قله آدم در سریلانکا

قله آدم در سریلانکا

شرح

قله آدم یک کوه مخروطی با ارتفاع 2،243 متر است که در مرکز سریلانکا واقع شده است. این مکان به “ردپای مقدس” مشهور است ، سنگی به طول 1.8 متر در نزدیکی قله ، که در سنت بودایی به عنوان ردپای بودا ، در سنت هندو از آن استفاده می شود. این کوه در قسمت جنوبی ارتفاعات مرکزی در منطقه راتناپورا و منطقه نوورا الیا واقع در استان Sabaragamuwa و استان مرکزی واقع شده است و در حدود 40 کیلومتری شمال شرقی شهر راتناپورا و 32 کیلومتری جنوب غربی شهر Hatton واقع شده است. منطقه اطراف آن عمدتا تپه های جنگلی است و کوهی با اندازه قابل مقایسه در این نزدیکی نیست. منطقه در امتداد کوه یک ذخیره حیات وحش است که دارای گونه های زیادی است که از فیل ها تا پلنگ ها و از جمله بسیاری از گونه های بومی موجود در آن متفاوت است.قله آدم به عنوان یک آبشار مهم است.

دسترسی به کوه با 6 مسیر پیاده روی امکان پذیر است.این مسیرهای پیاده با اتوبوس به شهرهای بزرگ یا شهر مرتبط می شوند و میزان استفاده محبوب آنها را به خود اختصاص می دهد. مسیرهای موریوات ، موکوهات و مالمبودا به سختی مورد استفاده قرار می گیرند ، اما از جاده های Palabaddala در وسط راه صعود عبور می کنند. مسیری معمول که بیشتر زائران طی می کنند صعود از طریق هاتون و نزول از طریق رانتاپورا است. اگرچه پیست هاتون از تندترین راههاست ، اما تقریباً از پنج کیلومتر کوتاهتر از سایر مسیرهای دیگر است. با رسیدن به یکی از گره های آغازین Palabadalla ، Nallathanni یا Erathna ، بقیه صعود با پله های کوهستانی جنگلی در پله های ساخته شده در آن انجام می شود. قسمت بیشتر مسیر منتهی از پایه تا قله شامل هزاران پله ساخته شده در سیمان یا سنگهای خشن است.

مسیرهای پیاده روی با نور الکتریکی روشن می شوند و صعود شبانه را حتی در صورت همراهی با کودکان امکان پذیر و ایمن می سازند. ایستگاه های متوقف شده و مغازه های کنار مسیر در مسیرهای پیاده روی ، باعث طراوت و تجهیزات می شوند. در حالی که بسیاری از بناهای باستانی در کوه وجود دارد ، یک پاگودای صلح مهم واقع شده است که در نیمه راه قرار دارد و توسط Nipponzan Myohoji در سال 1978 ساخته شده است. به دلیل اهمیت آن برای افراد مختلفی که در این کشور سکونت دارند ، از این کوه به نامهای مختلفی یاد می شود.

Sri Pada که اغلب مورد استفاده قرار می گیرد از زبان سانسکریت است که توسط مردم Sinhalese در یک زمینه مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد. این نام در پولی نیز معنی دارد و ممکن است تقریباً به عنوان “پای مقدس” ترجمه شود. این اشاره به نشانه ای از شکل پا در قله دارد که اعتقاد بر این است که بودایی ها از بودا هستند. روایات مسیحی و اسلامی ادعا می کنند که این پای آدم است ، هنگامی که برای اولین بار پا به زمین گذاشت ، پس از آنکه از بهشت ​​بیرون ریخت ، نام آن را “قله آدم” گذاشت. سنت هندو از این پا به عنوان رد پا یاد می کند.

بازرگان ایتالیایی مارکو پولو در سفرهای خود در سال 1298 میلادی خاطرنشان كرد كه قله آدم محل مهمی برای زیارت بود. جان دیوی ، برادر شیمیدان برجسته سر همفری دیوی ، در سال 1817 از قله بازدید کرد. وی مشاهده یک چاپ بزرگ روی سنگ حک شده در سنگ را نشان داد و با یک حاشیه برنجی تزئین شده و با سنگهای قیمتی تزئین شده بود. توسط بودائیان ، هندوها ، برخی مسلمانان و مسیحیان به عنوان یک مکان مقدس مورد احترام است. این ویژگی های خاصی دارد که باعث ایستادگی و توجه آن می شود ، از جمله مشخصات غالب و برجسته آن ، و تخته سنگی که در اوج قرار دارد دارای یک تورفتگی است که شبیه یک پا است. این یک مکان زیارتی مهم است ، به خصوص برای بودائیان. زائران پیاده روی در کوه ، در پی انواع مسیرهای دشوار و هزاران پله. سفر حداقل چند ساعت طول می کشد.

این کوه اغلب از دسامبر تا ماه مه بازدید دارد. طی ماه های دیگر صعود کوه به دلیل باران بسیار شدید ، وزش باد شدید و غبار غلیظ کار سختی است. فصل اوج زیارت در ماه آوریل است و هدف این است که در هنگام طلوع آفتاب در بالای کوه قرار بگیرید ، وقتی شکل متمایز کوه سایه مثلثی را بر روی دشت اطراف می اندازد و با طلوع خورشید به سرعت حرکت به سمت پایین مشاهده می شود. برای بوداییان ، نشانه پا پای چپ بودا است که هنگام بازدید بودا از سریلانکا ، به عنوان نمادی برای پرستش به دعوت خدای بودایی سامان ، به جا مانده است.

منبع : ویکی پدیا

 

 

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک