خیابان تورسکایای مسکو

خیابان تورسکایای مسکو

شرح

خیابان تورسکایا 

خیابان تورسکایا – مسکو یک مرکز فرهنگی و تاریخی است که برخی از مهم‌ترین جزئیاتِ تاریخ روسیه را یادآوری می‌کند.

بسیاری معتقدند خیابان تورسکایا جواهر گران‌بها و عتیقه است ک در مرکز مسکو می‌درخشد.

در دوران حکومت شوروی، این خیابان به یاد نویسنده‌ی مشهور سوسیالیست، ماکسیم گورکی -یکی از نویسندگان مورد علاقه‌ی لنین- به نام خیابان گورکی تغییر نام یافت.

پس از آن، به مهم‌ترین خیابان شهر در مسکو بدل شد و بسیاری از پروژه‌های معماری دوران شوروی دولتی و تحت مدیریت شخص لنین در این‌جا انجام شد. نام اصلی خیابان در سال ۱۹۹۰ به آن بازگشت.

هنوز هم در کوچه‌های خیابان تورسکایا مجسمه‌های بسیاری وجود دارد که به دو تن از معروف‌ترین شاعران روس یعنی یسنین و پوشکین تقدیم شده است. 

خیابان تورسکایا  اصلی‌ترین، مرکزی‌ترین و طولانی‌ترین خیابان‌ های مسکو است که از دروازه ورودی اصلی به کرملین آغاز می‌شود، از میدان پوشکین می‌گذرد، به میدان تئاتر و تالار کنسرت چایکوفسکی می‌رسد و سپس از تمام محلات مرکزی مسکو می‌گذرد. 

یکی از مناطق معروف این خیابان پاتریارک پاندز  است . در اینجا کتاب مشهور «مرشد و مارگاریتا» توسط میخاییل بولگاکوف نوشته شد و تمام فعالیت‌های مرتبط با آن درست در اطراف پاندز صورت گرفت.

محله پاتریارک پاندزِ فعلی در پایتخت، یکی از گران‌ترین مناطق مسکونی در مسکو و مکان مورد علاقه مردم محلی برای گذراندن تعطیلات آخر هفته است.

اولین ها

اولین سوپرمارکت ارمنی در سال ۱۹۵۲ درهای خود را به‌روی عموم باز کرد و یکی از مکان‌های مورد علاقه مردم محلی و ارمنی‌ها برای خرید غذاهای لذیذ و سنتی بود.

بعدها مدیریت سوپرمارکت تصمیم گرفت یک رستوران معمولی ارمنی در همان ساختمان باز کند. طراحی و فضای داخلی این مکان همچنان دست‌نخورده و به همان شکلی باقی مانده که سال‌ها پیش از این بود.

اولین هتل مسکو 

هتل ملی، واقع در تقاطع خیابان‌های تورسکایا و موکاوایا (Mokhovaya)، یکی از نخستین هتل‌های بین‌المللی و ملی در مسکو بود که پیش از انقلاب معروف روسیه تاسیس شد.

اولین باری که این فست فود آمریکایی در روسیه تاسیس شد به سال ۱۹۹۳ باز می‌گردد. در آن سال برای نخستین بار درهای مک‌دونالد به‌روی مردم در خیابان تورسکایا باز شد و تعداد زیادی از مردم در صف‌های طولانی ساعت‌ها منتظر شدند تا طعم این غذای فست فودی امریکایی را مزه کنند.

درست بعد از انقلاب، لنین دستور داد دولت بلشویکی از ساختمان‌های قدیمی‌اش به این هتل نقل مکان کرده و به عنوان دفاتر اداری از آن استفاده کند.

کنستانتین استینسلاویسکی (Stanislavski) و ولادیمیر نمیروویچ دانجنکو (Nemirovich-Danchenko) با هم در تئاتر هنری چخوفِ مسکو در منطقه تورسکایا کار می‌کردند. در این محل، آن‌ها یک سبک تئاتری فوق‌العاده واقع‌گرایانه را ابداع کردند که بعدها به‌عنوان روش بازیگری شناخته شد و به یکی از اصلی‌ترین سیستم‌های پیشروِ بازیگری برای تمام بازیگران در سراسر جهان بدل شد.

موقعیت هتل

شهر: مسکو

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک