جشنواره پیاز سوییس

جشنواره پیاز سوئیس

شرح

جشنواره پیاز سوئیس، یکی از پرهیجان ترین جشن های سوئیس است. پیاز یکی از آن گیاهانی است که فواید و کاربردهای بسیاری دارد؛ چه در هنر آشپزی و چه در صنعت داروسازی و طب سنتی. اما بوی ناخوشایند و طعم تندش باعث می شود عده ای از آن دوری کنند. در عین حال عده ای هم هستند که به پیاز علاقه مندند و حاضرند صبح زود خود را به شهر برن (پایتخت سوئیس) برسانند تا در فضایی مملو از پیاز شرکت کنند و لذت ببرند.

حتی اگر از پیاز بدتان می آید، تماشای مجسمه ها و عروسک های پیازی در جشنواره شهر برن می تواند شما را به وجد آورده و باعث شود تا تجدید نظری در مورد این ماده خوراکی پر فایده بکنید. پس با ما باشید تا شما را به جشنواره پیاز سوئیس دعوت کنیم.

خرید تور ارمنستان بهار ۱۴۰۱ با بهترین قیمت

هر ساله در آخرین دوشنبه ماه نوامبر، فستیوالی در خیابان های شهر برن پایتخت کشور سوئیس برگزار می شود؛ فستیوالی که در نوع خود بی نظیر است. فستیوال پیاز امروزه به یکی از جاذبه های توریستی و کشاورزی این کشور تبدیل شده. در این روز بازار بزرگی با دکه های کوچک و متعدد در خیابان های شهر بر پا می شود و هزاران هزار کشاورز، خریدار و توریست از نقاط مختلف شهر را دور هم جمع می کند. کشاورزان و فروشندگان از صبح زود، پیش از طلوع آفتاب در بیش از 700 دکه تعیین شده در خیابان قرار می گیرند و ریسه هایی زیبا و بلند از پیاز و سیر و شاهکارهای هنری خود را به فروش می گذارند.

آخرین دوشنبه ماه نوامبر در شهر برن خاطره ای زیبا در ذهن اهالی این شهر و بازدیدکنندگان بر جای می گذارد. آدم بزرگ ها هم به اندازه کودکان و خردسالان از دیدن مجسمه ها و عروسک ها و کاردستی های پیازی به وجد می آیند. مجسمه ها و عروسک هایی که هر کدام یک دنیا خلاقیت و ظرافت را در خود جای داده اند. این سنت دیرینه به قرن 15 میلادی باز می گردد که در فصل پاییز، نمایشگاهی دو هفته ای برای فروش محصولات پاییزی در شهر برگزار می شد.

امروزه از آن نمایشگاه تنها جشنواره یکروزه پیاز باقی مانده که مردم سوئیس آن را با شکوه و زیبایی تمام جشن می گیرند. سالانه 50 تن پیاز در این جشنواره به فروش می رسد که بیشتر آنها پیازهایی هستند که با کمی شم هنری و خلاقیت به مجسمه ها و عروسک های زیبا تبدیل شده اند و هر کدام در نوع خود یک اثر هنری محسوب می شوند که نمی توان به راحتی از کنار آنها گذشت.

جشنواره پیاز سوئیس مختص کشاورزان تخمین زده می شود که بیش از 50 تن پیاز و سیرهایی که هنرمندانه به هم بافته شده اند از مناطق اطراف به شهر برن  آورده می شوند و راس ساعت  05:00 صبح می رسند. غرفه های خیابای صنایع دستی سفالی سنتی، غذاها و نوشیدنی های گرم می فروشند و خیابان پر از جوانان و کودکان هیجان زده می شود. جشنواره پیاز سوئیس از پنج صبح آغاز می شود و تا غروب آفتاب ادامه دارد؛ اما این زمان طولانی هم برای گشت و گذار در جشنواره کافی نیست؛ چرا که هر یک از دکه ها به تنهایی می تواند برای ساعت ها بازدیدکنندگان را سرگرم کند.

رزرو آنلاین هتل ارزان در ارمنستان

کودکان در جشنواره پیاز سوئیس بدون یک مجسمه پیازی به خانه نخواهند رفت. این مجسمه ها به قدری زیبا هستند که حتی خسیس ترین افراد هم وسوسه می شوند تا دستی در جیبشان کرده و یکی از آنها را خریداری کنند. بازدیدکنندگان پس از ساعت ها پیاده روی و لذت بردن از هنر فروشندگان و خرید چند کیلو پیاز می توانند با شرکت در کارناوال و نمایش های عروسکی و برنامه های جانبی جشنواره خستگی از تن بیرون کنند و کودکان هم با شرکت در جنگ کاغذ رنگی دسته کارناوال را همراهی کنند.

البته گاهی هم بزرگ ترها را می بینیم که با پرتاب کردن کاغذ رنگی ها به سمت یکدیگر، صدای خنده و شادی شان فضا را پر می کند. در جشنواره پیاز سوئیس لازم نیست به سنتان فکر کنید، کوچک و بزرگ کنار یکدیگر می توانند تفریح کنند و ساعات خوشی را داشته باشند و در آخر با یک عروسک پیازی به خانه برگردند تا با نگاه کردن به آن، خاطره یک روز خوب را برای همیشه در دفتر ذهنشان حک کنند.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک