تپه های آلا داغ لار زنجان

تپه های آلا داغ لار زنجان

شرح

تپه های آلا داغ لار زنجان

تپه های آلا داغ لار زنجان یکی از جاذبه‌های بینظیر ایران است. این کوه‌ها در مسیر زنجان به ماهنشان در استان زنجان قرار دارند. 

تپه های آلا داغ لار زنجان در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی تبریز و در مسیر شهرستان خواجه و اتوبان میانه – زنجان قرار دارند. این کوه ها در حوزه شهرستان ماهنشان قرار گرفته اند که خود یکی از جاذبه های گردشگری ایران است. در مسیر این کوه ‌های رنگی روستاها و مناطقی هستند که به خوبی این کوه‌ ها را شناخته و با زبان محلی خود توصیفشان می‌ کنند.

تپه های آلا داغ لار، که به معنی تپه‌های رنگی و در حقیقت جلوه ای از رنگین کمان بر بستر این کره خاکی هستند.

این عجایب طبیعت در ۲۵ کیلومتری شمال شرق تبریز و در شهرستان ماهنشان قرار دارند. مرتفع ترین نقطه آن ها کوه بلقیس است که ۳۳۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است و وسعت آن ها چیزی در حدود ۷۰ کیلومتر مربع می باشد. 

تپه های آلا داغ لار زنجان به سبب رنگی بودنشان به ویژه رنگ مسی و زرد در شرایط نور مناسب و هوای گرم سوژه مناسبی برای عکاسی طبیعت به شمار می روند. در دنیا شاید چندین کوه به این صورت وجود دارد و امکان اینکه ثبت جهانی شوند زیاد است.

مردم ساکن منطقه از دیرباز شاهد زیبایی های منحصر به فرد این کوه ها بوده اند و این عاملی تاثیرگذار بر روی سنت ها و فرهنگ آن ها بوده است.

یکی از سنت هایی که آن ها هر سال در عید نوروز و قبل از فرا رسیدن فصل بهار انجام می دادند این بود که با استفاده از خاک های رنگی و ترکیبی از آن ها خانه های خود را تزیین می کردند. انجام این کار اغلب بر عهده خانم ها بوده است و بیشتر از رنگ قرمز استفاده می شده تا نشان دهنده نوروز باشد برای انجام این کار آن ها خاک را با آب مخلوط کرده و بر روی دیوار داخلی خانه خود لایه رقیقی از مخلوط را استفاده می‌کرده‌ اند تا به استقبال عید نوروز روند. امروزه هم آثاری از این سنت در میان مردم باقی مانده و می ‌توان خانه‌ های خشتی ‌ای در برخی از روستاهای آن پیدا کرد که با این خاک به زیبایی تزیین شده‌ اند.

علت رنگارنگ بودن  آلا داغ لار…

مطابق با تحقیقات زمین شناسان، زمان تشکیل این تپه‌ها به حدود 15 میلیون سال پیش باز می گردد؛ که وجود حوضچه های گوناگون از رسوبات آهن و همچنین تغییر املاح به علت های گوناگون نظیر زنگ زدگی، واکنش دادن با اکسیژن و … در زمان تشکیل این کوه ها، سبب ایجاد رنگ های گوناگون در بستر آن ها شده است.

 

 

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک