موزه هنر تارتو

موزه هنر تارتو

شرح

موزه هنر تارتو

موزه هنر تارتو یک موزه هنری دولتی است که در تارتو ، استونی واقع شده است. در سال 1940  به ابتکار خصوصی توسط اعضای مدرسه هنر محلی پالاس تأسیس شد. این بزرگترین موزه هنر در استونی جنوبی است.این مجموعه اصلی شامل آثار هنری هنرمندان استونیایی و خارجی است که از قرن 18th تاکنون با استونی مرتبط بوده اند. این مجموعه شامل حدود 23000 مورد است. در این موزه نمایشگاه های موقت برگرفته از مجموعه موزه و با همکاری موزه ها و گالری های استونی و خارجی. نمایشگاه ها در یک ساختمان تاریخی واقع در میدان شهربازی تارتو برگزار می شود.در سالهای اخیر ، برخی از نمایشگاه های هنر مدرن در این موزه بحث عمومی گسترده ای درباره شایستگی ها و مرزهای هنری آغاز کرده اند. بحث برانگیزترین نمایشگاه ها MÖH بوده است. در سال 2013-2017 موزه هنر تارتو توسط رائل آرتل ، مربی و گالریست مستقل سابق اداره می شود.

در سال 1918 انجمن هنری پالاس دانشکده عالی هنر پالاس را تأسیس کرد که بعداً در آموزش هنر محلی نقش اساسی داشت. بیست سال پس از تشکیل انجمن پالاس ، آنها تصمیم به ایجاد یک موزه گرفتند و در 17 نوامبر 1940 ، شهرداری تارتو فرمان تأسیس موزه هنر را امضا کرد که در سوورتورگ 3 قرار داشت. ، در تابستان سال 1941 ، موزه مردم نگارشناسی ایالتی مجموعه هنری قرن بیستم خود را به موزه هدیه داد. در طول جنگ موزه مجبور شد بارها جابجا شود. بحرانی ترین وضعیت در سال 1943 به وقوع پیوست ، هنگام حمله بمب گذاری در ساختمان آجری در لای 17 ، که در آن زمان این مجموعه را در خود جای داده بود ، فرو ریخت. با این حال ، اکثر مجموعه ذخیره شد. پس از چند حرکت ، در سال 1946 این موزه در دو طبقه از یک ساختمان در ولیکراوی ، 14 ساخته شد. با گذشت زمان این بنا برای نیازهای موزه بازسازی شده است. در ابتدا سالن های انبار و نمایشگاه در ساختمان وجود داشت ، اما در سال 1999 تصمیم به بسته شدن این ساختمان برای بازدید کنندگان برای حفظ هرچه بهتر مجموعه هنری در حال رشد بود. امروزه ساختمان خانه های انبار ، اداری ، دفاتر کارمندان ، کارگاه های مرمت ، کتابخانه و بایگانی را در اختیار شما قرار می دهد.

موزه هنری تارتو دارای دو موزه شخصی از تک هنرمندان است: موزه آنتون استارکوف در تارتو  و موزه ادوارد کوثر در الو.از سال 2013 این موزه توسط رائل آرتل اداره می شود. پیش از کار در موزه ، او یک مربی آزاد بود که در نمایشگاه های بین المللی هنر معاصر در استونی و خارج از کشور فعالیت می کرد. به عنوان یك مهمان ، رائل آرتل با موزه هنر كومو در تالین و موزه هنر در لودز ، لهستان همکاری كرد. براساس پیشنهاد كمیته رقابت ، وزیر فرهنگ ایندكار سار و رائل آرتل برای دوره جدید دفتر خود قرارداد كار امضا كردند. رائل آرتل در ژوئن سال 2017 موزه هنر تارتو را ترک کرد.از تاریخ 26 ژوئن ، Signe Kivi سمت مدیر موزه را به عهده گرفت. وی پیش از کار در موزه ، وزیر فرهنگ جمهوری استونی، عضو پارلمان  و رئیس آکادمی هنر استونی بود. در سال 2019 ، Kivi سمت خود را به عنوان عضو پارلمان ترک کرد.

پایه و اساس مجموعه موزه با 133 اثر از سوی هنرمندان انجمن هنری پالاس آغاز شد. اولین ورودی در فهرست “داخلی” توسط آیدا آنتون-آگو بود. میراث انجمن هنری پالاس بخش مهمی از مجموعه از جمله آثاری از نیکولای تریک ، کنراد مگی ، آدو وبه ، الکساندر وردی ، کارین لوتس و دیگران است. در این موزه علاوه بر هنرمندان پالاس ، آثاری از مهمترین چهره های هنر استونی قرن نوزدهم مانند یوهان کوهلر و جولی ویلهلمین هاگن-شوارتز نیز در این خانه قرار دارد.مجموعه این موزه همچنین شامل آثاری از هنرمندان و هنرمندان مشهور روسی از کشورهای دیگر است. مدرسه روسی توسط ایوان آیوازوفسکی ، ایوان شیشکین ، ماکسیمیلیان ولوشین ، کنستانتین ساموف ، میخائیل لاریونف ، ناتالیا گونکارووا و دیگران نمایندگی می شود.در کل این موزه حدود 23000 اثر هنری دارد. مجموعه های این موزه شامل نقاشی ها ، گرافیک ها ، مجسمه ها و اشکال هنری معاصر است. 

منبع : ویکی پدیا

 

موقعیت هتل

کشور: استونی

دیدنی‌های نزدیک