شهر باستانی تیواناکو بولیوی

شهر باستانی تیواناکو بولیوی

شرح

در کف دریاچه باستانی تیتیکاکا، شهری کهن و تاریخی پنهان شده است که امروزه آن‌را با نام شهر باستانی تیواناکو بولیوی می‌شناسند. این کلان شهر کهن که در مرز کشور بولیوی با کشور پرو واقع شده، دارای یکی از پیشرفته‌ترین تمدن‌های دنیای باستان می‌باشد. برای رفتن به این شهر ابتدا باید به شهر کوپاکابانا در منطقه لاپاز و در غرب کشور بولیوی سفر کرد و سپس از طریق قایق خود را به این سایت باستانی عظیم  رساند.

این شهر که یادگاری از دنیای عجیب و غریب اینکاها می‌باشد حدود چهار کیلومتر مربع را اشغال نموده و یکی از بزرگ‌ترین سایت‌های باستان شناسی در امریکای جنوبی است. تاریخ کشف این سایت به سال 1549 میلادی و زمانی که شخصی به نام پدرو سیزا لیون Pedro Cieza de León اسپانیایی به دنبال کشف پایتخت جنوبی اینکاها بود، برمی‌گردد. پروژه کشف شهر باستانی زیر دریاچه تیتیکاکا طبق برآوردها تا سال ۲۰۲۰ تمام می شود و هزینه ای بالغ بر ۱۰ میلیون دلار در پی خواهد داشت.

در این سایت به وضوح می‌توان سرامیک‌های تزیینی، سازه‌های سنگی عظیم و عجیب و غریب و بلوک‌های بزرگی را مشاهده کرد. به گفته باستان‌شناسان این شهر در حدود سال‌های پانصد تا نهصد میلادی تاسیس شده و جمعیت ساکن در آن در حدود سال هشتصد میلادی به ده هزار تا بیست هزار نفر می‌رسیده است. این کلان شهر تمام خصوصیات یک شهر امروزی را دارا می‌باشد. تواناکو در ارتفاع حدود سیزده هزار پایی از سطح دریا و در بخشی از رشته کوه آند واقع شده است با این وجود بخش‌های وسیعی از شهر امروزه به زیر دریاچه تیتیکاکا رفته‌اند.

تمام بناهای تاریخی این شهر از قطعات بزرگ سنگ ساخته شده‌اند. از آثار تاریخی منحصر به فرد آن می‌توان چند معبد، بازار، قصر، خانه‌های بزرگ، خیابان‌های منظم و کانال‌های آب را نام برد. معروف‌ترین بنای سنگی آن دروازه خورشید است که باستان‌شناسان عقیده دارند دروازه ورود به امپراطوری عظیم اینکاها در این منطقه بوده است. معنی نوشته‌های روی سردر این دروازه را تا کنون هیچ کسی نتوانسته است کشف کند.

با این وجود ظاهرا مردم این منطقه به دلایل نامعلومی در سال 1200 میلادی اینجا را ترک کرده و از آن پس این شهر عظیم به دست فراموشی سپرده شده و بناهای آن میزبان حجم وسیعی از آب دریاچه تیتیکاکا شده‌اند. بررسی‌های محققان نشان می‌دهد که ساکنان تیواناکو به علوم مختلف از جمله ستاره‌شناسی و ریاضیات آشنایی کامل داشته و از این علوم برای احداث شهر خود استفاده کرده‌اند. ساکنان این شهر همچنین به دلیل زندگی در ارتفاعات از نظر فیزیک بدنی بسیار قوی بوده‌اند که حاصل آن تنفس در ارتفاع بالا و ساخت بناهای سنگی عظیم است.

این سایت باستان شناسی امروزه یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین جاذبه‌های توریستی کشور بولیوی است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک