دانشگاه تارتو

دانشگاه تارتو

شرح

دانشگاه تارتو

دانشگاه تارتو یک دانشگاه در شهر تارتو در استونی است. این دانشگاه ملی استونی ، و تنها دانشگاه کلاسیک در این کشور و همچنین بزرگترین و معتبرترین  دانشگاه استونی است. این بنا با نام آکادمیا گوستاویانا در سال 1632 توسط بارون یوهان اسکیت ، فرماندار کل سوئد لیوونیا ، اینگریا و کارلیا تأسیس شد. نزدیک به 14000 دانشجو در دانشگاه هستند که از این تعداد بیش از 1.300 دانشجوی خارجی هستند. زبان آموزش در اکثر برنامه های درسی استونیایی است ، برخی از استثنائات قابل توجه به زبان انگلیسی ، مانند نشانه شناسی ، علم سنجش کاربردی ، علوم رایانه ، قانون فن آوری اطلاعات و مطالعات اتحادیه اروپا – روسیه آموزش داده می شود. ساختمانهای تاریخی دانشگاه در لیست برچسب میراث اروپا به عنوان تجسم ایده های دانشگاه در عصر روشنگری گنجانده شده است. این دانشگاه عضو گروه کویمبرا و شبکه اوترخت است.

آکادمیک گوستاویانا در استان سوئد لیوونیا ، دومین دانشگاهی بود که در امپراتوری سوئد تاسیس شد و پس از آن دانشگاه اوپسالا و قبل از آکادمی در تورکو ، فنلاند بود. پیشرو آکادمی یک مدرسه دستوری جیموتی Gymnasium Dorpatense بود که در سال 1583 توسط استفان باتوری تأسیس شد و تا سال 1601 وجود داشت ، زمانی که Tartu تحت حکومت لهستانی، لیتوانیایی بود.اولین دانش آموزان بین 20 تا 21 آوریل 1632 برگزار شدند. مراسم افتتاحیه آکادیا در 15 اکتبر در همان سال برگزار شد. آکادمی در تارتو با فلسفه ، حقوق ، کلام و دانشکده های پزشکی که از امتیازات دانشگاه اوپسالا برخوردار بودند ، عمل می کرد. به دلیل جنگ روسیه و سوئد ، دانشگاه تارتو در سال 1656 به تالین نقل مکان کرد و در سال 1665 ، تعطیل شد. در قرن هفدهم ، دانشمندان برجسته سوئدی Urban Hi Urbanrne ، Olof Verelius ، اروید مولر و دیگران در این دانشگاه تحصیل کردند.

با تأسیس مجدد دانشگاه در سال 1690 به عنوان آکادمیک گوستاو-کارولینا ، تارتو دوباره به یک دانشگاه تبدیل شد. اعضای هیئت علمی دانشگاه جدید شامل سوون دیمبرگ ، استاد ریاضیات ، اولاوس هرملین ، استاد بلاغت و شعر ، لارس میکراندر ، استاد پزشکی و مایکل داو ، استاد فلسفی و همچنین بلاغت و شعر. درست پس از یک دهه پس از بازسازی ، در نتیجه ائتلاف علیه سوئد و قحطی بزرگ 1695-1697 ، این دانشگاه از تارتو به پارنو منتقل شد. سرانجام ، آکادمیک گوستاو-کارولینا ، که در 28 اوت 1699 در پارنو گشوده شده بود ، در نتیجه تسلیم پارنو به نیروهای روسی در 12 اوت 1710 در طول جنگ بزرگ شمال بسته شد. طبق شرایط کاپیتولاسیون ، روسها توافق کردند دانشگاه را در پارنو حفظ کنند. با این حال ، این دانشگاه فقط در سال 1802 توسط آلمانی بالتیک Ritterschaften بازگشایی شد ، هنگامی که دانشگاه جدید آلمانی زبان شروع به کار کرد و منشور جدید آن توسط تار الکساندر اول روسیه با فکر اصلاحات تأیید شد.

دانشگاه تارتو با 154 شریک تجاری به مبلغ 10.2 میلیون یورو قرارداد دارد. UT یکی از بزرگترین شرکای توسعه برای بخش خصوصی و دولتی در بالتیک است. این دانشگاه همچنین با مشاغل بین المللی مانند Swedbank ، گروه Linde ، Pfizer ، تحقیقات شرکت ABB ، SUPER APPLI Inc ، گروه Eesti Energia ، Telia AS و بسیاری دیگر همکاری نزدیکی دارد.UT بیش از 60 شرکت نوپا از جمله شرکتهای نرم افزاری Reach-U و Positium را ارائه داده است که راه حل های مبتنی بر مکان ، شرکت بیوتکنولوژی Icosagen و غیره را ارائه می دهد. باکتری ، اجازه استفاده از آن در صنایع غذایی. ماهواره دانشجویی ESTCube-1 ، که توسط کارکنان و دانشجویان UT توسعه یافته و با موفقیت در مدار سال 2013 مستقر شده ، استونی را به 41مین کشور فضایی جهان تبدیل کرده است. دانشمندان دانشگاه UT و دانشگاه علوم استونی ماده جدید مبتنی بر ذغال سنگ نارس را تهیه کرده اند که امکان ساخت خانه های پرینت سه بعدی با صرفه اقتصادی را فراهم می کند. فناوری نوآورانه مانکن روباتیک معروف به Rakuten Fits Me ، یک اتاق رختکن مجازی ، در ابتدا با همکاری محققان موسسه فناوری UT ساخته شد.UT دانشجویان و دانشمندان خود را ترغیب می کند تا یک ذهنیت کارآفرینی را توسعه دهند و دانش خود را به اقتصاد بکار گیرند. دانشگاه هدف خود را برای ادغام دوره های کارآفرینی در هر برنامه درسی تعیین کرده است.

منبع : ویکی پدیا

 

 

 

موقعیت هتل

کشور: استونی

دیدنی‌های نزدیک