قلعه تورکو

قلعه تورکو

شرح

قلعه تورکو

قلعه تورکو ساختمانی قرون وسطایی در شهر تورکو فنلاند است. به همراه کلیسای جامع ترکو ، این قلعه یکی از قدیمی ترین ساختمانهایی است که هنوز در حال استفاده است و بزرگترین ساختمان باقیمانده قرون وسطایی در فنلاند است. در اواخر قرن سیزدهم تاسیس شد و در سواحل رودخانه اورا ایستاده است. این قلعه به عنوان سنگر و مرکز اداری در Eastland خدمت می کرد ، زیرا فنلاند در زمان خود به عنوان استان سوئد شناخته می شد. قلعه فقط یک بار در دفاع از قلمرو ، هنگامی که مهاجمان روسی از نوگورود ترکو را در سال 1318 نابود کردند ، شکل گرفت. بیشتر اوقات در مبارزات داخلی برای قدرت در سوئد و اتحادیه کالمر نقش داشت. اوج قلعه در اواسط قرن شانزدهم میلادی در زمان سلطنت دوک جان فنلاند و کاترین جاژلون بود. این در شرایطی بود که ساختمان رنسانس کف و سالن کینگ و ملکه ساخته شد ، همراه با سایر ویژگی ها. پس از پایان دوره پرو براهه به عنوان فرماندار کل فنلاند ، در قرن هفدهم جایگاه خود را به عنوان یک مرکز اداری از دست داد. قلعه تورکو امروزه پر بازدیدترین موزه فنلاند است که با حضور در برخی از سالها به 200 هزار نفر می رسد. علاوه بر این ، بسیاری از اتاق های بزرگتر برای کارکردهای شهرداری استفاده می شود.

در حدود سال 1280 شروع به ساختن این قلعه شد. فاتحان سوئدی فنلاند آن را در ابتدا به عنوان یک قلعه نظامی در نظر داشتند. در طول دو قرن بعدی ، دفاع از آن تقویت شد و محله های زندگی اضافه شد. این قلعه به عنوان سنگر و مرکز اداری در Eastland عمل می کرد ، زیرا فنلاند در آن زمان به عنوان استان سوئد شناخته می شد. قسمت اصلی این قلعه پس از صعود تاج و تخت سوئد و پسرش جان به رهبری دولت فنلاند پس از ارتقاء وی به دوک ، بخش عمده قلعه را طی قرن شانزدهم بطور چشمگیری گسترش داد. بیلی نیز تکمیل شد و برج گرد در گوشه جنوب شرقی بیلی اضافه شد. از آن زمان هیچ بخشی از قلعه اضافه یا تمدید نشده است ، فقط تعمیر شده است.این قلعه در مراحل مختلف تاریخ خود توسط کلانتر قلعه ، فرمانده ، رجنت ، دوک یا فرماندار کل اداره می شد. اهمیت آن به عنوان یک قلعه دفاعی و مرکز اداری با توجه به اوضاع سیاسی در سنین مختلف متفاوت بوده است. قلعه فقط یک بار در دفاع از قلمرو شکل گرفت. این در شرایطی بود كه مهاجمان روسی از نوگورود توركو را در سال 1318 نابود كردند. از طرف دیگر ، غالباً در مبارزات داخلی برای قدرت در سوئد و اتحادیه كالمر ایفا می كرد. تا پایان قرن شانزدهم واقعاً از صلح لذت نبرد. این قلعه پس از پایان دوره پر براهه به عنوان فرماندار کل فنلاند ، در قرن هفدهم جایگاه خود را به عنوان یک مرکز اداری از دست داد.

بسیاری از حوادث باعث حمله قلعه به ویژه محاصره های بیشمار شده است. در سال 1614 ، هنگامی که پادشاه گوستاو دوم آدولف از قلعه بازدید کرد ، آتش سوزی شگرف تقریباً به طور کامل ساختار چوبی قلعه اصلی را نابود کرد. پس از این قلعه اصلی متروکه شد و بخشی از آن به عنوان یک فروشگاه مورد استفاده قرار گرفت ، بخشی از آن فقط خالی بود. بلافاصله پس از آغاز جنگ ادامه ، یک تصادف جدید در کنار قلعه در حوالی قلعه ، هنگامی که یک بمب آتش سوزی روسی به قلعه اصلی اصابت کرد.بیلی هنگامی که قلعه اصلی خالی بود ، به عنوان یک مرکز اداری عمل می کرد. علاوه بر فرماندار كل ، سرلشكر نيز در قرن هفدهم در آنجا سكونت داشت و پس از دوره غضب بزرگ مدتي را در دولت استان مستقر كرد. یکی از پر رنگ ترین دوره های تاریخ قلعه زمانی بود که از قرن 18 تا پایان قرن 19 زندان بود. با شروع جنگ فنلاند در سال 1808 ، قلعه توسط نیروی دریایی روسیه مورد استفاده قرار گرفت و تنها پس از اعطای این کشور به دولت خودمختار در امپراتوری روسیه ، چند دهه بعد از آن به مقامات فنلاند تحویل داده شد. موزه تاریخی توركو كه در سال 1881 تأسیس شد ، بلافاصله پس از تأسیس موزه اشغال بیلی را آغاز كرد و بعداً در خود قلعه نیز به آن بخش داده شد.

نوسازی این قلعه که قبل از جنگ جهانی دوم آغاز شده و با دو جنگ فنلاند با اتحاد جماهیر شوروی قطع شده است ، در سال 1987 به پایان رسید. این قلعه کاملاً بازسازی شده در 12 اکتبر 1993 به شهر تورکو واگذار شد. با فعالیت خود برای کشور فنلاند ، مالک آن. این ساختمان متعلق به کشور فنلاند است و از آن نگهداری می شود و به استفاده از شهر تورکو واگذار شده است. این قلعه در کل به عنوان یک موزه تاریخی به عنوان بخشی از موزه استانی ترکو فعالیت می کند. در قسمت اصلی قلعه اتاق های ضیافت برای شهر تورکو ، کلیسایی برای جماعت محلی و همچنین رستوران هایی در هر دو قلعه اصلی و بیلی قرار دارد. امروز این قلعه یک بار دیگر روزهای خوش گذشت را تجربه می کند ، زیرا این مقام را پیدا کرده است که یکی از موزه های پر بازدید فنلاند باشد.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک