معبد میمون

سوایامبونات یا معبد میمون در کاتماندو

شرح

معبد میمون یک معماری مذهبی باستانی در کشور نپال و در بالای تپه ای در دره کاتماندو ، در غرب شهر کاتماندو است. بیشتر نمادهای سوایامبونات از سنت Vajrayana در بودیسم Newar ناشی می شود. با این حال ، این مجموعه همچنین یک مکان مهم برای بوداییان بسیاری از مکاتب است. میمون های مقدس وجود دارند که در قسمت های شمال غربی معبد زندگی می کنند.  معبد میمون از قدیمی ترین اماکن مذهبی نپال است. با این حال گفته می شود که امپراتور آشوکا در قرن سوم پیش از میلاد از این مکان بازدید کرده و معبدی را بر روی تپه ساخته است که بعداً ویران شد. مانی که این معبد در ۲۰۰۰ سال قبل تأسیس شد، دره کاتماندو را یک دریاچه بزرگ پر کرده بود. بنا بر افسانه‌ای بودایی، یک نیلوفر بی‌نقص و کامل در مرکز دریاچه شروع به رشد کرد. وقتی بودا آب دریاچه را با یک ضربه شمشیر خالی کرد، این گل نیلوفر بر بلندای تپه رفته و به طرزی سحر انگیز تبدیل به یک استوپا شد. به همین علت نام آن را «سوایامبو» یا «خود ساخته» گذاشتند.

قدیمی‌ترین سندی که از وجود استوپای سوایامبونات صحبت کرده است، یک سنگ نوشته متعلق به قرن پنجم بوده ولی پژوهشگران اعتقاد دارند در این مکان از قرن اول میلادی یک زیارتگاه وجود داشته است. حتی قبل از آن نیز به نظر می‌رسد آئین‌هایی پرستشی بر روی تپه برگزار می‌شده. سوایامبونات یکی از قدیمی‌ترین معابد بودایی نپال بوده و حال و هوایی باستان آن هنوز هم به چشم می‌خورد. این امر به ویژه در زمانی که با پای پیاده همراه با زائرین به محوطه وارد شوید بیشتر لمس می‌شود.

اگرچه این محل بودایی محسوب می شود ، اما این مکان توسط بودایی ها و هندوها مورد احترام است. تعداد زیادی از پیروان سلطنت هندو معروف است که ادای احترام خود را به معبد انجام داده اند ، از جمله پراتاپ ملا ، پادشاه قدرتمند کاتماندو ، که مسئولیت ساخت پله های شرقی در قرن 17 را بر عهده دارد. این معبد در ماه مه 2010 کاملاً بازسازی شد ، اولین بازسازی عمده آن از سال 1921 و 15مین مورد آن در نزدیک به 1500 سال از زمان ساخت آنا ست. این گنبد با استفاده از 20 کیلوگرم طلا مجدداً طلاکاری شد. این نوسازی توسط مرکز مدیتیشن تبت نیینگما در کالیفرنیا تأمین شد و در ژوئن سال 2008 آغاز شد. استوپ شامل گنبدی در قسمت پایه است که در بالای آن یک سازه مکعبی قرار دارد که با چشم بودا در هر چهار جهت دیده می شود. در بالای هر چهار ضلع یک توران پنج ضلعی وجود دارد که مجسمه های حکاکی شده در آنها وجود دارد. در پشت و بالای تورانا سیزده لایه وجود دارد. بالاتر از همه ردیفها فضای کوچکی وجود دارد که بالای آن گجور وجود دارد. استوپ دارای مصنوعات زیادی در داخل آن است.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک