مسجد سانکوره

مسجد سانکوره

شرح

مسجد سانکوره

مسجد سانکوره یکی از سه مرکز باستانی یادگیری است که در تیمبوکتو، مالی ، آفریقای غربی واقع شده است. سه مسجد سنكوره ، دنگینگبر و سیدی یحیی دانشگاه تیمبوكتو را تألیف می كنند. دانشگاه سانكوره ریشه در مسجد سنكور دارد كه در سال 989 میلادی توسط القدی عقیب بن محمود بن عمر ، قاضی عالی تیمبوكتو تأسیس شد. دانشگاه سانكوره پیشرفت كرد و به یک صندلی بسیار مهم در یادگیری در جهان اسلام تبدیل شد.تیمبوکتو مدتهاست که مقصد و یا توقف تجار از خاورمیانه و شمال آفریقا بوده است. دیری نگذشت که ایده ها و کالاهای تجاری از شهر افسانه ای شروع به کار کردند. از آنجایی که بیشتر اگر این بازرگانان مسلمان نبودند ، این مسجد دائما بازدید کنندگان را مشاهده می کرد. این معبد تعداد زیادی کتاب از سراسر جهان اسلام جمع کرده است که نه تنها یک مرکز عبادت بلکه یک مرکز یادگیری است. کتاب ها از هر کالای دیگری در شهر با ارزش تر شدند و کتابخانه های خصوصی در خانه دانشمندان محلی رشد کرد.

با پایان سلطنت مانسا موسی ، مسجد سانکوره به یك مادرا كاملاً كارمند با بزرگترین مجموعه كتابها در آفریقا از زمان كتابخانه اسكندریه تبدیل شده بود. سطح یادگیری در دانشگاه سانکوره تیمبوکتو نسبت به سایر مراکز اسلامی دیگر در جهان برتری داشت. مسجد سانکوره قادر به اسکان 25000 دانشجو بود و یکی از بزرگترین کتابخانه های جهان را با بین 400000 تا 700،000 نسخه خطی داشت. دانشگاه به عنوان مرکز جامعه علمی اسلامی ، از نظر سازماندهی با دانشگاههای اروپای قرون وسطایی بسیار متفاوت بود. اداره مرکزی غیر از امپراتور نداشت. هیچگونه ثبت نامی از دانش آموزان نداشت ، اما نسخه هایی از انتشارات دانشجویان را در خود نگه داشت. این مجموعه از چندین مدرسه یا دانشکده کاملاً مستقل تشکیل شده بود که هر یک توسط یک استاد واحد یا امام اداره می شد. دانش آموزان خود را با یک معلم مجرد مرتبط می کردند و دوره ها در حیاط باز مسجد یا در اقامتگاه های خصوصی برگزار می شد.

برنامه درسی سانکوره و سایر ماساژهای منطقه چهار سطح تحصیلات یا “درجه” داشتند. پس از فارغ التحصیلی از هر سطح ، دانش آموزان عمامه دریافت می کنند که نمادی از تسلط خود است. مدرسه سازی سکولار نبود زیرا استدلال هایی که نمی توان از قرآن حمایت کرد ، در مباحث غیرقابل قبول بود. با این حال ، تدریس سکولار یعنی هندسه ، ریاضیات گنجانده شده است و برای توسعه افراد خوب و گرد ، تاکید شده است. مقطع اول یا ابتدایی مستلزم تسلط بر زبان های عربی و خاص آفریقایی و نوشتن به همراه حفظ کامل قرآن است. همچنین دانش آموزان در این سطح با علوم پایه آشنا شدند. مقطع متوسطه دوم یا عمومی مطالعات متمرکز بر غوطه وری کامل در علوم پایه است. دانش آموزان گرامر ، ریاضیات ، جغرافیا ، تاریخ ، فیزیک ، نجوم ، شیمی را در کنار یادگیریهای پیشرفته تر قرآن آموختند. در این سطح آنها احادیث ، فقه و علوم پاکسازی معنوی را مطابق اسلام فرا گرفتند. سرانجام ، آنها مقدمه ای در رابطه با دانشکده تجارت و اخلاق تجارت را آغاز کردند. در روز فارغ التحصیلی ، به دانش آموزان عمامه داده می شد که نمادی از نور ، خرد ، دانش و رفتار اخلاقی عالی الهی است. دانش آموزان پس از دریافت دیپلم خود ، در خارج از ساختمان معاینه یا کتابخانه اصلی دانشگاه جمع می شوند و عمامه های خود را به داخل هوا می اندازند و تشویق می کنند و دست یکدیگر را می گیرند تا نشان دهند که همه برادر و خواهر هستند.

مدرک برتر دانشجویان را ملزم به تحصیل در زیر اساتید تخصصی می کند که کار تحقیقاتی می کنند. بخش عمده ای از یادگیری متمرکز بر مباحث مربوط به موضوعات فلسفی یا مذهبی است. دانش آموزان قبل از فارغ التحصیلی از این سطح ، خود را به یک شیخ متصل کردند و شخصیتی قدرتمند از خود نشان دادند. آخرین سطح یادگیری در سانکوره یا هر یک از Masjids سطح قاضی یا استاد بود. این مردها عمدتاً به عنوان قاضی برای شهر کار می کردند و سرانجام منطقه که مردان متبحر را در تمام شهرهای اصلی مالی پراکنده می کرد. یک دانش آموز سطح سوم که به اندازه کافی شیخ خود را تحت تأثیر قرار داده بود ، در “دایره دانش” پذیرفته شد و به عنوان یک فرد و متخصص واقعاً آموخته در حوزه خود از وی ارزشمند بود. اعضای این باشگاه دانشمند معادل اساتید معتبر بودند. کسانی که تیمبوکتو را ترک نکردند در آنجا ماندند تا در مورد موضوعات مهم حقوقی و شرعی به مردم پیشرو منطقه آموزش دهند یا مشاوره دهند. آنها سؤالهایی از قدرتمندان منطقه دریافت می کردند و آنها را به عنوان تکالیف تحقیقاتی در دانش آموزان سطح سوم توزیع می کردند. محققان پس از بحث و گفتگو درباره یافته ها ، فتوا را در بهترین راه حل مقابله با این مشکل صادر می کنند.محققان کتاب های خود را به عنوان بخشی از یک الگوی اجتماعی اقتصادی نوشتند. دانش آموزان متهم به کپی کردن این کتاب ها و هر کتاب دیگری بودند که می توانستند دستشان را بگیرند. امروزه بیش از 700000 نسخه خطی در تیمبوکتو وجود دارد که بسیاری از آنها به دوران طلایی آفریقای غربی باز می گردد.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک