مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد را حتما ببینید

شرح

مسجد باشکوه‌ سلطان احمد در استانبول

مسجد سلطان احمد را حتما ببینید ،این مسجد زیباترین و مجلل‌ترین عبادتگاه مسلمانان در جهان میباشد . یکی شاهکارهای زیبای معماری اسلامی در استانبول است .

با طراحی کاشی‌ آبی رنگ در این مسجد آنرا به (مسجد آبی) نیز مشهور کرده است .  مجموعه اصلی مسجد از عمارت و گور مؤسس ، مدرسه، بیمارستان ، بازار، متشکل شده است . که اکثرشان متأسفانه در قرن ۱۹ تخریب گردیده اند .

مسجد باشکوه‌ سلطان احمد در استانبول

تاریخچه مسجد سلطان احمد

این مسجد به دستور سلطان احمد اول در نزدیکی ایا صوفیه در سال ۱۶۰۹ در شهر استانبول ساخته شد . وساخت آن ۷ سال به طول انجامید . سلطان احمد نیز یکسال بعد از ساخت بنا در گذشت و در همان مسجد بخاک سپرده شده‌ .

مسجد سلطان احمد در بخش قدیمی‌ استانبول ، منطقه ی که در گذشته پایتخت امپراتوری بیزانس بوده واقع شده است .

ویژگی‌ مسجد سلطان احمد

مسجد باشکوه‌ سلطان احمد در استانبول

یکی از مشخصه مهم نمای خارجی این مسجد آبی بوده و  ۶منار‌ آن بوده و گنبدهای آبشاریش است  . گنبدهای که به صورت پلکانی از گنبد مرکزی به پایین می‌ریزند. چشم‌انداز زیبایی این مسجد در چند قدمی کاخ توپکاپی اقامتگاه پادشاهان عثمانی دارد  .

معماری مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد ترکیه که تعداد شش مناره دارد. توسط انتقاد مردم از تقلید مناره مسجد الحرام که شش عدد بود . مناره هفتم ساخت شد تا به این سرزنش ها پایان دهد .

ساختمان اصلی مسجد سلطان احمد به مکعب شباهت دارد . در بالای مکعب مجموعه‌ای از قبه‌ها به سمت قبه اصلی بنا شده اند . ابعاد این سازه در طول و عرض آن ۵۳ و ۵۱ متر است.  

قبه اصلی مسجد ۳۳ متر قطر و ۴۳ متر ارتفاع دارد. جهت‌گیری مسجد گونه‌ی رو به سمت مکه میباشد که نمازگزاران هنگام ورود به داخل مسجد محراب را روبروی خود میبینند.

بخش مهم صحن مسجد سلطان احمد

مسجد باشکوه‌ سلطان احمد در استانبول

مسجد سلطان احمد را حتما ببینید ، بخش مهم صحن داخلی مسجد را محراب تشکیل داده . محراب مرمرین که با کنده کاری ظریف و دیوارهای از جنس سرامیک ساخته شده است .

در پایین‌ترین صحن مسجد توسط ۲۰۰۰۰ کاشی سرامیک دست‌ساز تزیین گردیده ‌است .و  ۲۰۰ پنجره شیشه‌ای  متشکل گردیده است . دکوراسیون آنرا با آیاتی قرآن که توسط بزرگترین خطاط(سید کاظم غباری) نوشته‌ شده مزین نمده اند .

موقعیت هتل