روستای سنگان زاهدان

روستای سنگان زاهدان

شرح

روستای سنگان زاهدان

روستای سنگان در شهرستان خاش در 170 کیلومتری زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است و روستاهای زیادی را از جمله سنگان که به دهکده فرهنگی نیز شهرت دارد در خود جای داده است؛ دهکده ای که با وجود کمبود فضاهای آموزشی به مرکز تربیت و پرورش کارشناسان ارشدی تبدیل شده که حتی تا مقام معاون استاندار و نماینده مجلس ارتقا یافته اند.

روستای سنگان

روستای سنگان از توابع شهرستان خاش از معدود مکان هایی است که با وجود پنهان ماندن در بین کوه های سر به فلک کشیده اما حلاوت دانه های انارش تا کام حاشیه نشینیان خلیج فارس، بلندای نام تفتانش در جهان و جنس ساکنانش تا مجلس شورای اسلامی نیز کشیده شده است.

در این روستا که به دهکده فرهنگی سیستان و بلوچستان نیز شهرت دارد اثری از امواج رسانه و شبکه ملی یافت نمی شود و هنوز امواج ارتباطی مخابراتی از جمله تلفن همراه و یا فناوری های جدید از جمله اینترنت به میان این کوه ها راه پیدا نکرده و مردم این منطقه از این فناوری ها محروم هستند اما با تمام این تفاسیر 31 کارشناس ارشد و افزون بر 70 دانش آموخته لیسانس تنها بخشی از نیروی دانش آموخته این روستا در طی سال های گذشته بوده است.

جازبه های طبیعی سنگان

با نزدیک شدن به روستای سنگان زاهدان و مشاهده چشمه های جاری آب گرم و بوی گوگرد متصاعد شده از آن ها به عنوان هدیه آتشفشان تفتان به طبیعت این منطقه و آبشارهای متعدد که به چهره خشک و کوهستانی این منطقه لطافت بخشیده است افکارمان تلطیف می شود و هر بیننده ای را از قضاوت زودهنگام باز می دارد.

در حالیکه یک طرف جاده را کوه تفتان در انحصار خود درآورده است اما طرف دیگر جاده باغ های انبوه انار، توت و انارهای ترک خورده که دانه های یاقوتی آن از میان شکاف نازک تنهایی شان می درخشند بر هر گردشگری لبخند می زنند.

سخاوت زمین  و آب و هوای مطبوع این منطقه باعث شده است تا این روستا با داشتن 700 هکتار باغات انار و برداشت سالیانه 10 تن از انواع انارهای بی هسته، فردوس، قرمز ترش و … به عنوان دهکده ی یاقوت سرخ شناخته شودو محصولات این باغات علاوه بر تامین نیاز استان به کشورهایی نظیر عمان نیز صادر گردد. یکی از مهم ترین دلایل کیفیت خوب محصول انار این روستا مبارزه ی بیولوژیک با آفات است، بدین صورت که اهالی این روستا به هیچ وجه از سموم شیمیایی برای دفع آفات انار استفاده نمی کنند، بلکه برای کاهش جمعیت آفت بر کنترل زیستی تکیه دارند.

جاذبه های گردشگری روستای سنگان

از جاذبه های گردشگری سنگان می توان به  درخت کهنسال سروی با بیش از 1000 سال قدمت و ارتفاع 30 متراشاره کرد. سبزی همیشگی سرو جلوه ی خاصی به طبیعت این منطقه بخشیده است. چشمه های آب­گرم از جمله چشمه ی آب­گرم برآبک که در شمال کوه تفتان واقع شده است. بوی گوگرد آن نیشان از فعالیت زیرزمینی آتشفشانی این کوه دارد.

ویژگی های بارز مردمان روستا

از خصوصیات نیک ساکنان این دهکده فرهنگی این است که بر خلاف سایر نقاط کشور حصاری بین خود قائل نمی شوند و همدلی و وحدت را با این اقدام معنا بخشیده اند به طوری که باغ های انبوه از درختان میوه که بدون هیچ حصاری به حال خود رها شده است و برای ورود هر میهمانی آغوش خود را گشوده است.

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک