کلیسای سنت جان

سفری به کلیسای سنت جان کوش آداسی

شرح

کوش آداسی به عنوان شهر تاریخی و کهن در ترکیه شناخته شده است. در این شهر جاذبه ها زیادی وجود دارد که مسافران زیادی را به خود جذب کرده است. اماکن مذهبی که در این شهر وجود دارد شامل: کلیسای سنت جان، خانه ویرجین ماری، مسجد اسحاق، معبد آرتمیس و مسجد حاجی ابراهیم می توان اشاره کرد.

مسافرانی که به کوش آداسی سفر می کنند اکثرا به دلیل سواحل زیبای شهر این مقصد را انتخاب می کنند اما فقط جاذبه های کوش آداسی تفریحات آبی نیست بلکه به مرکز شهر بروید و از مکان های تاریخی نیز دیدن کنید.

کلیسای سنت جان یکی از قدیمی ترین و مقدس ترین کلیسای این شهر می باشد که ما می خواهیم در این مقاله شما را با این کلیسا بیشتر آشنا کنیم.

کلیسای سنت جان کوش آداسی

در قرن چهارم، کشیش معروف بنام سنت جان که در اواخر زندگی خود در شهر افه سوس زندگی میکرد بعد از مرگ در  تپه آیوسولوک (Ayosolug Hill) دفن شد. این کشیش به دلیل اینکه مردی درستکار و در بین مردم بسیارمحبوب بود در کنار مزارش یک کلیسای کوچک ساخته شد. به تدریج در قرن 6 میلادی، جاستینیان دستور داد که کلیسا را بزرگتر کنند. در سال 565 ساخت این کلیسا به پایان رسید. این کلیسا الهام گرفته از معبد آرتمیس Artemis است.

کلیسای سنت جان

مصالح کلیسای سنت جان کوش آداسی

سنگ مرمر و آجر بنای اصلی ساخت این کلیسا بوده است. سنگ مرمر به دلیل مقاومت زیادی که دارد، برای ساخت ستون های این کلیسا از این نوع سنگ استفاده کردند.

ساخت کلیسا

در قرن چهارم در زمان تئودوسیوس، بر روی آرامگاه سنت جان کلیسایی ساخته شد. سنگ مرمر و شبستان در قسطنطنیه در ساخت این کلیسا بسیارموثر بوده است. یکی از جاذبه های این کلیسا، تونلی بودن دیوارهای شرقی است. جاستینیان برای کشاورزی مردم افسوس و افرادی که آنجا سکونت داشتند کانال آبی در اطراف کلیسا درست کرد.

کلیسای سنت جان کوش آداسی

نمای خارجی و نمای داخلی کلیسا

کلیسای هالی آپوستل (Church of the Holy Apostles) و کلیسای سنت جان از نظر نمای بیرونی بسیار شبیه به هم هستند. طاق کلیسا تماما با موزاییک ساخته شده است و با استفاده از قفسه های کوچک برای چند برابر کردن ویژگی های کلیسا استفاده شد. دروازه شکنجه (Gate of Persecution) یا همان دروازه ورودی اصلی کلیسا می باشد و دیوارهایی که ساخته شده نمای کل کلیسا را پوشانده است. در بخش شمالی کلیسا شبیه به کلیسا مریم مقدس یا سنت مری بود.

داخل کلیسا طاق هایی وجود دارد که با موزاییک تزیین شده است و طراحی نمای داخلی طوری بود که دیوارها با سنگ مرمر با رنگ های مختلف طراحی شده است. زمانی که وارد این کلیسا می شوید انگار یک فرش زیبا و بزرگ پهن شده است. در کنار قبر سنت جان دقیقا زیر محراب دست نوشته ای وجود دارد که مضمون این دست نوشته این چنین است: « این محل استراحت من برای همیشه است و تا آخر اینجا ساکن خواهم شد».

کلیسای سنت جان

ویژگی های کلی کلیسای سنت جان کوش آداسی

ساختمان کلیسا در 2 طبقه بود که طبقه زیری مقبره ی سنت جان است و بنای اصلی ساختمان از آجر و سنگ می باشد. یک حیاط پشتی در ساختمان قرار داشت که از امپراطور جاستینیان و همسرش تئودورا برگرفته بود. در قرن 14 میلادی با ورود ترک ها، از این کلیسا به عنوان مسجد استفاده می کردند. اما در قرن 14 یک زلزله مخرب آمد و کلیسا نابود شد و هم اکنون جزو جاذبه های کوش آداسی قرار گرفته است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط