پارک جمشیدیه تهران

Jamshidiyeh Parkپارک جمشیدیه تهران

معرفی و تصاویر

شهر تهران بزرگ‌ ترین شهر و پایتخت کشور ایران است. با توجه به جمعیّت 8.7 میلیون نفری، این شهر بیست و پنجمین شهر پرجمعیّت و بیست و هفتمین شهر بزرگ جهان به‌شمار می‌ آید. تهران مرکز ثقل سیاسی اداری کشور طی 200 سال اخیر محسوب می شود. شهری آباد که راه های دسترسی قابل قبولی دارد. فضای تمیز و پارک های آن چشم انداز خوبی را برای هر بیننده ای فراهم می سازد.

طبیعت گردی در پارک جمشیدیه تهران

اگر ساکن تهران هستید و عاشق طبیعت هستید و این روزها هم زیاد وقت نمی کنید که به خارج از تهران بروید اما دلتان پر می کشد و می خواهد که کمی از هیاهوی شهر دل بکنید، بهترین پیشنهاد تند و سریع ما به شما رفتن به پارک جمشیدیه تهران است. این پارک در حال حاضر نه تنها از زیباترین و پر طرفدارترین پارک های تهران است بلکه از جمله پارک های قدیمی و بسیار سر سبز تهران نیز هست.

راهنمای گشت در باغ گیاه شناسی تهران و خرید بلیط آن !

تاریخچه ساخت پارک جمشیدیه تهران

پارک جمشیدیه معروف و خوش آب و هوا که در ابتدا قرار بود سرایی برای سالمندان باشد و در سال ۱۳۵۶ ساخته شد. در آن سال های دور و در منطقه نیاوران که این پارک ساخته شد، املاک بسیار زیادی در تهران و علی الخصوص در این ناحیه به خانواده ی دولو که از زمان حکومت قاجارها یکی از مشهورترین خانواده ‌ها بودند، تعلق داشت.

زمینی که پارک جمشیدیه تهران در آن ساخته شده است به نام مهندس جمشید دولو است. ابتدا این زمین را برای ساخت یک سرای سالمندان در نظر گرفته بودند اما در ادامه، نظر مسئولان وقت کشور عوض شد و همانطور که در ابتدای این پاراگراف هم نیز گفتیم، در سال ۵۶ این زمین ها به صورت یک پارک عمومی ساخته شد و در اختیار همه قرار گرفت. پارک جمشیدیه که یکی از مشهورترین و پر رفت و آمدترین پارک های تهران است به خاطر بزرگداشت یاد و خاطره ی کسی که آن را بخشیده بود و در نهایت باعث شد چنین پارک زیبایی به وجود بیاید، پارک جمشیدیه نامیده شد.

طراح پارک جمشیدیه تهران

طراحی و مهندسی پارک جمشیدیه به دست کامران طباطبایی دیبا نیز صورت پذیرفته است. مهندس طباطبایی دیبا از جمله معماران و طراحان بسیار به نام ایرانی است که از جمله ی آثار مشهور او در ایران می توان به فرهنگ سرای نیاوران، موزه ی هنرهای معاصر تهران، فرهنگسرای دانشجو، پارک شفق و بسیاری از بناهای دیگر اشاره نمود. لازم به ذکر است که پارک جمشیدیه از زمانی که ساخته شده تا به حال، ۲ بار مورد بازسازی قرار گرفته است.

مساحت پارک جمشیدیه تهران

مساحت فضای پارک جمشیدیه ۱۰ هکتار است ارتفاع از سطح دریای این پارک بین ۱۸۲۰ تا ۲۱۰۰ متر است. این پارک از شمال به کوه کلک چال، از جنوب به باغ دولو، از غرب به جاده ی کلک چال و از شرق هم به خیابان جمشیدیه می رسد و به این ترتیب، پارک جمشیدیه دارای ۴ ورودی است.

خیلی جالب است این را بدانید که بر اساس نظر سنجی هایی که توسط مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه ی همشهری انجام شده، پارک جمشیدیه تهران بعد از پارک ملت دومین پارکی است هر تهرانی به مهمانان خارجی پیشنهاد بازدید از آن را می دهد! پارک و یا به عبارتی دیگر بوستان جمشیدیه، در منطقه ی ۱ تهران و نیاوران قرار گرفته است. به خاطر قرار گیری این پارک در قسمت شمالی تهران، می توانید یکی از بهترین آب و هواها و محیط سبز و طبیعی را در آن داشته باشید.

خرید آنلاین تورهای داخلی لحظه آخری و ارزان در ایلیا گشت !

دلیل محبوبیت پارک جمشیدیه تهران

با این که نگفته هم پیداست که چرا در مقدمه ی این متن پارک جمشیدیه را به عنوان گزینه ای سریع و دم دستی برای کسانی که عاشق طبیعت گردی هستند ولی امکان آن را ندارند پیشنهاد کردیم اما در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد که چرا این پارک این پارک به این حد معروف و محبوب است. این پارک به علت نزدیکی به کوه ‌های شمال تهران به یکی از سر سبزترین ها، خوش آب و هواترین ها و حتی جایی که اولین بارش ها برف را در آن می توان مشاهده کرد، تبدیل شده است. معماری پارک جمشیدیه هم با دیگر پارک های تهران تا حدود زیادی متفاوت است.

در پارک جمشیدیه تهران شما می توانید تا به یک آبشار مصنوعی و همچنین چندین حوض زیبا و تعدادی تندیس هنری که از جمله آثار هنرهای تجسمی است، قرار گرفته است. دوست دارید تا یکی از زیباترین دورنماهای شهر تهران را ببینید؟

هنگامی که به این پارک مراجعه کردید، با بالا رفتن از پله ‌های پشت آبشار در این پارک به طبقات بالایی پارک خواهید رسید و سپس از آن‌ جا نمایی فوق العاده زیبای آن هم مخصوصا در شب از شهر تهران را خواهید دید. یکی دیگر از خصوصیات جالب پارک جمشیدیه این است که کف پوش های سنگی این پارک، در فضای آن زیبایی خاص بصری ایجاد کرده است.

باید اعتراف کنیم که تنها دلیل جذابیت این پارک محیط زیبا و سراسر طبیعی آن نیست بلکه از جمله ی دیگر دلایلی که باعث جذابیت این پارک شده این است که همه ی افراد جامعه با هر سطح و گروه سنی که هستند، می توانند تا با کمترین هزینه برای حمل و نقل به این پارک بروند و در این پارک به صورت کاملا رایگان خوش بگذرانند و از بودن در این پارک لذت ببرند. البته نباید از حضور کوهنوردان در این پارک برای جمع شدن به دور هم گذشت که لحظات خاصی را در نظر دیگران خلق می کنند.

اگر از ما می شنوید که از کافه ها و رستوران های مختلف و متنوعی که در این پارک و در اطراف آن وجود دارد نگذرید و از آن ها برای دیدار و قرارهای خاص خود نیز استفاده نمایید. در فضای سبز پارک جمشیدیه تهران می توانید درختان و گیاهانی همچون: درخت نارون، چنار، اقاقیا، چنار، افرای سیاه، زبان گنجشک، بید مجنون، سرو، بلوط، زرد آلو، سیب، گلابی و گیلاس را ببینید. در ضمن، اگر روزی روزگاری کسی به شما گفت که بیا به بوستان سنگی برویم، تعجب نکنید و نپرسید بوستان سنگی کجاست زیرا؛ نام دیگر پارک جمشیدیه بوستان سنگی است.

مشخصات

موقعیت جغرافیایی

فاصله تا مراکز نزدیک
    نشانی :

    ایران، استان تهران، تهران، انتهای خیابان شهید باهنر (نیاوران)، انتهای خیابان فیضیه و امیدوار