کاخ لیندرهوف

کاخ معروف لیندرهوف

شرح

کاخ لیندرهوف آلمان | کاخ لیندرهوف در کشور آلمان و در جنوب غربی ایالت بایرن در شهر اتال (Ettal)  واقع شده است .این کاخ و پارکی که در مجاورش قرار گرفته است بسیار زیبا و هنری می باشد و جزو سازه های قرن نوزدهم می باشد .طراحی و ساخت این کاخ الهام گرفته شده از طراحی فرانسوی می باشد .

کاخ لیندرهوف

تاریخچه ساخت لیندرهوف

دستور ساخت کاخ لیندرهوف توسط پادشاه لودویک دوم صادر شد . لودویک دوم در هنگام همراهی پدرش برای شکار با این منطقه آشنا شده بود و در سال 1864 میلادی  زمانی که به قدرت رسید تصمیم خود را برای ساخت این کاخ در کشور آلمان گرفت .لودویک دوم در طول عمر خود دستور ساخت سه کاخ را داده است که کاخ لیندرهوف جزو کوچکترین آنها به شمار می رود ، لیندرهوف در نزدیکی صومعه‌ی اتال  (Ettal Abbey) ساخته شده است .

طراحی کاخ لیندرهوف

پادشاه لودویک دوم در زندگی شخصی خود بسیار تحت تاثیر  لوئی چهاردهم معروف به پادشاه خورشید قرار گرفته بود و او را بسیار تحسین می کرد ، این پادشاه فرانسوی به نوعی قهرمان او محسوب می‌شد . در نگاه اول از این کاخ متوجه خواهید شد در بسیاری از نقاط طراحی آن ، الهام گرفته شده از طراحی کاخ هایی مانند ورسای فرانسه می باشد و در آن از طراحی روکوکو استفاده شده است و با اینکه از لحاظ فضا و متراژ سازه از ورسای کوچکتر می باشد تحت تأثیر نمای داخلی آن قرار گرفته است .

در بازدید از داخل این کاخ شما در اکثر اتاق ها و سالن ها با نماد خورشید مواجه خواهید شد که در مفهوم فرانسوی به معنی پادشاهی مطلق یا همان سلطنت خودکامه و قدرت نامحدود پادشاه اشاره دارد که مورد تأیید لودویگ بوده است .

نمای بیرونی کاخ لیندرهوف

اتاق‌خواب کاخ لیندرهوف به تقلید از کاخ ورسای، بزرگ‌ترین اتاق ساختمان به حساب می‌آید در گذشته اتاق‌خواب در زندگی تشریفاتی یک حاکم مطلق، نقش مهمی داشته است و در باطن طراحی این ساختمان دنیایی از سبک نئو روکوکو قرار دارد و دکور پر جزئیات و مجلل آن، صرفاً به تقلید از معماری فرانسوی محدود نمی‌شود . پادشاه لودویک دوم برای ساخت چنین اتاق های با شکوهی هزینه های بسیاری را انجام داده است که خود از این لحاظ از هر چیزی که الهام‌بخش آن‌ها بوده نیز پیشی گرفته است . در کاخ لیندرهوف در واقع از بین اتاق ها فقط می توان از چهار اتاق این کاخ استفاده کرد و در مجموع و در مقایسه با کاخ‌های دیگر، فضای لیندرهوف خصوصی‌تر است .

اتاق خواب کاخ لیندرهوف

نام اتاق های لیندرهوف

در کاخ لیندرهوف تالاری  وجود دارد که با نام تالار آینه شناخته می شود ، پادشاه لودویک دوم از تالار آینه به عنوان سالن نشیمن استفاده می‌کرده است  و گاهی تمام شب را در آن به کتاب خواندن می‌گذرانده . از دلایلی که در این تالار از آینه استفاده شده است می توان به منعکس شدن نور شمع ها در شب اشاره کرد که پادشاه برای مطالعه در شب راحت تر باشد . از دیگر اتاق های کاخ لیندرهوف می توان به اتاق استماع  (Audience Chamber) یا همان اتاق ملاقات اشاره کرد . این اتاق بر خلاف نامش هیچوقت برای مشاوره و مشورت استفاده نشد زیرا نه فضای کافی برای این کار داشت نه پادشاه لودویک دوم با توجه به خلقیاتش علاقه ای به این کار داشت ، او بیشتر از این اتاق برای فکر کردن راجع به پروژه‌های ساختمان‌های جدید استفاده می‌کرد .

اتاق آینه

در قسمت دیگری از این کاخ اتاقی وجود دارد که در آن سازی قرار گرفته است  که ترکیبی از پیانو و ارگ است و به اتاق موسیقی معروف است و از اتاق های دیگر این کاخ می توان به اتاق های فرش غربی و شرقی (Eastern and Western Tapestry  Chambers) اشاره کرد ، پرده‌ها و روکش وسایل آن، ساخت کارخانه‌ی گوبلنهستند و تصاویر روی دیوارها بر روی پارچه‌های ضخیم و به تقلید از فرش‌های واقعی نقاشی شده‌اند و ساخت کشور فرانسه می باشد . سالن هایی که برای قسمت غذا خوری طراحی شده اند از رنگ های آبی و صورتی استفاده شده است و در آن میز معروف غذا خوری پادشاه قرار گرفته است که بسیار مشهور می باشد . خدمتکاران می‌بایست میز را حداقل برای 4 نفر می‌چیدند؛ زیرا گفته می‌شود که لودویگ دوم نیز مانند لویی پانزدهم، ماری آنتوانت و مادام پمپادور، در حین غذا خوردن با شخصیت‌های خیالی صحبت می‌کردند و در قسمتی از کاخ پرتره‌های این افراد و صحنه‌هایی از زندگی آن‌ها به تصویر کشیده شده است .

اتاق کاخ لیندرهوف

موقعیت هتل

کشور: آلمان
شهر: مونیخ

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک