ییلاق سوباتان تالش

ییلاق سوباتان تالش

Subate summer work Talesh

شرح

ییلاق سوباتان تالش از سرسبزترین و زیباترین ییلاق های کشور ایران است که در ۲۲ کیلومتری شهر لیسار از توابع تالش و در ۳۶ کیلومتری شمال غرب تالش  قرار دارد. اطراف این ییلاق را طبیعتی زیبا و چشم نواز احاطه کرده است به طوری که در شرق آن جنگل های تالش، در غرب، ییلاق های اردبیل و در شمال، رودخانه لیسار قرار دارد. 

تعدادی از مردم شهر لیسار در فصل های بهار، تابستان و بخشی از پاییز در این ییلاق زیبا می کنند. چشمه های گوارا و خنک، هوای پاک و مطبوع، چمنزارها و جنگل های انبوه این منطقه آن را به یکی از بهترین مکان ها برای گذراندن تابستان گرم تبدیل کرده است.

دلیل نام گذاری ییلاق سوباتان تالش چیست؟

با کشف گورهای چندین هزار ساله در این محل مشخص شده که تاریخ و تمدن آن بسیار کهن است. برای دلیل این که چرا نام این محل را سوباتان گذاشته اند دو نظریه مختلف وجود دارد، یکی اینکه معنی سوباتان در زبان ترکی محل فرو ریختن آب است که از سو به معنی آب و باتان به معنی فرو رفتن تشکیل شده است. چون باران ها در این ییلاق در حفره ای فرو می روند به همین دلیل اسم آن را سوباتان گذاشتند.

اما نظریه ای دیگر این است که سو به معنی گلپر و وتون به معنی روییدن است  و چون در سراسر قسمت های مختلف این ییلاق گلپر رشد می کند به همین دلیل نام آن را سوباتان گذاشته اند. دمای اکثر شهرهای گیلان معمولا به زیر صفر نمی رود اما این ییلاق که در ارتفاعات ۱۹۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد با وزش بادهایی که از سمت شمال می وزند در تابستان هم خنک است.

زمستان های سرد منطقه تالش باعث می شود که ساکنان دامدار آن در اواخر پاییز از این محل کوچ و به دامنه های البرز و کناره های دریای خزر بروند. ویژگی های منحصر بفرد این ییلاق گردشگران زیادی را در فصل تابستان به این محل می کشاند، برای اسکان گردشگران هیچ هتل رسمی ای وجود ندارد و گردشگران در خانه های ساکنان می مانند.

ییلاق سوباتان تالش بسیار سنتی است، در داخل آن گاز وجود ندارد و برای تامین برق به جای دکل برق از موتورهای برق استفاده می شود. ساکنان دامدار و عشایر آن در چادر و خانه های کاهگلی زندگی می کنند و تعدادی از آن ها به شغل مغازه داری روی آورده اند تا مایحتاج ساکنان و گردشگران را فراهم کنند. 

جاذبه های دیدنی ییلاق سوباتان تالش

دیدنی های این منطقه شامل چشمه باتمان بلاق، منطقه باستانی غار گنجخانه، آبشار ورزان، دریاچه نئور، آبشار ماهار، گودال های سنگی، دشت گل های شقایق، دره های سرسبز و زیبا، موزه مردم شناسی عشایر، بازارچه سنتی سوباتان، پارک طبیعی و جنگلی آلچالق، زمین اسب دوانی و … می باشد. تورهای زیادی در ایران برای بردن علاقمندان به این محل وجود دارد که می توانید با آن ها خود را به این منطقه بکر ایران برسانید و از طبیعت و چشم اندازهای اطراف آن لذت ببرید.

امکانات سوباتان :

این ییلاق یکی از ییلاق های تورسیتی تالش می باشد و دارای امکانات بسیار خوب و قابل قبولی می باشد. اگر قصد سفر کردن به ییلاق سوباتان را دارید اصلا  استرس این را نداشته باشید که این ییلاق هیچ امکاناتی ندارد و ممکن است برای شما دردسر ساز بشود.

از امکانات ییلاق سوباتان تالش می توان به موارد زیر اشاره کرد

۱- سوباتان دارای بازارچه بسیار بزرگی است که انواع صنایع دستی سوباتان و غذاها در عرضه می شود. در این بازارچه قصابی هایی وجود دارد که با استفاده از گوشت تازه کباب درست می کنند و شما می توانید لذت خوردن غذا با گوشت تازه را تجربه کنید.

۲- سوباتان دارای آب آشامیدنی می باشد که بصورت لوله کشی این آب در اختیار اهالی و مسافران قرار گرفته است.

۳- این ییلاق دارای دکل مخابراتی تقویت کننده خطوط مخابرات می باشد.

۴- زمین بازی برای انجام ورزش های گروهی و سوار کاری از تفریحات سوباتان می باشند.

۵- این ییلاق دارای چند مسافرخونه می باشد که شما می توانید در آنها اقامت کنید البته یک مسافرخونه مدرن هم قرار است به زودی در سوباتان افتتاح شود

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک