کلیسای سکره‌کردومون مارتر پاریس

کلیسای سکره‌کردومون مارتر پاریس

شرح

کلیسای سکره‌کر دو مون‌مارتر پاریس | Sacré-Cœur, Paris

کلیسای قلب مقدس (ساکره کور) واقع در منطقه ۱۸، یکی از پربازدیدترین یادمان‌های تاریخی پاریس محسوب می‌شود. این مکان مقدس سفیدرنگ بر بلندای تپه مونمارتر قد برافراشته و بیشتر به تاج‌محل هند شباهت دارد تا همسایه‌اش کلیسای جامع نتردام. 

سبک معماری کلیسای ساکره کور

ساختمان این کلیسا در بین سال‌های ۱۸۷۵ و ۱۹۱۴ توسط معماری به نام پل ابدی (Paul Abadie) به سبک رومانسک بیزانسی ساخته شد. ابدی معماری بود که به خاطر بازسازی کلیسای جامع پِریگو (Périgueux) که طراحی مشابهی با کلیسای مونمارتر دارد نیز شناخته می‌شود. 

قبل از دوران مسیحیت

قبل از دوران مسیحیت در بالای تپه مونمارتر، جایی که امروزه کلیسا وجود دارد، مکان مقدسی وجود داشت که کاهنان در آن به پرستش می‌پرداختند. رومی‌ها در آنجا معابدی وقف خدایان مارس و مرکوری ساخته بودند.

ساکره کور، اولین بنای مقدس مسیحی

اولین عبادتگاه مسیحی در حوالی سال ۲۷۰ میلادی در این محوطه به افتخار اولین اسقف پاریس، سن دُنی (St. Denis) ساخته شد. بنا به افسانه‌ها، این قدیس حامی شهر، توسط رومی‌ها گردن زده شد. بعد از اعدام، بدن دنی مقدس از جا بلند شده، سرش را برداشته و درحالی‌که از دهانش موعظه‌ای کامل خارج می‌شد شروع به راه رفتن کرد. بدن او بعد از کمی راه رفتن در محوطه افتاد و به تمامی مرگ او را در برگرفت. در این نقطه بعدها زیارتگاه کوچکی برای این قدیس ساخته شد: نمازخانه سن دنی امروزی. این نام در نهایت بعد از انگلیسی شدن به سیدنی تبدیل شد.

معنی نام کلیسای ساکره کور

نام این کلیسا (ساکره کور) یعنی «مقلب مقدس» و به قلب مسیح که نمایشگر عشق الهی او برای بشریت بود اشاره می‌کند.

دلایل ساخت کلیسای ساکره کور

پروژه ساخت کلیسا توسط گروهی از مردم تأثیرگذار مطرح شد که دو دلیل خوب برای آن داشتند: اول، یک عهد ملی برای ساخت یک کلیسا در صورت جان سالم به در بردن از جنگ با ارتش پروسی‌ها در سال ۱۸۷۰ و دوم شکست ارتش فرانسه در سال ۱۸۷۱ به عنوان محکومیت اخلاقی گناهان پاریس برداشت شد. به دستور مجلس شورای ملی در سال ۱۸۷۳، پروژه ساخت یک کلیسای مسیحی برجسته که از تمام پاریس قابل دیدن باشد شروع شد. ظاهر سفید و لطیف ساختمان بیشتر به خاطر سنگ‌هایی است که از معدن‌های شاتو لاندون آورده شده‌اند. در آب‌وهوای بارانی، کَلسیت موجود در سنگ‌ها مانند یک سفیدکننده عمل کرده و ظاهری یکدست و سفید برای کلیسا به وجود می‌آورد. از بالای گنبد ساکره کور (از طریق پلکان برای عموم قابل دسترس است)، نماهایی فوق‌العاده از پاریس شامل لادِفانس، برج ایفل، برج مونپارناس، پانتئون، بوادو وینسِن، بوت شومون و کلیسای سن دُنی شما را هیجان زده خواهد کرد. با استفاده از دوربین‌ها تقریباً تمام یادمان‌های پاریس از اینجا دیده می‌شوند. این کلیسا در بالای تپه مونمارتر در ارتفاع ۱۳۰ متری از سطح دریا قرار دارد. برج ناقوس و گنبد هر دو به ارتفاع ۸۳ متری می‌رسند که بلندترین ارتفاع پاریس یعنی ۲۱۳ متر بعد از برج ایفل (۳۲۴ متر) است. مونپارناس با ۲۱۰ متر در رتبه سوم قرار دارد.

ناقوس عظیم ساوویارد (Savoyarde)

بزرگ‌ترین ناقوس فرانسه در برج کلیسای ساکره کور نصب ‌شده‌ است. این ناقوس که توسط ریخته‌گری ناقوس پاکارد در اَنسی در سال ۱۸۹۵ ساخته شده، هدیه‌ای از طرف دایره اسقفی ساووا می‌باشد. این ناقوس به همین خاطر به ساوویارد شناخته می‌شود، اما نام اصلی آن فرانسواز مارگِریت است. قطر ساوویارد ۳ متر و وزن آن ۱۸۸۳۵ کیلوگرم بوده و صدای آن را می‌توان از ۱۰ کیلومتری شنید. سالانه بیش از ۱۱.۵ میلیون گردشگر (و زائر) به اینجا می‌آیند. کلیسای ساکره کور دومین کلیسای پربازدید فرانسه بعد از کلیسای جامع نتردام است. ورود به داخل کلیسا رایگان بوده و تنها در صورتی که بخواهید به سردابه و بالای گنبد بروید باید هزینه بپردازید.

موقعیت هتل

کشور: فرانسه
شهر: پاریس

دیدنی‌های نزدیک

هتل‌های نزدیک

تورهای مرتبط