دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول

شرح

استانبول بزرگترین شهر ترکیه می باشد. این شهر به دلیل داشتن موقعیت جغرافیایی عالی و آب و هوای خوب گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است و در حال حاضر سومین شهر توریستی جهان و پایتخت فرهنگ اروپا شناخته می شود. استانبول مرکز فرهنگ و اقتصاد این کشور است و دانشگاه های بسیار زیاد و برتری در این شهر وجود دارد. یکی از این دانشگاه های برتر دانشگاه استانبول می باشد.

تاریخچه دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دولتی ترکیه و جهان محسوب می شود و برای اولین بار به عنوان مدرسه دینی در قرن 15 توسط عثمانی ها ساخته شد. طی چندین سال این مدرسه به موسسه آموزش عالی و دانشگاه تبدیل شد اما به دلایل مختلف قادر به ادامه فعالیت نبود و توقیف شد.

این مدرسه دوره جدیدی را با هدف پاسخگویی و رفع همه نیاز های علوم و فناوری مدرن، سازمان دهی را تغییر داد و در 31 دسامبر سال 1863 با اضافه کردن فیزیک کاربردی آغاز کرد. هفت سال پس از شروع دوره جدید دولت عثمانی این مدرسه را علوم چندگانه عثمانی نام گذاری کرد. در سال 1874 کلاس های علوم ادبیات ، حقوق و کاربردی در ساختمان دبیرستان گالاتاسرای تشکیل شدند و به مدت هشت سال به فعالیت خود ادامه دادند.

با گذشت زمان دروس مختلف به این مدرسه اضافه شد و همچنین نام این مدرسه به خانه علوم چند گانه استانبول تغییر کرد و به عنوان یک مدرسه دولتی به رسمیت شناخته میشد. آتاتورک نقش موثری در بهبود و بهتر شدن کیفیت آموزشی این مدرسه داشت. به طوریکه در یکم آگوست سال 1933 سازمان دهی این مدرسه را تغییر داد و اصلاحات آموزشی نیز صورت گرفت. سرانجام در یکم نوامبر همان سال کلاس های رسمی با شروع دوره جدید و کیفیت بهتر آموزشی تشکیل شد.

در حال حاضر دانشگاه استانبول 5 پردیس و 17 دانشکده در سراسر استانبول دارد. کارکنان بخش آموزش این دانشگاه شامل ۳ هزار استاد و ۶ هزار دستیار و کارمند در خود است. معمولا روال کار دانشگاه استانبول به این صورت است که در هر سال نزدیک به ۷۰ هزار دانشجو کارشناسی و ۹ هزار دانشجوی فوق و نزدیک به ۳ هزار دانشجوی دکتری را پذیرش می کند. علاوه بر آن این دانشگاه دارای موسسه هایی نیز میباشد.

پردیس اصلی دانشگاه استانبول در مجاورت میدان بیازیت واقع میباشد. این دانشگاه تاریخی امروزه هم جاذبه است و هم مکانی برای تحصیل افراد علم آموز! این دانشگاه قدیمی کاملا به سبک نظامی ساخته شده است اما با این حال پر است از جاذبه های زیبا. سر در بسیار باشکوه این دانشگاه که به محض حضور در روبروی آن ،اولین چیزی که خواهیددید آن است، به سبکی کاملا نظامی ساخته شده و روبروی میدان بازید استانبول قرار گرفته است. دور این دانشگاه را درختان چنار گرفته است.

دانشگاه استانبول یکی از دانشگاه های ممتاز و پر امکان در ترکیه است. کادر علمی این دانشگاه قریب به 5 هزار نفر و دانشجویانش بیش از75 هزار نفر در رشته های مختلف علمی است. این دانشگاه مجموعه های مختلفی در خود دارد. دانشگاه استانبول افتخار كسب يك جايزه نوبل ادبيات را در سابقه خود دارد.

محوطه دانشگاه استانبول

سر در بسیار باشکوه این دانشگاه که به محض حضور در روبروی آن ،اولین چیزی که خواهیددید آن است، به سبکی کاملا نظامی ساخته شده و روبروی میدان بازید استانبول قرار گرفته است. دور این دانشگاه را درختان چنار گرفته است. در میان محوطه ی علمی این دانشگاه یک محوطه از چمنزار و درخت قرار گرفته که باعث سرسبزی این دانشگاه شده است.

در میان این محطوه یک برج دیدبانی قرار گرفته است که در سال ۱۸۲۸ میلادی ساخته شده. دستور ساخت این برج توسط سلطان محمد داده شده است.

دانشگاه استانبول در هنگام شب جلوه ی خاصی پیدا می کند. معمولا نورپزداری در این محوطه صورت می گیرد که متناسب با رنگ های هر فصل است. یادتان باشد که اگر چه این امکان را ندارید که از برج بالا بروید اما محوطه ی اطراف این برج به قدری زیباست که ارزش سر زدن به آن را دارد. به یاد داشته باشید که بازدید از محوطه‌ ی دانشگاه برای عموم مردم آزاد و مقدور نیست.

البته در این زمین گفته می‌ شود که گردشگران برای بازدید از این جاذبه ی تاریخی می‌ توانند تا در طی روزهای غیر تعطیل و در طول سال آموزشی از بین ساعت ۱۰ صبح الی ۱۵ بعد از ظهر از محوطه ‌ی دانشگاه دیدن کنند. این نکته را یادتان نرود که در زمان بازدید از این مکان تاریخی‌، از راه ماشین روی اصلی وارد شوید و از مقابل ساختمان‌ های اداری دانشگاه عبور کنید و به سمت باغی که در پشت این ساختمان‌ ها قرار دارد، بروید.

تحصیل در دانشگاه استانبول

مجتمع و مرکز اصلی تحصیلی این دانشگاه در ورودی میدان بازید قرار دارد و در دیگر ورودی ها، پردیس های تخصصی تر قرار گرفته اند. در این دانشگاه کتابخانه های مرکزی و بسیار کاملی وجود دارد که منبع اصلی و کاملی از کتب و دورس مختلف است. زیرمجموعه های مختلف این دانشگاه نیز بر غنای آن افزوده اند. همچنین بسیاری از مجتمع های آموزشی مختلف و کتابخانه های متفاوت از یکدیگر در شعاع ۱۰۰ متری این دانشگاه شکل گرفته اند.

خوابگاه، مجتمع دانشجویی، مجتمع رفاهی و درمانی اطراف این دانشگاه نزیدک به ۳ هزار واحد مجزا  است. به هر دانشجویی ناهار داده می شود ولی دانشگاه کافه تریا ندارد. کلوب و مجتمع دانشجویی این دانشگاه نیز بسیار فعال است و از فعالیت های دانشجویی کاملا حمایت می کند. در آغاز و پایان هر سال تحصیلی، جشن باشکوهی از طرف دانشگاه استانبول برگزار می شود.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط