موزه سرگئی پاراجانف ارمنستان

موزه سرگئی پاراجانف ارمنستان

شرح

پایتخت کشور ارمنستان و شهر محبوب ارمنیان جهان شهر زیبای و دیدنی  ایروان  است که در کنار رود هرازدان و در دامنه‌ی کوه آرارات قرار گرفته است. این شهر زیبای و تاریخی مرکز اداری، فرهنگی و صنعتی کشور ارمنستان محسوب می شود. یکی از جاذبه های دیدنی و تاریخی این شهر، موزه سرگئی پاراجانف ارمنستان است. این موزه زیبا را می توان یکی از مهمترین موزه های شهر ایروان دانست چرا که این موزه دنیای متفاوتی با تمام موزه های جهان دارد، به همین علت است که به شدت تمام علاقمندان و بازدیدکنددگان خود را تحت تاثیر قرار می دهد و به فکری عمیق فرو می برد.

موزه سرگئی پاراجانف، دنیایی پرشده از کولاژها، طراحی ها، عکس ها و اسمبلاژهای کار یک فیلم ساز تجربی که در واقع عمده محبوبیتش را مدیون فیلم سایات نووا یا رنگ انار می باشد. این موزه جذاب هنری در داخل یک خانه چوبی قرن نوزدهمی پناه گرفته و از مجموعه ای شگرف که به بهترین نحو ممکن استعداد بی بدیل، انسانیت و شوخ طبعی بی نظیر پاراجانف را به تصویر می کشد، حفاظت می نماید. علاوه بر این می توان از آن به عنوان گواهی برای نمایش دشواری های موجود در سر راه هنرمندان، فیلم سازان و نویسندگان در دوران سلطه حکومت شوری نام برد.

خرید بلیط هواپیما ایروان به تهران با بهترین قیمت

تاریخچه موزه سرگئی پاراجانف ارمنستان

موزه سرگئی پاراجانف، این کارگردان شهیر روسی – ارمنی در سال 1988 توسط دولتمردان جمهوری ارمنستان افتتاح گردید و دو ساختمان در پایتخت ارمنستان، شهر ایروان در مرکز مردم نگاری دزورگیا را به خود اختصاص داد. ساختمان اول به موزه و ساختمان دوم به منزل پاراجانف تعلق داشت.

ساختار ساختمان موزه در پی بروز زلزله ای که در سال 1988 اتفاق افتاد به تعویق افتاد تا جائیکه خود موزه در سال 1991 یک سال بعد از مرگ پاراجانف به تنهایی افتتاح گردید و استاد پاراجانف هیچگاه فرصت زندگی در خانه موزه ای جدیدش را نیافت.

تور ارزان و لحظه آخری ایروان

سرگئی پاراجانف ارمنستانی که بود؟

سرگئی پاراجانف ارمنستانی گارگردان، فیلمساز و نویسنده معروفی ارمنی بود که با ساخت فیلم های خود شاهکارهای هنری را در حوزه سینما و هنرخلق کرده است، به همین دلیل جوایز و لوح تقدیر جهانی زیادی دریافت کرده بود. از فیلم‌های مشهور او میتوان : فیلم های سایه‌های اجداد فراموش شده، رنگ انار یا سایات نووا، افسانه قلعه سورام و عاشق غریب نام بر. آنچه که پاراجانف به هنرسینمای جهان ارائه کرد اولین و بهترین فیلم‌های شاعرانه‌ای بود. سرگئی پاراجانف را می توان به عنوان استادی شهیر در زمینه هنرهای سینمایی دانست، کارگردانی معروف که سینمای وی در دسته سینمای شاعرانه، هنری جهان محسوب می شد.وی در زمینه هنرهای تجسمی بر پایه سنت های ارمنستان، شرق و اروپا فعالیت می کرد.

به طور کلی مجموعه این موزه بیشتر از 600 اثر از کارهای هنری پاراجانف را در دل خود جای داده که بخش بزرگی از آنها در سال های 1988 تا 1989 در موزه هنرهای مردمی ارمنستان در معرض نمایش قرار گرفت. پاراجنف در تفلیس متولد شد از این رو به خواست وی بسیاری از وسایل اختصاصی و تعلقات مربوط به خانه کودکی اش به ارمنستان منتقل گردیدند.

اقامت رویای در هتل رویال پلازا ایروان

آثارسرگئی پاراجانف ارمنستانی

وسایلی که امروزه در این موزه قابل مشاهده اند، به طور کلی مجموعه این موزه مجسمه های سرهم شده، سطوح، اثرهای سه بعدی، کولاژها، طراحی ها، عروسک ها، وسایل خانه و تعلقاتی پاراجانوف که در دوران حیاتش از تفلیس به ایروان آورده شده اند را در برمی گیرد. در واقع آثار وی ماحصل دید متفاوتش به زندگی بود و عدم وابستگی اش به دنیای بیرونی زمینه را برای خلق آثاری متمایز و بی بدیل فراهم می آورد.

این موزه از آثار هنری و منحصر به فرد وی در طی فعالیت 15 ساله اش در زمینه فیلمسازی و طراحی های وی در 5 سالی که در زندان سپری نمود، حفاظت و میزبانی می کرد. در شهر ایروان همه روزه از ساعت 10:30 صبح تا 5 عصر می‌توانید از موزه سرگئی پاراجانف بازدید کنید.

 

 

موقعیت هتل

کشور: ارمنستان
شهر: ایروان

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط