آشنایی با روستای تنگ چابهار

آشنایی با روستای تنگ چابهار

شرح

روستای تنگ چابهار

چابهار مهم ترین بندر بازرگانی کرانه بلوچستان به دلیل نداشتن فصل پاییز و زمستان دارای آب و هوای بهاری در تمامی فصول دارد.این بندر زیبا سالانه میزبان تعداد بسیاری از گردشگران و توریستها است. به دلیل جاذبه های بی نظیری که در این شهر بندری وجود دارد به آن لقب «بهشت» جنوب ایران داده شده و قطعا از سفر به آن رضایت کامل را خواهید داشت. از لحاظ آب و هوایی این شهر دارای شرایط بهاری و معتدلی است و به همین دلیل به آن لقب «چابهار» یا «چهاربهار» داده شده است. روستای تنگ چابهار از روستاهای زیبا و دیدنی این شهر است .

سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی به این شهر بندری سفر می کنند یکی از جاذبه های گردشگری چابهار، روستای تنگ نام دارد که محل تلاقی کویر و دریا است سبب شده با توجه به اینکه در دور دسترین نقطه ایران قرار گرفته اما مورد توجه بسیاری از توریست ها قرار بگیرد و مسافران زیادی را به سمت خود جذب کند. روستای تنگ از لحاظ جغرافیایی در 80 کیلومتری شهر کنارک قرار گرفته و به منظور رسیدن به این روستا می بایست از جاده بندر جاسک تقریبا 50 کیلومتر در سمت چپ جاده فرعی بندر تنگ بروید تا به یکی از عجایب طبیعی منطقه گل افشان برسید.

یکی از عجایب طبیعی این منطقه که گل ‌فشان‌ نام دارد نیز در این جاده فرعی است و قطعا تابلوی راهنمای آن را خواهید دید. با این حال برای رسیدن به خود روستای بندر تنگ، نیاز دارید تا جاده را تا انتها بپیمایید تا به ساحل دریای عمان و بندر صیادی تنگ برسید.

تپه گل افشان

در دل این روستا جاذبه جالبی قرار دارد به نام تپه گل افشان.  قطعا با کوه های آتش فشان آشنا هستید و از نحوه ی عملکرد آن نیز باخبرید نکته ی جالبی در این منطقه وجود دارد این است که این تپه ها عملکردی مشابه با کوه های آتش فشان دارند و از دهانه آن ها در فاصله های زمانی مختلف گل خاکستری رنگ بیرون می آید و به همین دلیل به آن ها گل افشان گفته می شود.

البته در حال حاضر، فقط یکی از این تپه‌ها فعال هستند و دو تپه دیگر گل‌ افشانی نمی‌کنند. به گفته اهالی این منطقه آن دو تپه از گل پرانی خسته شده اند و خود را بازنشسته کرده اند. هنگام بازدید از این جاذبه ی شگفت انگیز در جنوب ایران توجه داشته باشید که پایتان بر روی گودال هایی که گل پرتاب می کنند قرار نگیرد چرا که ممکن است تا گردن در گل فرو بروید.

 آنوبینی درباره این پدیده در روستای تنگ در چابهار گفته است که با توجه به نزدیک بودن این منطقه به اقیانوس هند و نیز شکل خاص پوسته زمین در این ناحیه، پوسته اقیانوس با شیب بسیار تندی در زیر این منطقه به درون زمین فرو می‌رود که این امر موجب وارد آمدن فشارهای زیادی به پوسته زمین شده و این فشارها باعث خروج آب و گل و لای زیادی از داخل زمین به سمت بیرون می‌شود.

اسکله ماهیگیری

از دیگر جاذبه های این روستا اسکله ماهیگیری آن است. یکی از لنج های قدیمی در این اسکله در موقعیتی قرار گرفته که با پایین رفتن آب به نح

وی دیده میشود که گویی وسط بیابان است.کشتی صخره ای و ساحل خرچنگ ها و جنگل های حرا و انحیر معابد نیز از مناطق دیدنی بندر تنگ میباشد.

منبع اصلی درآمد مردم روستا ماهیگیری است و زمانی که به این روستا می رسید متوجه ماهیگیران محلی زیادی می شوید که ساعت ها در حال ماهیگیری یا تور بافی هستند و به همین منظور اسکله ای در این بندر ساخته اند تا بشود ماهیگیران در آن محدوده فعالیت کنند. هر ساله گردشگران زیادی از نقاط مختلف جهان و مسافران زیادی از داخل و خارج ایران به روستای تنگ چابهار سفر می کنند

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط