حرم شمس الدین سبزواری

حرم شمس الدین سبزواری در مولتان

شرح

حرم شمس الدین سبزواری در مولتان

حرم  شمس الدین سبزواری در شهر مولتان پاکستان واقع شده است. شمس الدین سبزواری در اوایل سال 1200 وارد مولتان شد. در پاکستان مدرن ، یک دراگ را تأسیس کرد و اسلام را به مردم محلی موعظه کرد. شمس الدین سبزواری به دلیل اشعار و روایات محلی به عنوان مقدس شناخته می شود. شمس الدین سبزواری در سال 1276 درگذشت و مقبره وی در مولتان واقع شده است. شمس الدین سبزواری در ژوئن هر سال برگزار می شود. در جنوب آسیا با تبلیغ اسلام پس از رحلت محمد شروع شد و سند برای اولین بار اسلام را دریافت کرد. تقریباً در همین زمان ، پیروان و خردمندان خاندان محمد به نمایندگی از علی و ائمه اطرافیانش اقدام به تبلیغ و تبدیل کردند .شمس سبزواری نیز در بین داعش معروف اسماعیلی جایگاه برجسته ای را اشغال می کند. وی توسط بیست و نهمین امام اسماعیلی به نام کاسیم شاه اعزام شد تا ایمان اسماعیلی نزاری را در آسیای جنوبی موعظه کند. پیر شمس فعالیتهای مأموریت خود را در همه مناطق شمال غربی و غربی جنوب آسیا انجام داد و در متن كتاب ودایی در مقابل القرآن ، ایده ضرورت راهنمایی زنده را در ذهن غیر خود احیا كرد.

در نور مبین آمده است که پیر شمس در سبزوار در ایران به دنیا آمد و در آنجا کودکی و نوجوانی خود را در پیگیری تحصیلات گذراند. احتمالاً در دهه بیست سالگی وی زیر نظر پدر خود پیر صلاح الدین در سبزواری مشغول به کار بود و شاید در اوایل دهه سی سالگی پدرش را جانشین کرد و به داعوا بدکشان و شمال هند واگذار شد. انجام فعالیتهای مبلغین خود با بوی و زرق و برق زیاد ، فعالیت های وی از بدخشان ، از طریق کشمیر و از پنجاب ، سند تا گجرات با مولتان به عنوان مقر اصلی خود انجام می گرفت. در حالی که او بخش بهتری از سالهای بعد خود را در اطراف مولتان گذراند ، در آنجا استراحت کرد ، از این رو وی به عنوان پیر شمس سبزواری مولتانی نیز مشهور است.

آرامگاه شمس الدین سبزواری مولتانی بن پیر سید صلاح الدین در حدود نیمی از مایل به سمت شرق سایت Multan Fort واقع شده است ، در ساحل بلند تختخواب قدیمی رودخانه راوی در نزدیکی باغ عام-خس در سال 1200 متولد شد.و این حرم توسط نوه وی در سال 1330 ساخته شده است. مقبره مربع مربع است و 30 فوت ارتفاع دارد که توسط یک گنبد نیمکره تسخیر شده است. با کاشی های زینتی تزئینی تزئین شده است.

منبع : ویکی پدیا

 

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک