کاخ بزرگ تایلند

کاخ بزرگ تایلند

شرح

 کاخ بزرگ تایلند | Thailand Grand Palace

بانکوک، پایتخت تایلند شهری است که جاذبه‌ها و دیدنی‌های فراوان دارد و همین جاذبه‌ها گردشگران زیادی را از سراسر دنیا از جمله ایران به خود جلب می‌کنند. کاخ بزرگ بانکوک، کاخی است که در قلب این شهر قرار دارد و یکی از جاذبه‌های مهم این شهر به شمار می‌رود. قصر بزرگ تایلند که در قلب شهر بانکوک قرار دارد، کاخی متشکل از چند ساختمان است که محل زندگی خاندان سیام بوده است. همچنین تا سال ۱۹۲۵ میلادی این قصر محل اصلی مراودات سیاسی محسوب می‌شده است.

تاریخچه

پادشاه راما اول با مستقر شدن در شهر بانکوک، در سال ۱۷۸۲ دستور ساخت این قصر را داد. ساختمان اصلی قصر ساخته شد و در دوران پادشاه‌های بعدی دیگر ساختمان‌ها نیز به آن اضافه شدند. در سال ۱۹۵۲ شاه و خانواده‌اش دیگر به طور دائم در این قصر ساکن نبودند و به دیگر مکان‌های دیگر برای زندگی رفتند. به تدریج مقام‌های سیاسی دیگر نیز این قصر را ترک کردند و آن خالی از سکنه باقی ماند. در حالت کلی این قصر مستطیل شکل است و از مساحتی نزدیک به ۲۱۸,۴۰۰ متر مربع برخوردار است و علاوه‌بر ساختمان اصلی از قسمت‌های مختلف مثل ساختمان‌های متعدد، هال‌ها، پاویون‌ها، باغ‌ها و چمن‌ها و همچنین حیاط خلوت تشکیل شده است. ساختمان اصلی به چهار قسمت یعنی بارگاه بیرونی، بارگاه میانی، بارگاه درونی و معبد بودای زمردین تقسیم شده است که این قسمت‌ها به وسیله‌ی دیوار‌ها و در‌های آهنی از یکدیگر جدا شده‌اند. هرکدام از این بارگاه‌ها استفاده و مسیر دسترسی خاص خودشان را داشته‌اند که همه‌ی آن‌ها طبق قوانین و ضوابط مشخص بوده است. قصر بزرگ دارای دوازده در ورودی است که روی هر دیوار سه در وجود دارد.

دیدنی‌های کاخ:

بارگاه بیرونی

این بارگاه در شمال غربی کاخ واقع شده است. از در اصلی ویستچایسری (Visetchaisri) می‌توانید به آن وارد شوید. معبد بودای زرین در سمت چپ این بارگاه قرار دارد و بسیاری از ساختمان‌های عمومی کاخ سمت راست این بارگاه به چشم می‌خورند. این بارگاه به عنوان ساختمان اصلی و مرکز اطلاعات کاخ بوده است. درون این بارگاه ساختمان‌های دیگری نیز وجود دارند که مخصوص مناسبات و دیدار‌های مهم بوده‌اند. همچنین در این بارگاه موزه‌ی کوچکی نیز به چشم می‌خورد.

معبد بودای زرین

این معبد محل عبادت اشرافیان بوده است. این محل به اشتباه به عنوان معبد شناخته می‌شود اما در حقیقت محل عبادتی است که میان دیوار‌های قلعه قرار داشته است. این محل تمام ویژگی‌های یک معبد را دارد به جز این‌که در آن جایی برای بت‌ها نیست. چهار طرف آن را دیوار‌های متعدد احاطه کرده‌اند و هفت در برای ورود به آن وجود دارد.

بارگاه میانی

بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ساختمان در کاخ بزرگ، بارگاه میانی است. این بارگاه وسط مجموعه‌ی کاخ قرار دارد و محل قرار گرفتن اکثر ساختمان‌های مهم است. سری ساختمان‌های ماها مونتین (Maha Monthien) در این بارگاه وجود دارند. در ساخت این ساختمان‌ها از معماری تایلندی قدیمی بهره گرفته شده است. فارا تینانگ (Phra Thinang) ساختمانی است که جزو سری ساختمان‌های ماها مونتین محسوب می‌شود و تقریبا اصلی‌ترین این ساختمان‌ها است. دیگر ساختمان موجود در این قسمت فازیان تاکسین (Phaisan Thaksin) است که از نظر مذهبی و انجام اعمال مختلف مذهبی مورد توجه بوده است. چاکرافات فیمان (Chakraphat Phiman) دیگر ساختمان از این سری است که در مرکز ماها مونتین قرار گرفته و به عنوان آپارتمان اصلی و محل استراحت شاه در نظر گرفته می‌شده است. در این قسمت ساختمان‌های متعدد دیگر با کاربرد‌های مختلف وجود دارند.

بارگاه درونی

بارگاه درونی در جنوبی‌ترین بخش کاخ بزرگ قرار گرفته است. این محل منحصرا برای استفاده‌ی شاه و اندرونی او یعنی ملکه‌ها و دیگر همسران پادشاه بوده است. از این زنان عموما به عنوان زنان ممنوعه نام برده می‌شد. دیگر افراد این بارگاه فرزندان شاه و خدمتکاران بوده‌اند. در این بارگاه قوانینی موسوم به «قوانین قصر» اجرا می‌شده است. اکثر این قوانین درباره‌ی رده و درجه‌ی زنان بوده است و دیگر قوانین به نوع رفتار آن‌ها اشاره داشته است. همچنین نگهبانی و برقراری نظم در این بارگاه به عهده‌ی زنان نگهبان بوده است.

موزه‌ی معبد بودای زرین

این موزه بر خلاف نامش نه تنها از معبد نشان ندارد بلکه در آن از کاخ اصلی نیز دیدنی‌هایی به چشم می‌خورد. این موزه میان بارگا‌های بیرونی و میانی قرار گرفته است. این ساختمان در سال ۱۸۵۷ در محل کنونی ساخته شده است. این موزه از دو ساختمان تشکیل شده است.

آدرس و مسیر دسترسی

در صورت سفر با تور می‌توانید به راحتی با یکی از تور‌های به مقصد تایلندبانکوک همراه شوید و از این کاخ زیبا نیز در کنار دیگر دیدنی‌ها، دیدن کنید. اگر خود به تنهایی و بدون تور قصد سفر دارید، پس از پرواز به سمت بانکوک و استقرار در هتل می‌توانید به راحتی و با یک تاکسی خود را به این کاخ باشکوه برسانید.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط