آرامگاه یعقوب لیث صفاری

آرامگاه یعقوب لیث صفاری

شرح

آرامگاه یعقوب لیث صفاری در روستای شاه‌آباد که امروزه به نام اسلام آباد شناخته می‌شود در ده کیلومتری جنوب شرقی شهر زیبای دزفول قرار گرفته است. یعقوب لیث صفاری را  اولین پادشاه ایرانی می‌شناسند که در احیای زبان فارسی همت گمارد. او تنها پادشاهی شد که پس از فرپاشی امپراطوری ساسانیان احیاگر زبان پارسی گشت. یعقوب صحبت کردن به زبان تازی را ننگ می‌دانست و صحبت کردن به زبان عربی را در دربار خودش ممنوع اعلام کرده بود. از همین‌رو در میان ایرانیان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار شده است.

وی در سال 225 قمری در روستای کوچک قرنین در سیستان از پدری رویگر متولد شد. در ابتدا راه پدر را ادامه داد و شغل رویگری را برگزید اما سرنوشت وی چیز دیگری بود و با انتخاب شدن او به سرداری عیاران که گروهی جوان‌مرد و بخشنده بودند تمامی زندگیش متحول گردید. امروزه آرامگاه وی در نزدیکی شهر دزفول مکانی برای جمع شدن عاشقان تاریخ ایران زمین گشته است.

در سال ۲۵۴هجری، یعقوب لیث صفار، دولت مستقل ایران را در شهر زرنج سیستان تأسیس کرد و زبان فارسی دری را به عنوان زبان رسمی اعلام نمود که این رسمیت تا کنون ادامه دارد. او کوشش کرد خلافت عباسی را سرنگون کند و حتی تا نزدیکی بغداد نیز پیش رفت، ولی روزگار به او امان نداد و در ماه شوال ۲۶۵هـ. ق به بیماری قولنج مبتلا و سرانجام در گندی شاپور درگذشت.

مقبره اولین شهریار ایرانی، پس از حمله اعراب به ایران، در نزدیکی شهر باستانی گندی شاپور قرار گرفته و خرابه‌های این شهر باستانی را در این مکان می‌توان دید. گنبد بلند مضرس (دندانه دار) سفید رنگ و جلال عمارت بقعه از دور کاملاً جلوه‌گر است. در اطراف بقعه، قبرستان وسیعی قرار گرفته که در آن وجود سنگ قبرهای قدیمی، نشانگر تاریخ کهن این بنا می‌باشد. بنا به اظهار مردم محلی حدود ۲۰ الی ۲۵ سال قبل کتیبه‌ای بر روی دیوار گنبد به خط عربی قدیم وجود داشته و در آن اسم یعقوب لیث سردار بزرگ و نخستین شهریار ایرانی (پس از اسلام) به روشنی نوشته شده بود.

در سال 1398 دولت تصمیم به مرمت بنای مقبره یعقوب لیث گرفت اما متاسفانه به دلیل اشتباه پیمانکار دیوار ضلع جنوبی آرامگاه در حین انجام عملیات مرمت و ساماندهی تخریب شد، هرچند پس از این اشتباه پیمانکار پروژه تعویض شد اما این مقبره همچنان از شرایط مناسبی برخوردار نگشته است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک