کلیسای جامع نمک زیپاکوئیرا

کلیسای جامع نمک زیپاکوئیرا

شرح

کلیسای جامع نمک زیپاکوئیرا یک کلیسای کاتولیک زیرزمینی است که در داخل تونل های یک معدن نمک 200 متری زیر زمینی در یک کوه هالیتی در نزدیکی شهر زیپاکوئیرا ، در Cundinamarca ، کلمبیا ساخته شده است. این یک مکان توریستی و مکان زیارتی در کشور است. معبد در پایین سه بخش دارد که نشانگر تولد ، زندگی و مرگ عیسی است. نمادها ، زیور آلات و جزئیات معماری در سنگ هالیت حک شده است. برخی از مجسمه های مرمر نیز گنجانده شده است.کلیسای جامع نمک یکی از برجسته ترین دستاوردهای معماری کلمبیا به حساب می آید ، به عنوان “جواهر معماری مدرن” توصیف می شود. کلیسای جامع نمایانگر یک برتری ارزشمند فرهنگی ، زیست محیطی و مذهبی برای مردم کلمبیاست. کلیسای جامع کلیسای عملکردی است که روزهای یکشنبه 3000 بازدید کننده را دریافت می کند ، اما هیچ اسقف ندارد و به همین دلیل هیچ مقام رسمی به عنوان کلیسای جامع در کاتولیک وجود ندارد.

ذخایر نمک در زیپاکوئیرا حدود 250 میلیون سال پیش تشکیل شد و در اواخر دوره سوم دوره زمانی تشکیل آند ، از سطح دریا بالا آمد. این مجموعه در زیپاکوئیرا، در بخش Cundinamarca ، در 49 کیلومتری شمال بوگوتا ، در 2.652 متر از ارتفاع واقع شده است. بزرگراه ملی 45A ، مانند قطار گردشگری ساوانا ، بوگوتا و زیپاکوئیرا را به هم متصل می کند. این شهر نه تنها برای کلیسای جامع بلکه به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های انسان در قاره آمریکا ، یعنی سایت باستان شناسی الآبرا شناخته شده است.

معادن هالیت از قرن 5 قبل از میلاد توسط فرهنگ قبل از کلمبیا Muisca مورد سوء استفاده قرار گرفتند. یکی از مهمترین فعالیتهای اقتصادی آنهاست. استخراج معادن سنتی هالیت توسط الكساندر فون هامبولت در سفر وی به زیپاکوئیرا در سال 1801 توصیف شد. وی این سپرده را بزرگتر از معادن اصلی هالیت آن زمان ، مانند معادن اسپانیا ، سوئیس ، لهستان و شهرستان تیرول با برآورد منابع محاسبه شده از یک میلیون متر مکعب نشان می دهد. فون هامبولت همچنین از تکنیک های حفاری به عنوان غیر عملی برای بهره برداری در آینده انتقاد کرده و به جای آن معدن رانش را توصیه می کند ، زیرا تونل های هالیت به تیر نیاز ندارند و هزینه ها را کاهش می دهند. سالها قبل از ساخته شدن کلیسای زیرزمینی ، معدنچیان یک پناهگاه را حک کرده بودند ، به عنوان محلی برای نمازهای روزانه خود که قبل از شروع کار ، از محافظان محافظت می کردند.

کلیسای جامع نمک زیپاکوئیرا در چه سالی ساخته شد؟

 در سال 1950 ، ساخت پروژه بزرگتر آغاز شده بود: کلیسای جامع نمک که در 15 آگوست 1954 افتتاح شد و به بانوی تسبیح ، حامی حمایت از معدنچیان اختصاص یافت. این مرکب از سه شبستان و یک صلیب یادبود بود. بخشی از گالری ها در واقع توسط میسکا باستان حک شده است. با این حال ، هنگامی که کلیسا در داخل یک معدن فعال حک شده بود ، مشکلات ساختاری و نگرانی های ایمنی باعث شد تا مقامات در سپتامبر 1992 آن را تعطیل کنند. این هزینه ساخت کلیسای اصلی بیش از 285 میلیون دلار آمریکا بود. این بنا دارای 120 متر طول ، 5.500 متر مربع و ارتفاع 22 متر است. این شش ستون اصلی و حداکثر ظرفیت 8000 نفر بود.

منبع : ویکی پدیا

 

 

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک