تپه گنجشک های مسکو

آشنایی با تپه گنجشک های مسکو

شرح

تپه گنجشک ها

تپه گنجشک ها ،  تپه وارابیف یا بام مسکو یکی از اصلی‌ترین دیدنی‌های مسکو به شمار رفته و در جنوب غربی این شهر قرار دارد. این تپه در قسمت راست رودخانه مسکوا و  85 متر از سطح دریاها بالاتر  قرار گرفته است بنابراین بی جهت نیست که آنرا بام مسکو می نامند.تپه گنجشک ها بخشی جدا نشدنی از گذشته، حال و آینده پایتخت روسیه است. زمانی تاتارها، مغول‌ها، لهستانی‌ها و ارتش کریمه بر بلندای آن ایستاده و به دنبال راهی برای فتح این شهر بزرگ و غنی می‌گشتند. نام این تپه (vorobyovy-gory) را از دهکده‌ای گرفتند که در ایام قدیم در آن حوالی وجود داشت.

ساخت و ساز در طراف تپه

بنا بر اسناد تاریخی، در قرن ۱۷ صومعه «آندرفسکی» (Andreevsky) در اینجا بنا گردید. در قرن ۱۸ یک کارخانه ساخت آجر و شیشه نیز در دامنه‌های تپه شروع به کار کردند. ساخت و ساز انبوه در تپه گنجشک  ها در قرن ۱۹ آغاز شد.این روند به خاطر توسعه و بازسازی کل شهر شکل گرفت که بعد از آتش سوزی بزرگ سال ۱۸۱۲ حین حمله ناپلئون انجام شد. کلیسای جامع «مسیح ناجی» را هم در این زمان ساختند. در اواخر قرن ۱۹ بعد از لوله‌کشی شهر، برخی مردم شروع به ساخت کلبه‌هایی در حومه تپه گنجشک کردند.

قرن بیستم برای مسکو دوران طلایی تغییرات بزرگ بود. در سال ۱۹۲۴ تپه گنجشک ها به طور غیر رسمی برای گرامیداشت رهبر بزرگ انقلاب اکتبر به نام «تپه لنین» تغییر اسم داد.

ساخت دانشگاه مسکو بر روی این تپه

در نیمه دوم قرن ۲۰ دانشگاه بسیار معروف مسکو (MSU) بر روی این تپه ساخته شد. این بنا در زمان خود بلندترین ساختمان اروپا به شمار می‌رفت.

روبه‌روی دانشگاه، یک سکو ساختند که از روی آن می‌توان مناظر زیبای شهر مسکو را تماشا کرد. در سال ۱۹۵۳ سکوی پرش بلند اسکی را در این مکان برپا کرده و کمی بعد خط مترو نیز به اینجا کشیده شد. این دهکده کم کم تبدیل به یک عمارت و سپس به اقامتگاه تابستانی تزارها شد. الکساندر اول قصد ساخت یک کلیسای جامع بزرگ و باشکوه را در اینجا داشت که متأسفانه هرگز آن را عملی نکرد.

امروزه تپه گنجشک ها یک منطقه کاملاً سبز و زیبا به شمار می‌رود که از کرانه شیب دار رودخانه تا شمال کشیده می‌شود. بیشترین ارتفاع تپه ۲۲۰ متر است.شهرداری مسکو برای جلوگیری از ریزش تپه اقدام به کاشت درخت بر روی دامنه‌های آن کرد.در اینجا یک پارک جنگلی بزرگ و دیدنی، حوضچه‌های متعدد، مسیرهای دوچرخه سواری و پیست اسکی وجود دارد و در محیط طبیعی و زیبای آن می‌توانید پرندگان و جانوران متعددی را تماشا کنید.

موقعیت هتل

شهر: مسکو

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط