بیابان کویری تکله مکان چین بیابان کویری تکله مکان چین

بیابان کویری تکله مکان چین

شرح

قدم زدن بر روی شن‌ های روان، خیره شدن به آسمان پر‌ ستاره و تماشای مناظر بکر و پوشش گیاهی ویژه، تجربیات نابی هستند که تنها با سفر به بیابان به دست می‌ آیند. یکی از جاهایی که می خواهیم از جاذبه های طبیعی کشور چین به شما معرفی کنیم، بیابان تکله مکان است.

بیابان‌ ها بخش اعظمی از جغرافیای کره‌ زمین را در بر گرفته‌ اند و به دلیل داشتن آب و هوای خاص، پوشش گیاهی و جانوری مخصوص به خود دارند. یکی از بکرترین بیابان های چین و جهان که یکی از بهترین جاذبه های طبیعی در این کشور است بیش از هزاران کیلومتر مربع وسعت دارد. بیابان تکله مکان چین آن قدر وسعت دارد که نام دومش، دریای مرگ است! در این بیابان، گیاه بسیار کم است و تا جایی که چشم کار می کند، شن های طلایی سطح زمین را پوشانده اند.

بیابان تکله مکان را از لحاظ بزرگی به عنوان هجدهمین بیابان جهان نیز معرفی می نمایند. در این بیابان شن ها روان هستند و پوشش گیاهی در آن نزدیک به صفر است. درباره ی نام این بیابان روایت جالبی وجود دارد. می گویند که به خاطر روند رو به رشد بیابان زایی و همچنین شن های روان در این منطقه، به آن ترک مکان نام داده بوده اند که در طول گذشت زمان به تلکه مکان تغییر نام داد. جالب است بدانید که دو مسیر بسیار مهم از جاده ی ابریشم از کناره های این بیابان می گذرد.

نتیجه ی کاووش های پژوهشگران می گوید که این مکان در گذشته دارای روستا و شهر بوده است و اقوامی از یونان، ایران و هند در این مکان یا سکونت داشته و یا رفت و آمد داشته اند. درباره ی این صحرا باید بگوییم که بیابان تکله مکان دومین صحرای رونده ی جهان است. این بیابان یکی از مرموزترین مقاصدی است که یک طبیعت گرد آن هم در یک مقصد خارجی می تواند انتخاب کند!

به هر حال شما اگر به این بیابان بروید، اولین نفری نیستید که آن را کشف کرده اید اما بدون شک این اولین باری است که در زندگی خود به این بیابان بزرگ پا گذاشته و آن را فتح کرده اید.

به علت کمبود شدید آب از تکله‌ مکان که 270 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد، با عنوان دریای مرگ نیز یاد می‌شود. این بیابان تا عمق بیش از 300 متر از ماسه تشکیل شده‌ است. پوشش گیاهی این منطقه بسیار اندک است و جمعیت ساکنان آن تنها شامل شکارچیان و جوامع اقلیت مسلمان می‌شود که به حاشیه‌ی بیابان نقل مکان کرده‌اند.

اگر با تور چین به این کشور سفر کردید به یاد داشته باشید که: می گویند که ارتفاع تپه شن های این بیابان در هنگام وزش باد به بیش از 900 متر می رسد. چندین بطری آب با خود ببرید. از ماشین های آفرود استفاده کنید. کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی را فراموش نکنید. بدون راهنما به این بیابان نروید. 

موقعیت هتل

کشور: چین

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک