانبول

خیابان بغداد از شرق و غرب به دو منطقه مشهور استانبول، یعنی کادیکوی و مال تپ منتهی می شود و از نظر شهرت و اعتبار هم رده خیابان استقلال در بخش اروپایی استانبول است. در حقیقت، بخش اروپایی بیشتر مختص توریست هاست و خودِ مردم محلی استانبول برای خرید لاکچری به خیابان بغداد می آیند. بخش زیادی از این خیابان یک طرفه است و با خیابان های چنار سر به فلک کشیده فضایی بسیار دلنشین برای قدم زدن و خرید به وجود آورده است. همان طور که گفتیم سرتاسر این خیابان مملو از مراکز خرید بزرگ و مدرن، فروشگاه ها و مغازه ها، بوتیک ها و نمایندگی های برندهای مختلف پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی و … است. علاوه بر این رستوران های بسیار لوکس و سطح بالا، کافه ها، نمایشگاه های لوکس فروش اتومبیل و بانک های مختلف این خیابان را به یکی از خیابان های لوکس شهر استانبول تبدیل کرده است. خیابان بغداد استانبول به اعتقاد خیلی ها یک مرکز خرید بزرگ و روباز است! بسیاری از دستفروشان و خرده فروشان هر روز و هر هفته، حتی یکشنبه ها هم باز هستند و مملو از مشتری هستند.

خیابان بغداد استانبول

تاریخچه خیابان بغداد استانبول

خیابان فعلی بغداد در گذشته های دور و در زمان امپراتوری بیزانس روم و بعدها در دوران امپراتوری عثمانی جاده ای ارتباطی بین کنستانیپول (قسطنطنیه) و آناتولی (بخش آسیایی) شهر بوده است. این جاده برای اهداف تجاری، بازرگانی و همین طور نظامی استفاده می شود. در سال ۱۶۳۸ و بعد از تصرف شهر توسط سلطان مراد چهارم این جاده به اسم «بغداد» نامگذاری شد. با این حال، جاده اصلی و اولیه از محله اوسکودار شروع می شود و در نهایت به کیزیل توپراک منتهی می شد. عثمانی ها در سرتاسر این خیابان چشمه ها و مساجد متعددی ساختند و هنوز هم برخی محله ها در خیابان بغداد استانبول به نام چشمه های قدیمی شناخته می شوند: سوگوتلو چشمه، سلامی چشمه و چاتال چشمه از جمله این محله ها هستند.

خیابان بغداد استانبول

در دوران سلطنت سلطان عبدل حمید دوم (۱۸۷۶-۱۹۰۹)، برخی مقامات بالارتبه که در دربار عثمانی پاشا نامیده می شدند و تجارت و داد و ستد زیادی در این خیابان انجام می دادند تصمیم گرفتند در همین حوالی سکونت داشته باشند. از این رو، پاشاها زمین های بایر اطراف خیابان بغداد استانبول را خریداری کردند و خانه های اربابی باشکوه و زیبایی ساختند که برخی از آن ها امروزه هم به جا مانده است. تا قبل از جنگ جهانی اول، این خبابان با سنگفرش پوشیده شده بود و حمل و نقل با کالسکه انجام می شد. با این حال، بعد از استقرار جمهوری در ترکیه، این خیابان آسفالت شد و خط تراموا بین کادیکوی و بوستانچی، وظیفه جابجایی و حمل و نقل مردم را بر عهده گرفت.

خیابان بغداد استانبول

بغداد خیابانی پرشور و سرزنده

اگر در روزهای تابستان و در اواخر هفته به این خیابان بیایید پیاده رو خیابان بغداد استانبول شلوغ و مملو از جماعتی است که برای دید زدن ویترین فروشگاه ها، خرید و وقت گذرانی به این خیابان آمده اند. جوان ها هم این خیابان را خیلی دوست دارند و به نوعی پاتوق جوانان استانبولی به شمار می رود. در هر شهری معمولا یکی دو خیابان برای کورس گذاشتن و به اصطلاح دور دور شهرت پیدا می کند. خیابان بغداد استانبول هم از دهه ۱۹۶۰ به این طرف به خیابانی محبوب برای اتومبیل سواران حرفه ای تبدیل شد و جوانان با اتومبیل های آخرین مدلشان نیمه شب ها برای کورس گذاشتن و رقابت با هم به این خیابان می آمدند. با این حال، در اواخر ۱۹۹۰ این پدیده به دلیل سوانح رانندگی متعددی که پیش آمده بود رو به افول گذاشت و امروزه خیابان بغداد استانبول خیابانی امن برای رانندگی است. اگرچه سرتاسر خیابان بغداد استانبول مملو از فروشگاه و بوتیک است، اما پرترددترین بخش از این خیابان بین محله های Suadiye و Caddebostan قرار دارد و اکثر مراکز خرید مدرن و فروشگاه های برند و فشن در همین محدوده قرار دارند.

خیابان بغداد استانبول

فروشگاه های مشهور خیابان بغداد

خیابان بغداد استانبول مملو از فروشگاه و بوتیک است و به اصلا یک خیابان خرید در این شهر به حساب می آید. با این حال، برخی از فروشگاه ها به دلیل قدمت و اعتباری که دارند شهرت بیشتری پیدا کرده اند. در ادامه ۵ مورد از معروف ترین فروشگاه های خیابان بغداد استانبول را به شما معرفی می کنیم:

  • یکی از فروشگاه های معروف این خیابان،واکو (Vakko) است که یکی از شعبات فروشگاه های زنجیره ای واکو در ترکیه است. شعبه خیابان بغداد این فروشگاه در یک ساختمان قدیمی و چوبی قرار گرفته و یادآور استانبول قدیم و شور و حال زندگی مردم در دهه های گذشته است.
  • فروشگاه گیلان(Gilan) هم یکی دیگر از فروشگاه های معروف خیابان بغداد استانبول است که جواهرات دست ساز و هنری زیبا و منحصربفردی را به فروش می رساند. اگر به دنبال یک جواهر و زیورآلات خاص و ویژه هستید می توانید از این فروشگاه دیدن کنید.
  • عاشقان کتاب و کتابخوانی هم می توانند در خیابان بغداد استانبول به یکی از کتاب فروشی های معتبر شهر، D&R بروند و مجموعه ای غنی و باارزش از کتاب های انگلیسی و ترکی را خریداری کنند.
  • پاشاباغچههم یکی دیگر از فروشگاه های مشهور خیابان بغداد استانبول است که مجموعه ای نفیس از ظروف کریستالی و شیشه ای، لوازم دکوری و هنری را به فروش می رساند.
  • بیمِن (Beymen)، یکی از برندهای مشهور ترکی است که پوشاک و البسه لاکچری و باکیفیتی را به فروش می رساند. البته علاوه بر این برند، انواع محصولات برندهای بین المللی هم در این فروشگاه عرضه می شود.
  • خیابان بغداد استانبول

چطور به خیابان بغداد استانبول برویم

خیابان بغداد و محله های اطرافش دسترسی بسیار خوبی دارند و علاوه بر تاکسی و اتوبوس، گزینه های متعدد دیگری هم وجود دارد. اتوبوس دریایی (فِری) که در اسکله های کادیکوی و بوستانچی قرار دارند و همین طور قطار شهری که در شمال خیابان قرار گرفته دسترسی به نقاط دیگر شهر را میسر می سازد. در ترمینال بوستانچی کشتی های فِری قدیمی وجود دارند که مسافران را به بخش اروپایی استانبول و همین طور جزایر تفریحی مثل پرنس ادوارد منتقل می کنند.

خیابان بغداد استانبول

منبعen.istanbul.com

 

کلمه‌های کلیدی: