کلیسای گریگوری استفان همدان

کلیسای گریگوری استفان همدان

شرح

کلیسای گریگوری استفان همدان | Stephen Gregory Church in Hamadan

شهر همدان یكی از مهم ترین شهرهایی است كه سالیان سال محل زندگی مسیحیان بوده و جالب‌ تر از همه اینكه همدان تنها شهری است كه به دلیل جمعیت زیاد مسیحیان دارای 5 كلیساست و در هیچ یك از شهرهای ایران این تعداد كلیسا وجود ندارد.

5 كلیسای موجود در شهر همدان شامل: كلیسای ارامنه، گریگور، آنجلی، پروتستان و كاتولیك می باشد. از این تعداد در حال حاضر 2 كلیسای ارامنه و گریگور از جمله كلیساهایی هستند كه پس از مرمت مورد بازدید علاقه‌ مندان قرار گرفته‌ اند و دو كلیسایی كه در محوطه سریخچال قرار دارند، بدون استفاده هستند و درهایشان بسته است و تنها كلیسایی كه در همدان مراسم مذهبی مسیحیان همدانی در آنجا برپا می‌ شود؛ كلیسای كاتولیك است كه در میدان آرامگاه بوعلی قرار گرفته است. کلیسای گریگوری استپان یا کلیسای گریگوری استفان متعلق به مذهب پروتستان است. این کلیسا در قسمت شرقی تپه هگمتانه در محله ی قدیم ارامنه قرار دارد.

قدمت این کلیسا بیش از 335 سال می باشد و در سال 1676 میلادی، توسط جمعی از ارامنه اصفهان و نیز مهاجران و تجار ارمنی روسیه که در همدان ساکن بودند و همزمان با سلطنت شاه سلیمان صفوی، ساخته شده است. این کلیسا در سال 1932 میلادی (1311 خورشیدی) بازسازی و مرمت شد.

این کلیسا دارای پلان مستطیل شكل به ابعاد 13 در 21 متر می باشد. ورودی کلیسای گریگوری شامل چهار ستون مدور سنگی به ارتفاع 4 متر می باشد که با قوس‌ های جناغی به یکدیگر متصل شده اند. نمای کلیسا آجر و خشتی است و دارای طاق‌ نماهایی با قوس هلالی برای تزئین می باشد. طاق و قوس‌ های نما به سبك طاق رومی ایجاد شده است. برج ناقوس این کلیسا با بهره‌گیری از سبک گنبدهای رک بنا شده‌ است که از سطح زمین 5/2 متر ارتفاع دارد. اطراف محراب کلیسا نیز به وسیله گچ پوشیده شده بود که در حال حاضر از آن لایه‌ برداری شده‌. این كلیسا شامل یك سالن اصلی و یک كتابخانه است. نور مورد نیاز از طریق 12 پنجره مشبك با قوس جناغی كه به طور قرینه در بدنه دیوارهای شمالی و جنوبی و 2 پنجره كه در ضلع غربی تعبیه گشته تامین می گردد. از جمله شخصیت‌ های برجسته مذهبی آرمیده در این كلیسا می توان به عالی جناب دریزنیك وارتاپت كاركسیان نایب خلیفه ارامنه جلفای اصفهان و رهبر دینی ارامنه همدان و اراك و كشیش در خاچاطور و چند شخصیت مهم دیگر اشاره كرد. از آثار برجسته دیگر می‌ توان به حوضچه سنگی غسل تعمید با كتیبه سنگی مربوط در منتهی‌ الیه دیوار شمالی كلیسا اشاره كرد. كلیسای ارامنه گریگوری از جمله نمونه‌ های شاخص از گذشته تاریخی و مذهبی شهر همدان است و جزو آثار تاریخی منحصر به فرد اقلیت‌ های مذهبی در استان همدان است.

موقعیت هتل

کشور: ایران | Iran
شهر: همدان

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک