شبهای سفید

شبهای سفید

White Nights

شرح

شبهای سفید ونقره گون زمستان های شهر زیبای سن پترزبورگ، واقعا دیدنی و شگفت انگیز است، می توان گفت سن پترزبورگ بعد از مسکو از نظر وسعت و جمعیت دومین شهر بزرگ روسیه است. سن پترزبورگ در میان شهرهای بزرگ اروپا نیز بعد از لندن، پاریس و مسکو پر جمعیت ترین شهر اروپا است.

در کشور روسیه هر سال در اوایل فصل تابستان، پدیده ای اتفاق می افتد که به شبهای سفید روسیه مشهور است. اگر چه این پدیده ی خارق العاده در چند شهر این کشور اتفاق می افتد اما قطعا در شهر سن پترزبورگ، زیبایی ای باورنکردنی و متفاوت از بقیه ی شهرها دارد و آن را به مکانی درخشان و بسیار رمانتیک تر از همیشه تبدیل می کند.

 پدیده ی منحصر بفرد شبهای سفید، شب ها هم آسمان روشن هستند و یا حالت گرگ و میش دارد و این موضوع به این دلیل است که به علت وسعت مدار عرضی، طلوع و غروب خورشید به اندازه ای به هم نزدیک می شوند که خورشید دیگر نمی تواند در افق برود و در نتیجه شب ها روشن می مانند.

شهر شمالی سن پترزبورگ، هر ساله حدود ۸ میلیون نفر گردشگر را به خود جذب می کند که خیلی از آنها، در فصل تابستان و برای دیدن این نادرترین پدیده، به این شهر می روند و به همین دلیل، فصل تابستان در این کشور و مخصوصا در شهر سن پترزبورگ، مملو از جمعیت می شود و باعث گران شدن بیش از اندازه هتل ها و استراحتگاه ها می شود.

تاثیر پدیده ی شبهای سفید روسیه روی مردم چیست؟

اگر چه شبهای سفید روسیه و شهر سن پترزبورگ واقعا زیباست و مردم زیادی از سراسر دنیا را به خود جذب می کند اما تاثیرات منفی آن را روی زندگی مردم این شهر نباید نادیده گرفت. روشنایی روز و نبود تاریکی در شب، باعث بروز کم خوابی در ساکنان بومی شهر شده است. با وجود این، مردم شهر سعی می کنند تا از این فرصت استفاده کنند و در شب های سفید سن پترزبورگ، به پیاده روی های طولانی در خیابان های خلوت شهر بپردازند.

فستیوال شب های سفید سن پترزبورگ یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر بزرگ و تاریخی روسیه نیز به شمار می رود. شب های سفید روسیه یا فستیوال وایت نایت یک فستیوال هنری بین المللی است که هر سال در سن پطرزبورگ در روسیه برگزار می شود. این فستیوال شامل مجموعه هایی از قبیل باله کلاسیک، اپرا و موسیقی و برنامه هایی است که توسط رقصنده ها، خواننده ها و نوازندگان روسی انجام می شود. جشن بادبان سرخ نقطه اوج این فستیوال است. این مراسم بزرگترین گردهمایی سالانه است و بیش از یک میلیون نفر در این مراسم شرکت می کنند.

این مراسم توسط شهرداری سن پترزبورگ برنامه ریزی می شود. این فستیوال در ماه می آغاز می شود و در جولای به پایان می رسد. برخی از برنامه های مرتبط با این فستیوال در قبل و بعد از تاریخ ذکر شده اجرا می شود. شهر سنت پترزبورگ شمالی ترین شهر پرجمعیت جهان است که عرض جغرافیایی این شهر آن قدر بالا است که خورشید توانایی غروب به زیر افق برای تاریک شدن آسمان را ندارد. در حقیقت این پدیده به گونه است که نمی توان شب را از روز تشخیص داد که این امر باعث شده است که مقامات شهر نیازی به روشن کردن چراغ های شهر نداشته باشند.

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک