آبشارهای هفت قلو پلیه ایلام آبشارهای هفت قلو پلیه ایلام

آبشارهای هفت قلو پلیه ایلام

شرح

آبشارهای هفت قلو پلیه در استان ایلام در غرب ایران و منطقه ای کرد نشین است. این استان زیبا جزو مقصدهای محبوبی به حساب می آید که هم جاذبه های مختلف طبیعی و هم فرهنگی دارد.  ایلام یک استان کوهستانی با طبیعتی بکر از مناطق زیبای کشورمان است که به دلیل وجود جاذبه‌های متنوع طبیعی و گردشگری به عروس زاگرس شهرت یافته است.

استان ایلام از آن دست استانهایی است که کمتر کسی اسم آن را برای مسافرت شنیده است و مناظر طبیعی آن را دیده است اما این استان با آب و هوای کوهستانی و نیمه گرم، طبیعت، شهرها و مکان‌های دیدنی بسیاری دارد که در بسیاری از موارد از چشم گردشگران غیرحرفه‌ای پنهان می‌ماند.

موقعیت جغرافیایی آبشارهای هفت قلو پلیه

آبشار هفت قلوی پلیه در 40 کیلومتری شهر ایلام و در روستایی زیبا به نام ایوان واقع شده است. ایوان روستایی بسیار زیبا با جاذبه های گردشگری زیادی است. کوه های بانجول، مانشت و شیره زول که از کوه های رشته کوه زاگرس هستند در این روستا قرار دارند.

جاذبه های گمنام ایلام

آبشار هفت قلوی پلیه جاذبه ای گمنام از ایوان می باشد که حتی خیلی از مردم ایلامی از وجود این آبشار بی خبرند. به همین دلیل این مکان، برای کسانی که به دنبال آرامش هستند بسیار مناسب است. این آبشار شامل هفت آبشار کوتاه و کوچک می باشد به همین دلیل نام آن را هفت قلو گذاشتند. این آبشارها همگی دارای 25 متر عرض و 7 تا 9 عدد مجرای ریزش آب می باشند و از رودخانه ای به نام کنگیر سرچشمه می گیرند.

آب و هوای آبشارهای هفت قلو پلیه

آبشار پلیه ( آبشار هفت قلوی پلیه ) یک آبشار زیبا در روستای ایوان است که در نزدیکی شهر ایلام قرار دارد. روستای ایوان با آبشار پلیه و آب‌ و هوای خوب و مناطق دیدنی اطرافش از دیدنی های ایلام محسوب می‌شود که هنوز کامل بین گردشگران به صورت ناشناخته باقی مانده است.

جاذبه های گردشگری آبشارهای هفت قلو پلیه در شهر ایوان

علاوه بر گیاهان و گلها در شهر ایوان رودخانه، چشمه و آبشارهای زیبایی هم وجود دارد که هر کدامشان باعث به وجود آمدن جذابیت منحصر به فردی در روستای ایوان شده اند. این آبشار به دلیل اینکه دارای هفت مجرا برای سرازیر شدن آب دارد به آن آبشار هفت قلو پلیه هم می‌گویند. هر کدام از این هفت آبشار تنین و صدای مخصوص به خود را دارند که باعث ایجاد آرامش برای ذهن افراد می‌شود و به همین دلیل با شناخته‌تر شدن توسط گردشگران، هر ساله افراد بیشتری را نسبت به گذشته به سوی خود می‌کشد.

اطراف آبشار پلیه را گیاهان سرسبز، جنگل‌های بلوط، بادام کوهی، زالزالک و گل‌ها و گیاهان دارویی پوشش می‌دهد. همچنین آبشارهای زیبای دیگر به همراه رودخانه و چشمه‌های جوشان هم در کنار آن قرار دارند. اگر تمایل دارید به شهر ایلام سفر کنید و به دیدن آبشار پلیه بروید، فصل بهار را انتخاب کنید.

در بهار پوشش گیاهی روستای ایوان بسیار سبز و زیباست و ترکیب سرسبزی فضا با طنین آب آبشار مکمل یک دیگر می‌شوند. رودخانه کنگیر یکی از رودهایی‌ست که از آبشار پلیه سرچشمه می‌گیرد. البته رودخانه‌های دیگری نیز از این آبشار پلیه سرچشمه می‌گیرند که در دامن طبیعت اطراف آن رها می‌شوند. اگر قصد سفر به ایلام را داشتید، منطقه خوش آب و هوای ایوان را فراموش نکنید.

موقعیت هتل

شهر: ایلام

دیدنی‌های نزدیک