پارک سیفیه ملایر

پارک سیفیه ملایر

شرح

پارک سیفیه ملایر | seifiyeh park Malayer

یکی از قدیمی ترین پارک های ایران، در استان همدان و در ملایر واقع شده و نه تنها راوی طبیعت و آب و هوای این شهر است، بلکه از تاریخ این شهر نیز قصه ها دارد.

پارک سیفیه در شمال شرقی ملایر و در دامنه کوه گرمه قرار گرفته و امروز یکی از جاذبه های گردشگری و تفریحی این شهر است.

ملایر شهری در غرب ایران است با قدمتی چندین هزار ساله. در دوره قاجار، نهاوند و تویسرکان یکی از توابع این شهر بودند.

در بخش شمال شرقی شهر، پارک وسیعی وجود دارد که یادگاری از دوره قاجار در این شهر می باشد که در سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

یکی از نوادگان فتحعلی شاه به نام عبدالمحمد میرزا سیف‌الدوله، روزی از کرمانشاه به سمت تهران در حرکت بود که تصمیم به استراحتی یک روزه در شهر ملایر گرفت. وی بعد از این توقف این شهر را از دولت خرید و در آن به ساخت و ساز مدرسه و مسجد و بیمارستان و… برای فقرا پرداخت.

سیف الدوله در سال ۱۳۰۴ با توجه به  تازه تاسیس بودن شهر ملایر، عدم امکانات رفاهی مناسب و آب و هوای گرم منطقه، دستور ساخت پارکی را در دامنه کوه گرمه صادر کرد.

این پارک در زمینی به وسعت ده هکتار با طراحی مهندسین ایتالیایی ساخته شد. نام این پارک را به حرمت بانی آن، سیفیه نهادند تا همیشه نامش باقی بماند. نامی که برای اهالی ملایر و گردشگران این شهر، یادآور آبادانی این شهر است. مهندسین ایتالیایی بنا به درخواست سیف الدوله، پارکی با شکوه را به سبک معماری پارک های ایتالیایی یعنی به شکل های صلیبی و بیضی ساختند. اما چهارچوب کلی باغ ایرانی است و تاثیراتی از معماری پیش از صفویه و قاجار نیز در آن دیده می شود.

پارکی به این بزرگی باید منبع آبی غنی داشته باشد تا درختان و دو استخر آن همیشه سیراب باشند و برای مردم طراوت و تازگی را به ارمغان آورند. پس از مقنیان یزدی درخواست شد تا قناتی را در کوه های اطراف (در ۸ کیلومتری زرک) حفر کنند و آب آن را به پارک انتقال دهند.

در این بوستان در هر قسمت با توجه به نیاز آن از مصالح متفاوتی استفاده شده؛ سنگ، گِل، چوب، آجر، خشت، ساروج، کاشی و ملاط گچ مصالح کار شده در این پارک هستند.

ساختمان و مسجدی در این پارک وجود دارد که سیف الدوله در آنرا بنا داشته و در ساختمان آن زندگی می کرده است.

گردشگران در ملایر، حتما یک روز را به این پارک اختصاص می دهند. دریاچه ای مصنوعی بزرگ با امکانات مناسب کمی بالاتر از پارک در سال های اخیر ساخته شده که یکی از جاذبه های توریستی ملایر می باشد و هرروز اهالی و گردشگران از این دریاچه بازدید می کنند و با قایق های پدالی در دریاچه مصنوعی گشت می زنند.

ساختمان سیف الدوله

ساختمانی آجری در جنوب این پارک می بینید که روزگاری محل زندگی سیف الدوله بوده و با درخواست وی از دربار ناصرالدین شاه، در بلندی تپه مناجات ساخته شد. در حال حاضر این ساختمان به دفتر پارک و امور اداری اختصاص داده شده است.( متاسفانه برخی از درب و پنجره های آن سرقت شده).

در محوطه پارک که روزگاری سیف الدوله در آن سکونت داشت، بنایی برروی مزارش ساخته و خانه ای ابدی شد برای وی و نوه اش امیرالموید که مالک اصلی این بوستان و اراضی اطراف بود و هفت قبر دیگر. داخل بنا عکس هایی از سیف الدوله، امیر المؤید و خاندانش و یک تابلو مزین به آیات قرآنی دیده می شود.

مقبره سیف الدوله پلانی چهارضلعی دارد و متشکل از یک اتاق بزرگ و گنبدی برفراز آن و چهار اتاق به اضلاع ۴ متری با پوشش نیم گنبدی است. از درون هریک از اتاق ها به وسیله دو دَر می توان به خارج بنا رفت. همچنین می توان به سمت مقبره سیف الودله در اتاق بزرگ راه پیدا کرد.

در داخل مقبره تابلویی بزرگ که بر روی آن آیاتی از قرآن نگاشته شده به چشم می‌خورد. همچنین چند عکس از سیف‌الدوله، امیر المؤید و افراد خانواده وی مشاهده می‌شود.

در حال حاضر این پارک یکی از جاذبه های تفریحی و توریستی غرب کشور و یکی از کهن ترین پارک های ایران است.

پارک سیفیه با داشتن درختان چنار کهنسال و سربه فلک کشیده، در فصول مختلف سال، مناظری کم نظیر دارد. بسیاری برای دیدن آرامگاه سیف الدوله به این پارک می آیند و بسیاری دیگر برای لحظه ای استراحت و آرامش در فضای فرح بخش باغ سیفیه.

علاوه بر این پارک سیفیه دارای حوضچه‌ها و آبنما و آبشار، شهر بازی، سینمای ۴ بعدی، جنگل مصنوعی بر روی تپه‌ها و … می باشد.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک