بیابان سفید مصر

بیابان سفید مصر

شرح

بیابان سفید مصر

بیابان سفید مصر یا صحرای خیره کننده فرافره، بیابانی ماورایی در حدود پانصد کیلومتری جنوب غربی قاهره است که از ترکیبات آهک و گچ پوشیده شده است. این بیابان تحت تاثیر باد و ماسه، همیشه با شکل‌های عجیب و غریبی تزیین می‌شود. صحرای فرافره، صحرایی به سفیدی برف، بعد از کویر مصر بزرگ‌ترین صحرا در غرب کشور مصر است.

اشکال‌ها و تخته سنگ‌های سفید، بزرگ و عجیب و غریب که در تمامی صحرا به چشم می‌خورند و رنگ ماورایی این صحرا در نزدیکی ظهر بیشتر و بیشتر سفید می‌شوند. این بیابان جایی عجیب و شگفت‌انگیز در دل مصر است که رنگ آن با پدیده‌های طبیعی تغییر یافته و به خیره‌کنندگی آن می‌افزاید. در نزدیکی غروب، اشعه‌های طلایی خورشید رنگ صحرا را به طلایی تغییر داده و روزهای ابری رنگ آن به تیره مایل به خاکستری تبدیل می‌شود.

شگفتی دیگر این صحرا به اشکال سنگی و صخره‌های گچی بزرگ آن برمی‌گردد که هر کدام نامی مختص به خود را دارند. صخره‌های یکپارچه، صخره‌های قارچی شکل، صخره‌های بستنی، صخره‌های چادری و صخره‌های صاف و حتی صخره‌های جیرجیرک و بمب اتم نام‌هایی است که به تخته سنگ‌های غول پیکر داده شده است.

این صحرای زیبا در غربی ترین منطقه مصر قرار گرفته و بسیار وسیع می‌باشد، 2.8 میلیون کیلومتر مساحت دارد و بسیار گرم و سوزان است و در تابستان دارای دمایی حدود 35 تا 45 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. با تمام این اوصاف تصور بر این بود که کسی حاضر به زندگی در این جهنم زمینی نیست اما در سرشماری‌های سال 2002 میلادی مشخص شد حدود پنج هزار نفر بادیه نشین در این منطقه با مشقت و سختی زندگی می‌کنند. مردمانی بسیار فقیر که روستایی ساده و بی آلایش از جنس گل و خاک در این صحرای سوزان ساخته‌اند.

به عقیده زمین‌شناسان، زمانی این بیابان زیبا در زیر لایه‌های حجیم آب و دریایی بی‌کران پنهان بوده اما با تغییرات دمایی و تبخیر آب، بیابان اندک اندک نمایان شده و با رسوب شدن اجساد حیوانات و جانوران دریایی، نه تنها صخره‌های گچی پدید آمدند بلکه رسوبات گچی نیز سطح بیابان را پوشانده و رنگ آن‌را سفید نمودند.

زیبایی‌ها و شگفتی‌های این سرزمین به همین‌جا ختم نمی‌شود، شما با ورود به این صحرا می‌توانید به دیدن کوهستان کریستالی بروید، به شتر سواری، ماشین‌سواری و موتورسواری بپردازید، کمپ بزنید و در این صحرا اقامت کنید و در طول شب از رصد آسمان بی‌نظیر آذین شده با ستارگان لذت ببرید. در نزدیکی این بیابان نیز جاذبه‌های دیگری مانند غار دجرا، شهر و قلعه باستانی القصر، روستای فرافره و موزه بدر وجود دارد.

فرافره بهترین مکان برای شروع سفری به سفیدی برف اما گرم و سوزان است با این‌حال بهتر است بدانید همه شن‌ها و صخره‌های این بیابان سفید رنگ نیست و تنها قسمت شمالی بیابان است که رنگی سفید دارد و مقصد اصلی گردشگران است. در سال‌های اخیر نیز نام پارک محافظت شده سفید به این صحرا داده شده تا از عبور و مرور وسایل نقیله و ماشین به این منطقه جلوگیری به عمل آید. برای رفتن به این منطقه از مصر نیز می‌توانید از قاهره به استان الجدید و به مقصد شهر کوچک فرافره حرکت کنید. بیابان سفید در 45 کیلومتری روستای فرافره واقع شده است.

موقعیت هتل