جاذبه های کربلا

شهر مقدس کربلا در کشور عراق و در صد کیلومتری جنوب غربی شهر بغداد واقع شده است. این شهر مرکز استان کربلا است. بر اساس آمارگیری سال 2003 جمعیت آن در حدود 570،000 نفر است. شهر کربلا پس از شهر‌های مکه، مدینه منوره، بیت‌المقدس و نجف اشرف، مقدس ترین شهر شیعیان جهان است. در دهم محرم سال ۶۱ هجری قمری، واقعه مصیبت‌بار عاشورا در همین منطقه رخ داد

امروز در این گزارش قصد داریم تا شما را با جاذبه های گردشگری و زیارتی کربلای معلی آشنا کنیم. جهت شرکت در تور کربلا میتوانید با ما در تماس باشید.

حرم امام حسین (ع)

حرم امام حسین (ع) عراق یا حرم حسینی در شهر کربلا در کشور عراق، مدفن ابی عبدالله حسین بن علی (ع)، مشهور به سیدالشهداء پیشوای سوم شیعیان است که در زمان خلافت یزید بن معاویه، در مخالفت با وی جنگید و روز عاشورا، ۱۰ محرم سال ۶۱ هجری قمری برابر با پنجشنبه، ۲۰ مهر ۵۹ هجری خورشیدی (۹ اکتبر ۶۸۰ میلادی) در بیابان نینوا (کربلای کنونی در کشور عراق) کشته شد و پس از چند روز همانجا به خاک سپرده شد. امروزه آرامگاهش تبدیل به محلی برای زیارت شیعیان شده‌ است. در این حرم، حسین، به همراه علی اکبر در پایین پا و علی اصغر بر سینه در ضریح دفن‌اند. همچنین بیشتر شهدای کربلا کمی آن‌ سوتر در حرم به خاک سپرده شده‌اند. در شمال شرقی حرم حسین بن علی، حرم عباس بن علی قرار دارد. مابین دو حرم را بین الحرمین می‌گویند.

جاذبه های کربلا

حرم حضرت ابوالفضل العباس(ع)

حرم حضرت ابوالفضل (ع) محل دفن حضرت عباس(ع) در کربلا که در ۳۷۸ متری شمال شرقی حرم امام حسین(ع) قرار دارد و حد فاصل این دو حرم را بین الحرمین می‌نامند. حرم حضرت عباس(ع) تاریخ مشترکی با حرم امام حسین(ع) دارد و یکی از مهمترین زیارتگاه‌های شیعیان است. حضرت عباس (ع) در دهم محرم سال ۶۱ ق در مواجهه با سپاهیان عبیدالله بن زیاد به شهادت رسید.

جاذبه های کربلا

خیمه گاه کربلا

خیمه‌گاه که به زبان عربی مخیم نامیده میشود، از زیارتگاه‌های شیعیان در شهر کربلا میباشد که در محل برپایی خیمه های امام حسین(ع) و یارانش در واقعه عاشورا ساخته شده است. بنای نخستین آن به قرن 10 هجری قمری برمیگردد.

جاذبه های کربلا

کف العباس

کف العباس نام دو مکان در شهر کربلا در عراق نامیده میشود که دست های حضرت عباس علیه السلام برادر امام حسین (ع) روز عاشورا در این مکا‌ن‌ها از تن این حضرت عباس جدا شده و به زمین افتاده است. این دو مقام که به مقام دست راست و مقام دست چپ حضرت عباس معروف میباشد، در قسمت شمال شرقی و جنوب شرقی بیرون حرم مطهر و در ورودی دو کوچه بازار مانند قرار دارند. در این دو مکان نمادهایی درست شده و زائران آنجا را زیارت میکنند.

جاذبه های کربلا

مقام صاحب الزمان کربلا

مقام صاحب الزمان اشاره به مکانی میباشد که از گذشتگان نقل شده، حضرت ولی عصر عجل الله و فرجه در آن مکان نماز خوانده اند. در حال حاضر این مکان تبدیل به مسجدی با همین نام شده است. در داخل مقام، ضریحی قرار دارد که محراب نماز حضرت مهدی را نشان میدهد. این مقام که یکی از مکان های زیارتی کربلا به شمار میرود با نام هایی مانند : مقام الامام المهدی، مقام امام زمان، مقام حضرت حجت و مقام امام عصر (عج) نیز شناخته میشود.

جاذبه های کربلا

منبع : ایلیاگشت

 

 

کلمه‌های کلیدی: