قلعه تومپا

قلعه تومپا

شرح

قلعه تومپا

قلعه تومپا قلعه ای است بر روی تپه تومپا در بخش مرکزی تالین ، پایتخت استونی واقع شده است. این قلعه امروزه پارلمان استونی را در خود جای داده است. طبق یک افسانه ، تمام تپه تومپا توسط لیندا ساخته شده است که آن را با سنگهای سنگی با دستان خود ساخته است. احتمالاً یکی از دلایل تولد این افسانه این است که مهاجران در زمان استونی باستان از تپه طبیعی به عنوان یک دژ دفاعی به راحتی دفاع می کردند. با گذشت زمان ، این مکان نیز به یک مرکز تجاری تبدیل شد. این احتمالاً یکی از اولین مناطق مسکونی بود که بعدها به تالین بدل شد. در سال 1219 ، این قلعه توسط صلیبیون دانمارکی به رهبری والدمار دوم به دست گرفت. طبق افسانه محبوب دانمارک ، در مرحله بحرانی نبرد، پرچم دانمارک از آسمان سقوط کرد. در سال 1227 ، این قلعه به دستور برادران شمشیر ، که شروع به بازسازی طرح ها کردند ، به دست گرفت. قلعه ای که آنها شروع به ساختن کردند تا حدی قلعه ای است که امروزه قابل مشاهده است. این قلعه فقط ده سال بعد دوباره به دست دانمارکی ها افتاد ، اما در سال 1346 به دستور تتوونیک فروخته شد و برای بقیه قرون وسطی در دست آنها باقی خواهد ماند.

با تحولات جنگ لیوونین در طول قرن شانزدهم ، دستورات صلیبی كه قبلاً بر كشورهای بالتیك كنونی تسلط داشتند ، منحل شدند و منطقه توسط سوئد ، لهستان و روسیه مورد مناقشه قرار گرفت. تا سال 1561 ، استونی شمالی به یک سلطه سوئد بدل شده بود. سوئدیها این قلعه را از قلعه صلیبیان به یک مرکز تشریفاتی و اداری قدرت سیاسی در استونی تبدیل کردند ، هدفی که این قلعه تاکنون از آن استفاده کرده است. در سال 1710 ، سوئد قلمرو استونی مدرن را به دست امپراتوری روسیه از دست داد. دولت روسیه سرانجام برنامه های بزرگ بازسازی را انجام داد و قلعه را به طور قطعی به یک کاخ تبدیل کرد. یک جناح مسلط جدید به سبک باروک و نئوکلاسیک ، طراحی شده توسط یوهان شولتز ، در قسمت شرقی مجموعه قلعه اضافه شد. این اداره امور فرمانداری و محله های زندگی استاندار را در خود جای داده بود. در دوره سزارس ، یک پارک عمومی نیز در جنوب شرقی قلعه گذاشته شد و یک ساختمان بایگانی نیز در همین نزدیکی بنا شد.

به دنبال اعلامیه استقلال استونی در سال 1918 ، بنایی برای خانه سازی پارلمان این جمهوری در محل ساختمان صومعه سابق دستور Teutonic بنا شد. مدت زمان دو سال برای تکمیل آن ، در سال 1922 به پایان رسید و توسط معماران Eugen Habermann و Herbert Johanson طراحی شد. اگرچه نمای بیرونی آن سنتی است ، اما داخلی به سبک اکسپرسیونیستی است و تنها ساختمان پارلمان اکسپرسیونیست جهان می باشد. در دوره های بعدی اتحاد جماهیر شوروی ، آلمان ، و شغل دوم اتحاد جماهیر شوروی (1940-1991) ریگیکوگو منحل شد. قلعه و ساختمان اما توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق SSR استونی در دومین اشغال اتحاد جماهیر شوروی مورد استفاده قرار گرفت.

منبع : ویکی پدیا

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک