کلیسای جامع استاوانگر

کلیسای جامع استاوانگر

شرح

کلیسای جامع استاوانگر کلیسایی زیبا به سبک گوتیک در شهر استاوانگر نروژ است که در میان کلیساهایی سنگی تمامی دنیا از همه مهم‌تر و البته زیباتر می‌باشد. این کلیسا که قدیمی‌ترین کلیسای نروژ و صندلی کرسی اسقف اعظم استاوانگر است در مرکز این شهر واقع شده است. 

گفته می‌شود ساحت و ساز این کلیسا به سبک رومانسکی توسط اسقف (بیشاب) رینالد که احتمالا از وینچستر به این منطقه آمده بوده و در حدود سال 1100 و اوایل قرن دوازدهم میلادی شروع شده بوده است. ساخت کلیسا پنجاه سال به طول انجامیده و در سال 1150 به اتمام رسیده است. با این وجود تاسیس شهر تاسیس شهر استاوانگر به سال 1125 برمی‌گردد. این کلیسای جامع به سنت سویتون، اولین اسقف وینچستر و همچنین حامیان کلیسای جامع وینچستر اختصاص یافته بوده است. 

این کلیسا در ابتدا کرسی اسقف استاوانگر و کلیسای کاتولیک رومی تا زمان اصلاحات پروتستانی بود. در سال 1272 و در آتش‌سوزی مهیب شهر استاوانگر این کلیسا نیز متحمل خسارات شدیدی شد. با این وجود در زمان اسقف (بیشاب) آرن که از سال 1276 تا 1303 مقام اسقفی استاوانگر را بر عهده داشت، این کلیسا دوباره بازسازی و تعمیر شد اما این بار کلیسای جامع رومانسکی به سبک معماری گوتیک پیشرفت نمود. 

در سال 1682 پادشاه کریستین پنجم تصمیم گرفت تا صندلی اسقف اعظم استاوانگر را به کلیسای جامع کریستینسان منتقل نماید. با این‌حال در هشتادمین سالگرد تاسیس شهر استاوانگر و در سال 1925 پادشاه هاکون هفتم، جیکوب کریستین پترسون Jacob Christian Petersen را به عنوان اولین اسقف اعظم استاوانگر بعد از حدود 250 سال منصوب نمود. 

این کلیسا در دهه 1860 و در اوایل قرن نوزدهم میلادی به طور کامل دوباره مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و همین امر موجب تغییر کلی نمای بیرونی و داخلی کلیسا شد. به دیوارهای سنگی، گچ زده شده بود و بنا قسمت اعظم ظاهر قرون وسطایی خود را از دست داد. آخرین مرمت کلیسا در سال 1999 انجام شد. در بسیاری از دیوار نگاره‌های زیبای کلیسا می‌توان هنرنمایی هنرمند معروف اسکاتلندی یعنی اندرو لارنسون اسمیت را دید که وی نیز به همین دلیل و به خاطر آثارش در این کلیسا بسیار مشهور است. 

ویژگی‌های داخلی قابل توجه شامل منبر کاملا حکاکی شده باروک (۱۶۵۸)، یک فونت سنگی از دوره گوتیک و پنجره‌های رنگ آمیزی شده است که مناظر دوره عهد جدید را به تصویر می‌کشد. همچنین در ورودی مقدس کلیسا می‌توان مجسمه‌هایی از پادشاه مگنوس ششم، پادشاه اریک دوم و پادشاه هاکون پنجم را مشاهده نمود. قلم تعمید کلیسا به سال 1300 و صندلی اسقف آم متعلق به سال 1925 است. 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک