گاو بازی

فستیوال گاوبازی اسپانیا

شرح

فستیوال گاوبازی اسپانیا

فستیوال گاوبازی اسپانیا یکی از جشنواره ها و فستیوالهای معروف کشور اسپانیا است. مردم  اسپانیا و امروز گردشگران هر ساله بین ظهر روز 6 ژوئیه تا نیمه‌شب 14 ژوئیه در شهر پامپلونا در ایالت نابارای اسپانیا در جشنواره ای موسوم به نام «سن فرمین» شرکت می کنند.  در این جشن گاوهای خشمگین در خیابان‌ها رها شده و مردم دنبال آن‌ها می‌دوند.

علت برگزاری این جشنواره

سنت فرمین از مبلغان مسیحیت بوده که توسط رومی‌ها به جرم تبلیغ برای مسیحیت گردن زده شد. رومی‌ها پس از قتل بدن بدون سر او را به یک گاو وحشی بستند تا در شهر کشیده و تکه تکه شود. اما زنی پس از دیدن این صحنه لباس سفید پوشیده و برای متوقف کردن گاو به خیابان رفت. او به سختی با گاو مقابله کرده و تمام تلاش خود را برای نگه داشتن گاو می‌کند.

به همین دلیل شرکت کنندگان در مسابقات گاوبازی برای زنده نگه داشتن یاد شجاعت زن، در تمام مدت لباس سفید می‌پوشند.

مراسم

در ابتدا تمام مردم با لباس‌های سفید و دستمال‌های قرمز به میدان اصلی شهر می‌روند و با تکان دادن دستمال‌های قرمز خواندن سرودهای مذهبی را آغاز می‌کنند و در انتها فریاد زنده باد سنت فرمین سر می‌دهند.

سپس عده‌ای با طبل و سایر آلات موسیقی به جمعیت ملحق شده و شروع به نواختن می‌کنند. ساز و رقص و آواز تا مدت‌ها ادامه پیدا می‌کند. این قسمت از مراسم غرش و یا به اسپانیایی El Struendo نام دارد.

یکی از مراسم مهم که در طی فستیوال برگزار می‌شود، تندیس گردانی است. این مراسم در ساعت ۱۰ صبح انجام می‌شود. در طی آن ۸ مجسمه غول‌پیکر که نماد شاه و ملکه چهار قاره و نژاد مختلف هستند در خیابان‌های شهر به حرکت درمی‌آیند. سپس صدای ناقوس کلیسای شهر به صدا درمی‌آید و مردم برای انجام مراسم دعای مخصوص به کلیسا می‌روند. بعد از دعا رقص سنتی Joto (رقص مخصوص مراسم) همراه با موسیقی به صورت گروهی انجام می‌شود.

حضور گردشگران

بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا و همچنین دوستداران ورزش سنتی در اسپانیا برای شرکت در فستیوال سنت فرمین (مسابقات گاوبازی) به شهر پامپولنا سفر می‌کنند. نام مراسم گاوبازی به عنوان مراسم ملی کشور اسپانیا در سازمان ملی یونسکو به ثبت رسیده است.

چرا درمسابقات گاوبازی از دستمال قرمز استفاده می‌کنند؟

اکثر افراد فکر می‌کنند استفاده از دستمال قرمز در مسابقات گاوبازی برای خشمگین کردن گاو می‌باشد. اما این یک باور غلط در میان مردم است. گاوها کوررنگی دارند و رنگ دستمال تأثیری در مغز آن‌ها ندارد. پس چرا در مسابقات گاوبازی از دستمال قرمز استفاده می‌کنند؟ دستمال قرمز به این دلیل استفاده می‌شود تا خون پاشیده شده از گاو خیلی مشخص نباشد.

خواندن دعا بعد از مسابقات گاوبازی

پس از پایان مراسم، در نیمه شب روز هفتم مردم با در دست داشتن شمع به میدان اصلی رفته و سرود انتهای مراسم را به نام Pobre de mi  می‌خوانند.

خطرات

فستیوال گاوبازی اسپانیا همراه با خطرات زیادی نیز هست و هر ساله بر تعداد مچروحان این جشنواره افزوده می شود. دو سال پیش در نخستین روز این فستیوال سه مرد به شدت زخمی شدند.

قربانیان، دو مرد 29 ساله  و  35 ساله بودند که از ناحیه سینه شدیدا دچار آسیب شدند. بنا به گفته مقامات برگزاری این فستیوال، هر دو قربانی که  آمریکایی بودند بلافاصله به بیمارستان منتقل و فورا تحت چراحی قرار گرفتند.

 یک مرد 46 ساله محلی نیز از ناحیه پا دچار جراحت شده است. در یکی از تصاویر منتشر شده مردی را نشان می داد که توسط یک گاو سیاه خشمگین از زمین بلند شده است و شدیدا در حال برخورد با زمین است.

 

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط