تله کابین بال های تاتو ارمنستان

تله کابین بال های تاتو ارمنستان

شرح

تله‌کابین‌ها یکی از جذابیت‌ترین جاذبه‌های تفریحی مناطق کوهستانی به شمار ‌می‌روند. در این مطلب قصد داریم تا یکی از این تله‌کابین‌ها را که در کشور ارمنستان قرار دارد و با نام تله‌کابین بال‌های تاتو ارمنستان شناخته می‌شود معرفی کنیم. در صورتی که برنامه سفر به ارمنستان را چیده‌اید، بهتر است رفتن به این تله کابین را نیز فراموش نکنید.

مشخصات تله‌کابین بال‌های تاتو ارمنستان

اما مشخصات این تله‌کابین چیست؟ تله‌کابین بال‌های تاتو یکی از طولانی‌ترین تله‌کابین‌هایی است که در ایروان وجود دارد و در عین حال نیز در بلندترین نقطه ایروان قرار گرفته است. نام تاتو که بر روی آن گذاشته شده است، به این دلیل است که در نزدیکی روستایی با همین نام قرار گرفته است.

شاید تعجب کنید اگر بدانید که این تله‌کابین حتی به عنوان طولانی‌ترین تله‌کابین کابلی جهان نیز شناخته می‌شود؛ زیرا طول آن به 5/7 کیلومتر و یا 3/5 مایل می‌رسد. نقطه شروع این تله‌کابین از هالیدوز که در نزدیکی یک آزاد‌راه در ایروان است به روستای تاتو که در جنوب ارمنستان قرار گرفته است، می‌رسد.

با پارک پیروزی ایروان آشنا شوید

اگر با تور‌های مسافرتی به ایروان سفر کرده باشید، احتمال بسیار کمی وجود دارد که از این تله‌کابین دیدن کنید، زیرا محل آغاز تله‌کابین بال‌های تاتو از ۲۵۰ کیلومتری ایروان شروع می‌شود و تقریبا فاصله زیادی با شهر دارد. اما در غیر این صورت می‌توانید خودتان به سراغ این تله‌کابین بروید. در کنار تله‌کابین بال‌های تاتو می‌توانید صومعه تاتو را نیز پیدا کنید که یکی از مهم‌ترین مراکز مذهبی در کشور ارمنستان به حساب می‌آید.

برای آن که بتوانید به ‌ایستگاه آغازین تله‌کابین برسید، بایستی مسیر پرپیچ و خمی همچون جاده هراز را حدود ۴۰ دقیقه پشت سر بگذارید. از زمانی که این تله‌کابین آغاز به کار کرده است، حدود ۱۲ سال می‌گذرد و یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های تفریحی است که در این کشور ساخته شده است. شاید برایتان کمی عجیب باشد، اما با وجود بزرگ بودن و گسترده بودن ابعاد این پروژه، ساخت آن حتی به یک سال هم نکشید و تنها در عرض ۱۰ ماه به اتمام رسید.

برای آنکه امنیت این تله‌کابین ثابت شود و افراد مختلف خیالشان از این بابت راحت باشد، اولین فردی که سوار آن شد، رئیس جمهور وقت ارمنستان بود. خوشبختانه یکی از ویژگی‌های این تله‌کابین، نزدیکی آن به اماکن مقدس و باستانی بسیاری است. معبد تاتو نیز یکی دیگر از این معابد مذهبی است که با استفاده از تله‌کابین، می‌توانید به شکل بسیار راحت‌تر و بهتری به آن جا برسید.

مدت زمانی که طول می‌کشد تا از زمان سوار شدن تله کابین به معبد برسید، حدود ۱۲ دقیقه طول می‌کشد. مسیر رسیدن به این معبد نیز از روی رودخانه‌ای به نام وارتان می‌گذرد که بسیار خروشان است. در اینجا ارتفاع تله‌کابین به ۳۲۰ متر نیز می‌رسد و دارای دو مسیر رفت و برگشتی جداگانه است.

این تله‌کابین همانطور که گفته شد به عنوان طولانی‌ترین تله‌کابین کابلی دنیا نام‌گذاری شده است؛ به همین دلیل نیز گردشگران زیادی را به سمت خود جلب می‌کند. در مسیر این تله‌کابین حدود ۹ روستا وجود دارد که تمامی آن‌ها به دلیل گردشگرانی که به این منطقه می‌آیند، به درآمدزایی خوبی رسیده‌اند. از طرفی، مردم محلی نیز می‌توانند به سادگی از این تله‌کابین‌ها به صورت رایگان استفاده کنند.

از جمله دیگر نکاتی که درخصوص تله‌کابین بال‌های تاتو ارمنستان وجود دارد، سرعت آن است. سرعت این تله‌کابین به ۳۷ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و این تله‌کابین می‌تواند در عرض یک ساعت، حدود ۲۴۰ نفر مسافر را جابجا کند.

علاوه بر کلیسا و صومعه و هم چنین معبد تاتو، مکان‌های دیدنی دیگری مثل پل شیاطین، روستا‌های قدیمی هالیدزور و همچنین صومعه هرمیتاژ در مسیر این تله کابین وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. در صورتی که قصد بازدید از این مکان‌ها را داشته باشید، بهتر است یک روز کامل را وقت صرف کرده و به این منطقه اختصاص دهید.

ساعت کاری تله‌کابین در روز‌های عادی از ساعت ۱۰ صبح، لغایت ۶ بعدظهر است. این در حالی است که در فصل تابستان و به دلیل هجوم مسافران خارجی، این ساعت‌ها تغییر کرده و به ۹ صبح تا ۸ بعدظهر می‌رسد.

رزرو بهترین هتل های ارمنستان

جمع‌بندی

لازم به ذکر است که برخی از تور‌های گردشگری و هتل‌های ارمنستان، یک روز را به بازدید از تله کابین اختصاص می‌دهند. برخی از تور‌های گردشگری ایران نیز این کار را انجام خواهند داد، بهتر است تور مناسب را پیدا کرده و سپس راهی سفر شوید.

موقعیت هتل

کشور: ارمنستان
شهر: ایروان

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط