فرهنگ سامی در ایناری

فرهنگ سامی در ایناری

شرح

فرهنگ سامی در ایناری

ایناری یا آنار سمی گروهی از مردم سمی هستند که در منطقه اطراف دریاچه ایناری ، فنلاند سکونت دارند. آنها به زبان سامی صحبت می کنند ، که متعلق به زبان های سامی شرقی است. تخمین زده می شود 700-900 قومی ایناری سامی در فنلاند ، که حدود 300 نفر از آنها ایناری سامی صحبت می کنند. آنها تنها گروه سمی هستند که در یک ایالت و یک شهرداری زندگی می کنند. ایناری سامی مردمان بومی منطقه خود هستند.وطن سنتی ایناری سامی سواحل دریاچه ایناری و مناطق اطراف آن است. از نظر تاریخی اعتقاد بر این است که آنها در منطقه بسیار وسیع تری ساکن شده اند. براساس منابع تاریخی و نام مکانها ، آنها در منطقه ای که در مرز با Saariselkä و رودخانه ایوالو در جنوب مرز است ساکن شده اند. لمنژوکی ، واساجوکی و اکسوجیوروی در غرب؛ سیسجیروی ، سیستیجاروی و ایجیوروی در شمال شرقی؛ و دریاچه ایناری در شرق. احتمالاً شمالی ترین مرز در نروژی رودخانه ایناری بوده است. میهن سنتی آنها به 11 منطقه خانوادگی تقسیم شده است. امروز وطن سنتی آنها در شهرداری ایناری است که اقلیت مردم را تشکیل می دهند.

اولین آثار فعالیت بشر در منطقه ایناری مربوط به 8000-7000 سال قبل از میلاد مسیح است. اعتقاد بر این است که ساکنان اول متعلق به فرهنگ کامسا بوده اند. بیشتر آثار باستانی موجود در ساکنان اولیه مربوط به شکار و ماهیگیری است. عصر برنز و عصر آهن در فنووسکندی از سال 2000 پیش از میلاد به طول انجامید. تا سال 1300 ه. فقط یک کشف اشیای برنز از ایناری وجود دارد. در جزیره لوسمان در دریاچه ایناری یافت شد ، و قدمت آن بین 900 تا 700 سال قبل از میلاد مسیح است. به طور مشابه ، از اوایل عصر آهن فقط یک مورد از آهن موجود است. بیشتر یافته های مربوط به عصر آهن آتی وارد شده است. ارتباطات تجاری فعال با شرق ، غرب و جنوب وجود داشت. در قرون وسطی ، نروژ ، سوئد و نوگورود برای کنترل لاپلند رقابت خود را آغاز کردند. مناطق مشترک مالیات پس از پیمان مرزی بین نروژ و نوگورود در سال 1326 به دنیا آمد. اولین اسناد مکتوب درباره ایناری سامی مربوط به دهه 1550 است.

مسیحیت در قرن 17th در میان ایناری سامی گسترش یافت. اولین کلیسا در سال 1642 در منطقه ساخته شد. در طول مأموریت مسیحی بسیاری از سنت های قدیمی ناپدید شدند. برخی از شمن ها به دلیل تمرین جادوگری اعدام شدند. مهاجرت فنلاند به لاپلند از قرن 17 آغاز شد و شهرک فنلاند در اواخر قرن 18 به ایناری رسید. بعد از اینکه نروژ و روسیه در سال 1852 مرزهای خود را بستند ، مهاجرت سامی شمالی نیز رخ داد و مهاجرت های شرق سمی از جنوب هنگامی که شهرکهای فنلاندی به سمت شمال خزیدند. در دهه 1920 ، آنفولانزای اسپانیایی 190 نفر را در منطقه ایناری که یک دهم جمعیت را تشکیل می داد ، کشت. پس از جنگ جهانی دوم ، اسکلت های منطقه پچنگا تخلیه و به ایناری مستقر شدند. تا دهه 50 بیشتر ایناری سامی در اقتصاد طبیعی زندگی می کرد ، اما این سرعت به سرعت تغییر یافت و در طی این روند استفاده از زبان ایناری سامی کاهش یافت.

ایناری سامی برخلاف بسیاری از گروه های دیگر سامی ، از لحاظ تاریخی دامداری با گوزنهای بزرگ را در مقیاس بزرگ تمرین نکرد. ویژگی توصیفی فرهنگ ایناری سامی صید و شکار بود. ماهیگیری اهمیت خود را از دست داد زیرا دریاچه ایناری در قرن بیستم میل شد. بازی اصلی شکار گوزنهای جنگلی فنلاند بود ، اما تعداد آنها در قرن 18th فرو ریخت. ایناری سامی بین خانه های زمستانی و تابستانی جابجا شد ، اگرچه این عمل خیلی زود ناپدید شد. اساطیر Inari Sámi برخی از خدایان مشابه اساطیر فنلاندی داشت. مهمترین آنها Äijih بود که خصوصیات مشابهی با فنلاندی Ukko داشت. خدایان دیگر شامل Piäiváž و ialcialmai بودند. اماکن مقدس  ایناری سامی اغلب در جزایر دریاچه ایناری قرار داشتند. مهمترین آنها Ukonsaari بود. فقط مردان مجاز به رفتن به این اماکن مقدس بودند ، اگرچه زنان اگر لباس مردانه بپوشند می توانستند وارد آن شوند. لباس ایناری سمی به عنوان بخش مهمی از هویت آنها به چشم می خورد و از آن در ناحیه ایناری به طور بی وقفه استفاده شده است. زمینه لباس مشکی یا آبی تیره است با رنگ قرمز ، زرد و سبز که در دکوراسیون استفاده می شود. به طور سنتی یک پوشاک زمستانی (peski) وجود داشت که از پوشش گوزن شمالی ساخته شده بود ، اما آن را تا حد زیادی با لباس های مدرن با برفی جایگزین کرده است.

منبع : ویکی پدیا

موقعیت هتل

دیدنی‌های نزدیک