مجمع‌الجزایر یاساوا فیجی

آشنایی با مجمع‌الجزایر یاساوا فیجی

شرح

مجمع‌الجزایر یاساوا فیجی یا Yasawa Islands یک مجمع‌الجزایر آتشفشانی با حدود بیست جزیره است که در بخش غربی کشور فیجی واقع شده است. مساحت تقریبی این مجمع‌الجزایر 135 کیلومتر مربع است. این مجمع‌الجزایر آتشفشانی از شش جزیره اصلی و تعدادی جزیره کوچک‌تر تشکیل شده‌اند جغرافیایی کاملا کوهستانی دارند. فاصله جزایر یاساوا از شهر لائوتوکا دومین شهر بزرگ کشور فیجی چهل کیلومتر می‌باشد و در شمال غربی این شهر قرار گرفته است.

تاریخچه ی مجمع‌الجزایر یاساوا فیجی

تنها گذرگاه ایمن بین مجمع‌الجزایر یاساوا (که بزرگ‌ترین جزیره آن بیست و دو کیلومتر طول و یک کیلومتر عرض دارد) و جزیره روند در فاصله بیست و دو کیلومتری شمال شرقی این جزیره واقع شده است. یاساوا همان جزیره‌ای است که فیلم عاشقانه تالاب آبی در آن فیلمبرداری شد.

اولین ناو اروپایی‌ای که در کرانه سواحل این جزایر لنگر گرفت، ناوبر انگلیسی شخصی به نام ویلیام بیلی بود که در سال 1789 به دنبال بخشش پس از شورش‌هایش در عرصه دریانوردی و اکتشاف جزیره‌های ناشناخته فعالیت می‌کرد. پس از وی کاپیتان باربر از ناو اچ اس ام آرتور HMS Arthur در سال 1794 از این جزایر بازدید نمود.

با این وجود نقشه این جزیره‌ها در نقشه‌های جهانی تا سال 1840، هنگامی که یک نقشه‌بردار از ایالات متحده به فرماندهی شخصی به نام چارلز ویلز از این جزیره‌ها نقشه‌برداری نکرد، ترسیم نشدند. بعد از آن‌هم تا جنگ جهانی دوم، زمانی که ارتش ایالات متحده از این جزایر به عنوان پادگان‌های ارتباطی استفاده می‌کرد، تا حدی زیادی توسط جهانیان نادیده گرفته می‌شد.

اقدامات دولت فیجی برای رونق گردشگری در این کشور

دولت فیجی تا سال 1987 گردشگری در این جزایر را ممنوع اعلام کرده بود چرا که کنترل این مجمع‌الجزایر به دست پادشاه یاسوا انجام می‌شد نه دولت فیجی و او علاقه‌ای به گردشگران و ورود بیگانگان به این جزایر را نداشت. از دهه 1950 گردشگران با کشتی تا نزدیکی جزایر می‌رفتند اما حق خروج از کشتی‌ها و ورود به خشکی‌های جزایر را نداشتند. ساکنان محلی نیز این اقدام را به نفع خود می‌دانستند و بدون توریسم در صلح و هماهنگی زندگی می‌کردند. در سال 1980 دولت اندکی در گسترش صنعت توریسم در این منطقه موفق شد و توانست تعدادی استراحت‌گاه در جزیره بسازد.

اولین استراحت‌گاه‌ها نیز در جزیره تاووا ساخته شدند. امروزه برای ورود به هر یک از مجمع‌الجزایر یاساوا فیجی به جز جزیره تاووا به مجوز دولت فیجی نیاز است. خانه حاکم این مجمع‌الجزایر نیز در دهکده Yasawa-i-Rara می‌باشد اما بزرگ‌ترین دهکده آن نابوکرو Nabukeru است. برای رفتن به این جزایر باید با از خطوط هواپیمایی شهر نادی استفاده نمایید که روزانه چندین پرواز به این جزایر دارند. البته از شهر  نیز می‌توانید با قایق خود را به این جزایر برسانید.

موقعیت هتل

کشور: فیجی | Fiji
شهر: سووا | Suva

دیدنی‌های نزدیک