روستا و آبشار آینه ورزان تهران

روستا و آبشار آینه ورزان تهران

شرح

روستای آینه ورزان تهران

یکی از روستاهای بسیار زیبایی که در 60 کیلومتری شرق تهران قرار دارد روستایی است به نام  آینه ورزان. روستا و آبشار آینه ورزان تهران با طبیعتی بکر و به یاد ماندنی در شهرستان دماوند و از توابع آبسرد واقع شده است. روستای آیینه ورزان دماوند با ارتفاع نسبی عالی و دید ابدی در فاصله ی 17 کیلومتری شهرستان دماوند واقع شده است.مردم محلی نام این روستا را ˈعین ورزانˈ می گویند.

آبشار روستای آینه ورزان تهران

این روستا به دو بخش بالا ده و پایین ده تقسیم شده وهر یک طبیعتی متفاوت دارد؛ در قسمت بالای آن کوه و آبشاری زیبا که در دامنه ی قله ی ˈزرینه کوهˈ قرار دارد، چشم هر بیننده ای را خیره می کند و در قسمت پایینی، دشتی وسیع روح را نوازش می دهد، گرچه برای رسیدن به آبشار باید تن به کوهنوردی داد.

روستای آئینه ورزان با توجه به موقعیت جغرافیایی منطقه ای همچون آئینه ای روبروی روستای خوش آب و هوای ˈزانˈ واقع شده و همچنین پرآب بودن روستا و رونق کشاورزی در این منطقه سبب نامگذاری این روستا به آئینه ورزان شده است و تماشای این روستا از بالای کوه چشم اندازی زیبایی را در برابر بینندگان قرار می دهد.

قدمت این روستا به 2000 سال قبل می رسد و در بالای کوه مشرف به این روستا نیز بقایای یک آتشکده به چشم می خورد. منبت کاری در این روستا بسیار رواج دارد،بصورتی که در کوچه های این روستا مغازه های بسیاری برای این منظور وجود دارد و حتی صدای ضربه دست استادکاران به مغار و چوب به آسانی بگوش می رسد. برای گشت و گذار در روستای آیینه ورزان باید به هفتاد کیلومتری تهران سفر کنید و این روستا را در جاده فیروزکوه، بعد از گیلاوند، روبروی روستای آبسرد ببینید.

بخش های مختلف روستا و آبشار آینه ورزان تهران

آیینه ورزان که به دو بخش بالا ده و پایین ده تقسیم می شود، دو فضای کاملا متفاوت را برای گردش و تفریح به شما پیشنهاد می کند. دشتی در پایین دست با درختان پربار میوه و کوه هایی در بالا دست که آبشار و تنگه آیینه ورزان زیبایی آن را چند برابر کرده اند. این روستا یکی از مسیرهایی است که کوهنوردان برای صعود به قله زرینه کوه از آن عبور می کنند. در این روستای سرسبز و آباد باغات فراوان درختانی همچون گیلاس ، زردآلو ، سیب ، گردو ، آلبالو و… وجود دارد.

در بالای کوه بلندی که بر روستای آینه ورزان مشرف است قلعه‌ای وجود دارد که این روز‌ها چیز زیادی از آن باقی نمانده است اما بومیان منطقه آن را قلعه نوذر شاه می‌نامند. این قلعه در گذر زمان به دست غارتگرانی که در آن دنبال گنج می‌گشتند، تخریب شده است. در افسانه‌های محلی، نبرد رستم و اسفندیار در دشت مشرف به این روستا واقع گردیده است. آبشار زیبای آینه ورزان نیز در دل همین روستا قرار دارد که بسیار دیدنی می باشد. این آبشار بکر در مکانی زیبا و دیدنی در دامنه قله رفیع زرینه کوه قرار گرفته است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک