مامایف

تندیس مامایف

شرح

تندیس مامایف یا ندای سرزمین مادری یکی از مجسمه های مشهور در مامایوکورگان (Mamayev Kurgan) در ولگوگراد (Volgograd) روسیه بوده که برای یادبود نبرد استالینگراد ساخته شده است. این تندیس، زنی را به تصویر می کشد که در یک دست، شمشیر دارد و آماده دفاع از میهن است و در دست دیگرش، باز و آزاده، دشمنان را به انتظار می کشد تا با آنان مبارزه کند. شاید برای شما این سوال پیش آمده است که چرا در استالینگراد، نماد نبرد خونین و حماسه ساز روس ها بر ارتش نازی، مجسمه ای با هویت یک زن، به تصویر کشیده شده و چرا نماد یک سرباز روس را شاهد نیستیم.

هنگامی که این بنای یادبود در سال ۱۹۶۷ ساخته شد به عنوان بلندترین مجسمه جهان شناخته می شده است. ارتفاع آن از پایه تا نوک شمشیر ۸۵ متر می باشد. خود مجسمه ۵۲ متر و شمشیر آن ۳۳ متر می باشد.

دویست پله از پایین ترین نقطه تا بنای یادبود وجود داشته که به عنوان نمادی از ۲۰۰ روز نبرز استالینگراد در نظر گرفته می شود. این مجسمه در حال حاضر به دلیل تغییرات سطوح آب های زیرزمینی مقداری منحرف شده است.

می توان این گونه برداشت که انتخاب یک زن، آن هم با چهره ای غیر معروف و غیر شناخته شده برای جامعه روسیه به این معناست که در دفاع از میهن، همه روس ها با هم اتحاد دارند و همه اقشار، از زن و مرد و پیر و جوان که نظامی نیستند، برای مقابله با بیگانگان آماده هستند.

استفاده از یک زن غیر نظامی، که نماد خشونت و جنگ طلبی نیست، می تواند علاوه بر برآورده کردن این موضوعات، مصداق صلح طلبی هم به شمار آید. سالانه حدود ۲ میلیون گردشگر در روسیه برای بازدید از این بنای عظیم، به استالینگراد می آیند تا هم از مجسمه دیدن کنند و هم در پارک بزرگی که در ان جا قرار دارد، نمایی زیبا از استالینگراد را تماشا کنند.

تندیس مامایف در کنار مجسمه آزادی که فرانسوی ها تقدیم ایالات متحده کردند، اکنون در فهرست غول پیکرترین و بزرگ ترین مجسمه های سنگی جهان شناخته می شود و این مجسمه را باید بزرگ ترین تندیس زن در جهان خطاب کرد.

این مجسمه، حدود پنجاه و دو متر ارتفاع دارد و از کف تا نوک شمشیر، هشتاد و دو متر ارتفاع خواهد داشت. طول شمشیری که این خانم در دستش دارد. سی متر بوده و در ساخت این تندیس، از بتن و در ساخت شمشیر، از فولاد ضد آب استفاده شده است.

قریب به هشت هزار تن بتن در ساخت این تندیس غول پیکر استفاده شد و به همین خاطر. تندیس مام میهن، از سنگین وزن ترین مجسمه های جهان به شمار می رود که اخیرا ساخته شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

این تندیس، همچون نماد مسیح در ریو دوژانیروی برزیل، بر روی تپه ای سبز رنگ قرار گرفته که چشم انداز زیبایی را به تصویر می کشد.

۲۵ سال پس از پایان جنگ استالینگراد، روس ها که همچنان خاطره تلخ آن دوران در ذهنشان بود، تصمیم گرفتند تا یادبود آن مقاومت تاریخی را با ساخت نمادی، گرامی بدارند. در اکتبر سال ۱۹۶۷ میلادی، ساخت تندیس آغاز شد.

کار طراحی این تندیس را فردی به نام YEVEGENY VIKTOROVICH VUCHETICH که هنرمند و مجسمه ساز معروف شوروی سابق بود انجام داد. در سال ۱۹۷۰ میلادی، جایزه لنین را بدست آورد و در دهه پنجاه میلادی، به عنوان هنرمندی مردمی شناخته می شد. طرح این مجسمه توسط N V NIKITIN ساخته شد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط