کاخ هرداری و برج ساعت تبریز

کاخ شهرداری و برج ساعت تبریز

شرح

کاخ شهرداری یکی از بناهای تاریخی شهر تبریز و همچنین از بناهای فرهنگی این شهر محسوب می شود، کاخ شهرداری تبریز است. بنایی که به سبک آلمانی ها ساخته شده و همچنین در لیست آثار ملی ایران ثبت شده است.

معماری کاخ شهرداری و برج ساعت تبریز

این بنا از مهم ترین جاذبه های گردشگری تبریز هم محسوب می شود که هر ساله بازدید کننده های زیاد از آن دیدن می کنند. کاخ شهرداری تبریز یکی از بناهای شاخص دیدنی توریستی شهر تبریز است که به سبک معماری آلمانی ساخته شده است و به شکل عقابی است که بال های خود را باز کرده است. برج این بنا زنگی دارد که هر چند وقت یکبار به صدا در می آید. این بنا در قلب شهر تبریز و در میدان شهرداری که به آن میدان ساعت هم گفته می شود واقع شده است.  شهرداری تبریز در اوایل تأسیس با نام بلدیه شناخته می شد و نخستین شهردار آن یکی از دانش آموختگان دانشگاه سین سیر فرانسه به نام قاسم خان امیر بود.

اطلاعاتی که میتوان در مورد تاریخچه ی این بنا داد، باید گفت که در سال ۱۳۱۴ این بنا با نظارت مهندسان آلمانی در محل گورستانی متروکه شروع به ساخته شدن کرد و از آن زمان به بعد این بنا به عنوان نماد شهر تبریز شناخته می شود، بنایی قدیمی در خیابانی قدیمی که خود بنا هم به عنوان یکی از  قدیمی ترین آثار به ثبت ملی رسیده است.

کاخ شهردار تبریز بنایی U شکل از سنگ است و معماری آن دقیقا به سبک ساختمان های دوران جنگ جهانی دوم در کشور آلمان است. نمای بیرونی این بنا از سنگ و دیوارهای آن از آجر و آهک است. البته نمای قسمت شمالی و شرقی آن کاملا با نمای قسمت جنوبی و غربی آن متفاوت است در قسمت های شمال و شرق از سنگ استفاده شده است، این قسمت در معبرهای اصلی شهر است و در قسمت های جنوبی و غربی از ترکیب سنگ و آجر استفاده شده است. 

معروفیت بیشتر کاخ شهرداری تبریز به دلیل وجود برج ساعت چهار صفحه ای می باشد که دارای ارتفاع ۳۰٫۵ متر است. ساعت برج هر ۱۵ دقیقه یک بار صدای موزون زنگ هایش  نواخته می شود و گذر زمان را به گوش مردم تبریز می رساند مردم به این میدان «ساحات قاباغی» (جلوی ساعت) می‌گویند. نمای بیرونی برج ساعت تبریز از سنگ است و این برج با نمونه  معماری بناها و ساختمانهای  کشور آلمان مربوط به قبل از جنگ جهانی دوم پیروی می کند.

کاخ موزه شهرداری تبریز که در بخش جنوبی ساختمان قرار گرفته شامل یک فضای بزرگ و زیبا است که در  آن به صورت هنرمندانه محوطه سازی شده که در آن گل کاری و درخت کاری صورت پذیرفته است. اولین تاکسی و اولین ماشین آتشنشانی تبریز نیز در این فضا به چشم می خورد.

در سال ۱۳۸۶ کاخ شهرداری تبریز به عنوان اولین موزه شهر و شهرداری کشور بهره برداری شد. موزه ای که در آن تالارهای مختلفی مثل تالار دوربین های قدیمی، تالار دفاع مقدس، تالار فرش، تالار هنرهای معاصر و خط و خوشنویسی و چندین و چند تالار دیگر وجود دارد.که داخل هر کدام از این  تالارها هم شی های قدیمی ای نگه داری می شود و حالا این اشیا به معرض نمایش گذاشته شده اند.

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط