مقبره نور جهان در لاهور

مقبره نور جهان در لاهور

شرح

مقبره نور جهان در لاهور

مقبره نور جهان یک آرامگاه قرن هفدهم در شهر لاهور ، پاکستان است که برای امپراطور مغول نور جهان ساخته شده است. مرمر مقبره در دوره سیک در قرن 18 برای استفاده در معبد طلایی در امریتسار غارت شد. مقبره ماسه سنگ قرمز به همراه مقبره نزدیک جهانگیر ، آرامگاه آصف خان و اکبری سارایی ، بخشی از یک مجموعه از بناهای تاریخی مغول را در شهدای باغ لاهور تشکیل می دهد. مقبره بخشی از یک مجموعه از بناهای تاریخی از جمله آرامگاه جهانگیر ، اکبری سارایی و همچنین مقبره آصف خان است. مقبره نور جهان با مزارع باز از دیگر بناهای تاریخی جدا شد ، که بعداً با ساخت خط ریلی لاهور – پیشاور در دوره انگلیس قطع شد.

مهر-اون-نیسا ، با عنوان نور جهان به معنای “نور جهان” ، فرزند چهارم عصمت بگوم و همسرش میرزا غیاث بگ بود که هر دو از ایران مهاجرت کرده بودند. او نخستین بار در سن 17 سالگی با یک ماجراجو ایرانی به نام شیر افغان علی قلی خان Istajlu ، که به خاطر دوران درخشان دوران نظامی اش مشهور بود ، ازدواج کرد و از طرف وی ، یک دختر ، لادلی بگوم قبل از درگذشت او در 1607 به دنیا آورد. در حالی که برادرش آصف خان در خدمت همسر بعدی خود ، امپراطور جهانگیر بود. نور جهان قدرتمندترین ملکه مغول بود. در زمان سلطنت خود بین 1611 و 1627 ، او به طور مؤثر امپراطوری در حال گسترش مغول را شکل داد ، و به اهداف مذهبی کمک کرد و نیز به تقویت تجارت در خارج از کشور کمک کرد.

با گذشت 18 سال از جهانگیر ، وی در سن 68 سالگی درگذشت و بخش اعظم مقبره به احتمال زیاد در زمان حیات خود ساخته شده است. این مقبره چهار سال طول کشید تا با هزینه روپای سه دریاچه تکمیل شود. در پی صعود شاه جهان به تاج و تخت مغول ، او سالانه 200000 روپیه کمک هزینه دریافت می کرد. با توجه به وضعیت نامطلوب روابط بین او و شاه جهان ، احتمالاً وی بودجه ساخت مزار خود را از کمک هزینه سالانه خود تأمین کرده است. مقبره نور جهان در زمان اشغال لاهور توسط ارتش رنجیت سینگ از سنگ های زینتی و مرمر خود سلب شد. بیشتر مواد برای تزئین معبد طلایی در امریتسار استفاده شده است ، و گفته شده است که نیمی از شکوه معبد طلایی از سنگ مرمر غارت شده از حرم نورجهان مشتق شده است.

مقبره بر روی یک تریبون ساخته شده است ، به سبک تختخواه که تریبون به عنوان تخت یا “تاج و تخت” عمل می کند. با داشتن سکویی به ابعاد 158 فوت مربع ، مقبره به شکل مربع است و از هر طرف 124 پا اندازه دارد و 19.6 فوت ارتفاع دارد. بر خلاف مقبره پدرش که با سنگ مرمر سفید ساخته شده است ، مقبره نور جهان در درجه اول پوشیده از ماسه سنگ قرمز است و یک سقف مسطح شبیه به مقبره شوهرش است. نمای خارجی دارای 7 طاق طاقدار است ، که با سنگهای نیمه قیمتی پوشیده شده از سنگ مرمر و ساخته شده از موزائیک های گل است. طاق مرکزی از هر طرف از 3 طاق طاقدار طاقچه بیرون می زند.

منبع : ویکی پدیا

 

 

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک