موزه هنرهای مدرن کافسجیان ایروان

موزه هنرهای مدرن کافسجیان ایروان

شرح

موزه هنرهای مدرن کافسجیان ایروان

اگر تاکنون به ارمنستان و شهر ایروان سفر کرده باشید و به ورودی موزه هنرهای مدرن کافسجیان رفته باشید، با دیدن مجسمه‌ها و تابلوهای نصب شده در قسمت ورودی آن به بخش عظیمی از هدف این موزه پی برده‌اید و به خوبی هدف ساخت آن را درک می‌کنید. این موزه اگرچه در سال‌های گذشته ساخته شده است، اما به هنرهای خلاقانه و مدرن اختصاص دارد.  موزه هنرهای مدرن کافسجیان یک موزه هنری در شهر ایروان ارمنستان است که در مرکز کنترون ساخته شده است. این موزه که دارای پله‌های بسیار عظیم با چشمه‌ها و فواره‌های آب است در خیابان تامانیان قرار دارد و محب عبور عابر پیاده نیز دارد. این موزه با چشم اندازه مؤسس آن یعنی جرارد کافسجیان ساخته شده است و انواع مختلفی از هنرهای معاصر در آن ارائه شده است.

بنیاد موزه هنرهای مدرن کافسجیان در آوریل سال 2002 تحت حمایت دولت ارمنستان و بنیاد موسیقی موزه کافسجیان آمریکا تأسیس شد و از آن تاریخ به بعد عملیات احداث این موزه آغاز شد. ساخت این موزه به‌طور رسمی در سال 2005 آغاز شد و انتظار می‌رفت که در سال 2008 به اتمام برسد. بااین‌حال افتتاح موزه در تاریخ 17 نوامبر سال 2009 برگزار شد. 

برای ساخت موزه هنرهای مدرن کافسجیان بیش از 35 میلیون دلار هزینه شده است و در مراسم افتتاحیه آن مقامات ارشد کشور ارمنستان، هنرمندان مختلف و شخصیت‌های سیاسی حضور داشتند. این موزه را می‌توان حرکتی مهم در حوزه هنری شهر ایروان دانست و آن را به عنوان بخشی از مدرن سازی این شهر می‌دانند.

به‌ طورکلی فضای موزه هنرهای مدرن کافسجیان را می‌توان به دو قسمت کلی تقسیم کرد. در قسمت بیرونی آن یا قسمت مجسمه‌سازی از کنار خیابان تامانیان تا ورودی موزه انواع مجسمه‌های مدرن قرار گرفته‌اند که هر کدام مربوط به یک هنرمند شناخته شده هستند. پلکان عظیم این موزه با این مجسمه‌ها تزئین شده است.

بخش دوم موزه هنرهای مدرن کافسجیان به گالری موزه اختصاص یافته است که شامل گالری یکی، گالری خانجان، گالری عقاب، گالری باغ سوزانسی داویت، ستاره فرود و رویدادهای ویژه می‌شود که در زیر پله‌های بیرونی و چشمه‌ها قرار دارد. گالری‌ها به مجموعه‌ای عظیم از آثار هنری شیشه‌ای که در چند گالری و بخش‌هایی از جمله نمایش‌های دائمی یا نمایشگاه‌های موقت اختصاص یافته‌اند.

موزه هنرهای مدرن کافسجیان از ساعت 8 صبح تا 8 شب برای گردشگران و بازدیدکنندگان باز است و برای بازدید از آن محدودیتی وجود ندارد. با توجه به اینکه در خیابان تامانیان جاذبه‌های گردشگری دیگری نیز وجود دارد می‌توانید به صورت پیاده در این خیابان قدم بزنید.

موقعیت هتل