معبد همه ادیان

معبد همه ادیان  

شرح

معبد همه ادیان | Temple of All Religionskazan

معبد همه ادیان یکی دیگر از چاذبه های کازان روسیه است. معبد همه ادیان شامل چند عبادتگاه از جمله مسجد، کلیسا، کنیسه یهودیان، معبد بودایی و همچنین عبادتگاههایی برای آیین های چینی و ژاپنی دارد. معبد همه ادیان  به ابتکار الدار خانوف از هنرمندان محلی روسی بنا شده و کار ساخت آن از سال 1994 آغاز شده بود.

در واقع معبد همه ادیان   نام اثری سمبلیک از دوستی تمامی 12 دین معتبر در کشور روسیه از جمله مسیحیت، اسلام و یهودیت می باشد که در شهر استرایو آراکچینو در منطقه کازان این کشور قرار دارد و در آن از تمامی نشانه های ادیان مختلف برای خلق اثری متفاوت و بی نقص استفاده شده است.

معبد همه ادیان، یکی از معبدهای زیبا و دیدنی شهر کازان است که نمادی برای همه مذاهب، فرهنگ‌ها و تمدن‌هایی است که در روسیه، خصوصا در شهر کازان، در کنار هم به زندگی خود ادامه می‌دهند. ساخت بنای این معبد در سال ۱۹۹۴ آغاز و افزودن جزئیات و تزئینات بنا، همچنان ادامه دارد و به صورت دوره‌ای انجام می‌شود. معبد همه ادیان، همچنین به‌عنوان یک سمبل زیبا، میان گردشگران بسیار محبوب است. درست است که این بنا را یک معبد می‌نامند، ولی این سازه در واقع یک معبد نیست و تنها یک سمبل معماری از سبک و سیاق بناهای مذهبی مختلف را گرد هم آورده و تنها بازدید آن از بیرون ممکن است.

لازم بذکر است کازان یا قازان شهری در کشور روسیه می باشد و به سرزمین مناره ها معروف است. شهر کازان پایتخت جمهوری تاتارستان بوده و مانند نگینی در کشور پهناور روسیه می درخشد. این شهر عنوان هشتمین شهر پر جمعیت روسیه را دارا می باشد. زبان رایج بین مردم این شهر تاتاری و روسی است،  کازان از جنبه های مختلف معماری، عقاید دینی و فرهنگی، سبک زندگی و… ترکیبی از فرهنگ های روسی و تاتاری می باشد که این تلفیق می تواند سفر به این شهر را بسیار هیجان انگیز می کند.

کمی بیشتر از هزار سال پیش، «ولادیمیر کبیر» حاکم روسیه، نمایندگانی به کشورهای مختلف فرستاد تا دین های مختلف را بررسی کنند. نمایندگان او مسحور شکوه و عظمت و زیبایی قسطنطنیه (استامبول) شدند و در نهایت هم دین این شهر، یعنی مسیحیت ارتودوکس به عنوان دین رسمی روسیه انتخاب و مسیحیت به عنوان ابزاری برای قدرت به کار گرفته شد. تا قبل از آن مردم ساکن روسیه پاگانیست (شمن باور) بودند و به نیروهای خیر و شر طبیعی اعتقاد داشتند.

تزارها خود را نمایندگان خدا روی زمین می دانستند و هرگونه مخالفت با تزار، مخالفت با خدا تلقی می شد. تزار «ایون مخوف» به شدت مذهبی بود و قبل از صدور دستور شکنجه و اعدام به خداوند متوسل می شد و در خلوت خود با خدا راز و نیاز می کرد. به گفته بسیاری از صاحب نظران، مسیحیت ارتودوکس در طول تاریخ روسیه، به نوعی نقش چسب جامعه را ایفا کرده است و مانع از هم پاشیدگی کشوری به این بزرگی شده است. کشوری که نه تنها حمله مغول ها را تاب آورد، بلکه با وجود عقب ماندگی تاریخی نسبت به غرب، عثمانی ها و ناپلئون و هیتلر را شکست داد.

حدود ۷۰۰ سال پیش «ازبک خان» حاکم مغول بخشی از روسیه، مسلمان شد و به تبلیغ و ترویج اسلام در روسیه پرداخت و از این تاریخ بود که اسلام رسما وارد روسیه شد. امروزه اسلام، بعد از مسیحیت ارتودوکس، دومین دین مهم روسیه است. اکثر مسلمان های روسیه سنی بوده و در منطقه قفقاز و همین طور تاتارستان (کازان) و باشقیرستان سکونت دارند.

بعد از انقلاب روسیه، یعنی حدود ۱۰۰ سال پیش، کمونیست ها مذهب را ممنوع کرده و تقریبا تمام مظاهر دینی را تعطیل کردند.

در زمان استالین، استانی با نام «استان خودگران یهودی» تشکیل شد. با این هدف که تمام یهودیان روسیه را در یک جا سکنی بدهند. این استان که پایتخت آن شهر «بیروبیجان» (Birobidzhan) است، در جنوب شرق روسیه و در نزدیکی مرز چین قرار دارد. ایده ای شبیه ایده صهیونیسم که هرگز موفق نشد و در حال حاضر درصد ناچیزی از مردم «بیروبیجان» یهودی هستند.

بعد از فروپاشی شوروی (سال ۱۹۹۱) سیاست دین زدایی کمونیست ها ملغی شد و خیلی از آثار و بناهای مذهبی تخریب یا تغییر کاربری داده شده، بازسازی و احیا شدند و در نهایت مردم در بیان و عمل به عقاید دینی خود آزادی پیدا کردند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک